13 Aralık 2018 Perşembe

1 Lira aidatla kurulan takım Efeler Ligi yolunda

02 Mart 2018, 15:28
1 Lira aidatla kurulan takım Efeler Ligi yolunda
Savaş Eskigülek
Merhaba Sevgili Voleybol Severler,

Bilirsiniz 'Voleybol, Anadolu'da bir başka güzel' derim hep. İşte bunun en güzel örneklerinden birine daha şahit oldum geçen hafta. Gelin bu güzellikleri anlatmama fırsat verin lütfen...

İl merkezine 60 km uzaklıkta, deniz seviyesinden 1395 metre yüksekte bulunan, yerleşim yeri olarak kullanımı Hititlere kadar uzanan, Bingöl’ün yaklaşık 18.000 nüfuslu bir ilçesi Solhan.  Bu nüfusun yaklaşık %70’i genç olup, bu gençlerin de çok büyük bir bölümü işsiz olan ve son beş yılda adını voleybol ile daha fazla duyurmaya çalışan şirin bir ilçe. 
Geçtiğimiz hafta sonu Solhan Spor Başkanı Ferhat Sönmez’in daveti ile önce havayolu ile Bingöl’e sonra da karayolu ile Solhan’a gittim. Havaalanında beni karşılayan dostlarım; Solhan’da voleybolun yorulmaz emekçisi Zülfü ve Solhanlı gazeteci Abdulgafur ile Solhan’a giderken de doğa harikası Yüzen Ada’ya uğramayı da ihmal etmedik.  Erzurum, Adıyaman, Kayseri, Denizli, İçel, Afyonkarahisar ve Konya’da da örnekleri görülen bu doğa harikası,  Hazarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasında yaşayan halk tarafından keşfedilmiş.  Üç tarafı dağlar ve tepelerle çevrilmiş düz arazi üzerinde bulunan Yüzen Adalar, krater gölü içinde yer alıyorlar. Yolunuz düştüğünde mutlaka uğramalı ve arazinin sahibi olan Yusuf amcanın demlediği çayı içmelisiniz.


Verdiğimiz keyifli molanın ardından yolda sevgili Zülküf ve Abdulgafur ile Solhan Spor ve yörenin özellikleri ile ilgili sohbet ettik. Solhan’da başta dostum Zülfü Çalışkan olmak üzere gençlerin spor yapmasını ve bu sporun da voleybol olması gerektiğine inanan yedi kişi, 2013 yılında bir araya gelerek görev yaptıkları okul olan Solhan Mesleki Teknik Eğitim Merkezi Spor Kulübü’ nü kurmuşlar. Hedeflerinin Gümüşhane Torul Gençlerbirliği gibi okul takımı olarak kurulduktan sonra Efeler Ligi’nde Solhan’ı temsil etmek olduğunu belirten ve anlatırken o günlerin heyecanı gözlerinden belli olan Zülfü ve Abdulgafur, her şeyi yol boyunca anlatmak için adeta birbirleri ile yarıştılar. 


Yaklaşık sekiz yıl kadar önce destek vermeye çalıştığım Torul Gençlerbirliği takımının Solhan’da ilham kaynağı olması da beni ayrıca sevindirdi.

İlk aidat 1 TL

Derneğin kurulması ve belirlenen yönetim kurulunun çalışmaları ile Solhan’da bir hareketlilik yaşanmış. Önceleri biraz zorlansa da voleybol ile Solhan’ın tanışması ve sevmesi uzun zaman almamış. Ama gelin görün ki, nüfusunun %70’i genç olan ve işsizlik oranı çok yüksek olan ilçede maddi yetersizlik oldukça etkiler olmuş kulübü. Öyle ki, 1 TL olan aidatın bile toplanamadığı günler yaşamış Solhan Spor. Ancak, gençlerin voleybola ilgisi artıkça, kulübün yörede tanınması ve takibi de fazlalaşmış. Arka arkaya gelen başarılar, kulübü okul takımı olmaktan çıkarttığı gibi tüm ilçenin ilgisini çekmeye başlaması sebebiyle de takımın adının Solhan Spor olmasını sağlamış. Aynı, ilham aldıkları Torul Gençlerbirliği gibi. Onlar da bu işe Torul Lisesi olarak başlamışlardı. 
Şimdiki adı ile 2.Lig’de yaşanan Şampiyonluk, Solhan Spor’un artık tüm ili temsil eder hale gelmesini sağladığı gibi yöre halkının aidiyet hissettiği en öndeki spor olmasını sağlamış voleybolun. Dedik ya hani, ilçenin nüfusu çok genç diye. Halen bile tüm yöneticilerinin 40 yaşın altında olduğu bir kulüp olmuş hep Solhan Spor.
2.Ligde şampiyonluk yaşayan Solhan Spor, bölgede voleybol adına büyük ilgi uyandırdığı gibi kurulduğu 2013 yılından bu yana yakaladığı yüksek aidiyetli sevgi sebebiyle de halkın kendini bulduğu bir mecra yaratmış durumda.  Solhan’da son beş  yılda suç işleme oranının azalması resmi kayıtlara bile geçmiş. Gençlerin internet kafelerde vakit geçirmek ve kendilerine zarar verecek maddelerden uzaklaşması da son beş yıl içinde büyük bir orana ulaşmış durumda.  Hatırlanacağı gibi Torul’da da son sekiz yılda gençlerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’na girişlerinde büyük bir artış olmuştu. Bingöl Üniversitesi’nde Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu önümüzdeki yıl açılacak. Böylelikle Solhanlı gençlerin beş yıldır voleybol ile olan yakınlıkları, onların kariyer planlamalarında da voleybolun etkili hal almasını sağlayacak. Sadece bu açıdan bile bakıldığında bir hayalle başlayan Solhan Spor macerasının ilçenin gelişiminde ve tanıtılmasında ne kadar büyük bir önemi olduğunu anlamak mümkün.
Önceleri Sosyal Sorumluluktu ,  Sosyal Zorunluluk haline geldi

Her ne kadar yeterli olmasa ve kulübün isminde hiçbir şekilde yer almasa da Solhan Belediyesi’nin katkıları en büyük kaynak. 
Solhan Belediye Başkanı Sayın Abdulhakim Yıldız ve AK Parti Solhan İlçe Başkanı Sayın Nihat Doğu ile Solhan’da tabiri caizse gece yarısına kadar beraberdik. 

Onları dinlerken bile Solhan’a gitmekle ne kadar büyük bir iş yaptığımın farkına vardım. Anlatacak ne fazla konuları varmış meğerse. Anlattıklarını büyük bir dikkatle dinledim. ‘Konu Solhan Spor ve voleybol olunca akan sular durur’ diyor Yıldız Başkan. Şüphesiz Bingöl ve Solhan’ın en başarılı branşı olan voleybolda Efeler Ligi’ne ulaşmakla yörenin çehresi, ekonomisi ve gençlerinin hedefleri, yaşantı şekillerinin bile değişeceğini çok iyi anlamış Abdulhakim Bey.  İlçe Başkanı Nihat Bey ile gece gündüz Solhan Spor’un başarısı için emek verenlere kaynak bulmak ve aktarmak için çaba harcadıkları çok belli oluyor. Özellikle gençlerin voleybolla ilgilenmesi ve belediye olarak sosyal amaçlı projelerde voleybolun en önde yer alması Solhan Spor’un önemini bir kere daha gözler önüne seriyor. Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ‘Önceleri Solhan Spor’a verdiğimiz desteği sosyal sorumluluk olarak görüyorduk ancak başarıların arka arkaya gelmesi, Solhan gençliğine katkıları ile bu durum artık ‘Sosyal Zorunluluk’ halini aldı. Geçen sene köşesinden döndüğümüz Efeler Ligi hedefimize inşallah bu sene ulaşırsak o zaman Solhan’ı önce Türkiye’ye sonra da sırasıyla Balkanlara ve Avrupa’ya tanıtmak istiyoruz’ diyerek düşüncelerini açıklıyor. 


Solhan Spor’un dezavantajları

Birçok  bakımdan oldukça fazla sayıda dezavantajı var yeşil beyazlıların.  Bingöl Net yazarlarından Sayın Ahmet Üstün, bölgeyi ziyaretimin ardından köşesinde ‘Solhan Spor camiasından özür dilerim’ başlıklı yazısında hem harika bir özeleştiri yapmış hem de Solhan Spor’un dezavantajlarını sıralamış.

Üstün, köşe yazısında, ‘Spor denince genel anlamda futbol, egemen spor anlayışı olarak dikkat çeker. Dolayısıyla futbola daha fazla yatırım yapılır. Siyasiler ve bürokratlar futbolcularla, futbola dayalı spor kulüpleri ile boy gösterirler. Voleybolun geri plana itilmesinin bir sebebi de budur. Futbol karşısında oldukça dezavantajlı bir alanda bulunan voleybol, bu açıdan Bingöl gibi spor kültürünün vasat olduğu yerlerde pek önemsenmez. Fakat buna rağmen Bingöl’ün güzel ilçelerinden Solhan’ın bağrından çıkıp tüm ülkede, daha doğrusu ülkedeki voleybol camiasında, nam salan Solhan Spor Kulübü büyük bir iş başarmış durumdadır.’ diyor. ‘Solhan’da yayın yapan iki gazete ve Bingöl’de başta sitemiz Bingöl Net olmak üzere iki, üç yayın organında Solhan Spor’a yer verildiğini görüyoruz. Bu anlamda, Bingöl’ü ülke genelinde temsil eden bir spor kulübünün Bingöl yerel medyası tarafından yeteri kadar desteklenmemesi utanç verici bir durumdur!’ diyerek medya desteğinin önemi vurgulayan Ahmet Üstün,  ‘bir futbol kulübüne verilen siyasi ve bürokratik desteğin bir voleybol kulübüne verilmemesidir’ diyerek başta Bingöl bürokrasisinin sonra da ülke genelinde yaşayan tüm Solhanlı ve Bingöllülerin bu takıma destek vermesi gerektiğini belirtiyor. Sayın Ahmet Üstün’ün köşesine taşıdığı yazıda ‘Solhan Spor’a dair uzun zamandır bir şeyler yazmayı düşünüyor olmama rağmen yazma işini sürekli erteledim. Öyle ki uzak diyarlardan Solhan’a kadar gelip kulüp ortamını gözlemleyen ve bunu köşelerinde yazan kalem erbaplarını görünce biraz utandım. Bu açıdan giriş satırlarında Solhan Spor’a emek veren herkesten Bingöl kamuoyu önünde özür dilerim. Aynı özrü tüm Bingöl basını dileyecek mi onu da merak ediyorum. Zira yukarıda da belirttiğim gibi uzak diyarlardan gelip Solhan Spor’u gözlemleyen, oyuncularla söyleşiler düzenleyen, kulüp yöneticileri ile tanışan ve bunu köşelerine taşıyan ulusal çapta yayın yapanları görünce Bingöl basını adına da bir kez daha utandım.’ kelimelerini büyük bir sevinçle okudum. Sevincimin sebebi, uzak diyarlardan gelen biri olarak ilk aşamada Solhan Spor gerçeğinin öncelikle yakın ölçekte fark edilmesini başarmış olmanın verdiği bir sevinçti. Sayın Üstün’e öncelikle yapmış olduğu harika öz eleştiri için ardından da Solhan Spor’u  Bingöllülerin de sahiplenmesi çağrısı yapması sebebiyle gönülden tebrik ediyorum. Umarım Bingöllüler gurur kaynağı olan Solhan Spor’a gereken desteği verirler.
Deplasmanlardaki manzaraKulüp Başkanı Ferhat Sönmez de gencecik bir Solhan sevdalısı. Büyük bir özveri ve can siperane bir mücadele ile kendinden önceki yönetimden devir aldığı bayrağı Efeler Ligi’ne taşımak istiyor. Bölgenin ilgisizliğine üzülse de Solhan’a ve gençliğe hizmet etmenin gururunu yaşıyor. Ancak deplasman maçlarında yaşadığı milliyetçi söylemlere kırgın. Maçlarını oynadıkları Solhan Spor Salonu’nun dört duvarını çevreleyen Türk Bayrakları ile  şair Mithat Cemal Kuntay’ın 
Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, 
Toprak, eğer uğranda ölen varsa vatandır!

dizelerinin yazdığını görenlerin kolayca anlayabileceği gibi Solhan ve Solhanlılar bu tür yakıştırmaları hiç ama hiç hak etmiyorlar! Öyle ki 1991- 1992 yıllarında terör örgütünün en kanlı eylemlerinin Solhan’da yaşanmış olması bile aslında anlamak isteyenler için yeter de artar bile. O tarihten bu yana da Solhan’ a girebilme cesaretini bile gösteremediklerini sanırım söylemeye gerek yok!

Her ne olursa olsun sporun dostluk, kardeşlik ve barış kavramlarını besleyen yegane unsur olduğunu unutmadan, hiçbir etnik kökeni spora alet etmeden, sporu sadece spor olarak kabul etmek bu kadar zor olmasa gerek.


Efeler Ligi’ne Hoş Geldin Solhan! 

Büyük bir emek ve direniş var imkansızlıklara karşı Solhan Spor’da. Transferle gelen bir çok oyuncu, Solhan Spor’da yaşadıklarını gözleri dolarak anlatıyor. Takım kaptanı Rıfat Erden Çevikel ile yaptığımız söyleşiyi okumayan varsa lütfen okusun. Gencecik yaşına rağmen çok büyük başarılar, kupalar, şampiyonluklar yaşayan genç pasörün anlattıkları ders niteliğinde. ( Okumak için tıklayınız 


Geçen sene kapısından döndükleri Efeler Ligi için bu sene çok daha büyük bir inançla çıkacaklar Play Off maçlarına. Takımın tecrübeli Teknik Direktörü Mehmet Şahin, Solhan Spor’a verilen emeğin farkında.


Adım adım, maç maç düşünüyor Play Off etaplarını. Takıma olan güven ve inancın farkında. Yaşanacak şampiyonluğun Solhan ve Bingöl halkına neleri katacağını da çok iyi biliyor. Yıllar önce Torul’a yaşattıklarından çok da farklı değil aslında! Bunu kendisine büyük bir saygı duyan oyuncularına da aşılıyor. Kendinden emin, takımına hakim. Ser veriyor, sır vermiyor Mehmet hoca. Sakin ama inançlı bir şekilde kendisine duyulan güvenin hakkını teslim etmek için yapıyor  planlarını. ‘Önce Sivas sonra Finaller’ diyor Mehmet Şahin. Ve tüm Solhan, destek için önce Sivas’a sonra da Finallere akacakları günü bekliyorlar. 

Pırıl pırıl oteli, lezzetli yemekleri ve sıcacık Anadolu insanın konuk severliği ile Solhan Spor, Efeler Ligi’ne renk katacak. İnşallah Efeler Ligi’nde yer alacak bir Solhan Spor’un antrenman salonu niteliğinde ve teknik olarak yetersiz olan spor salonu da daha işlevsel bir hale ve Efeler Ligi’ne yakışır hale getirilir bu sayede.  

Efeler Ligi'nde yer alacak bir Solhan Spor'un alt yapısındaki gençler, ülkemizin Milli formasını giyen voleybolcuları görecekler ve hayallerini Milli Takım forması süsleyecek!
Ben de yerinde görüp inceleme fırsatı bulduğum; voleybol için, memleketleri için atan güzel yürekler gördüğüm Solhan’ın, Solhan Spor’un, coşkusuna yukarıdaki gibi bir başlıkla ortak olmak için gün sayıyorum.

Kim bilir belki bu sene belki de bir başka sene. Ama ne olursa olsun Solhan Spor hep var olsun.
Yolunuz açık olsun.
2 Mart 2018
Savaş Eskigülek
Voleybol Aktüel Genel Yayın Yönetmeni
 

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV