18 Eylül 2019 Çarşamba

2019-2020 Sezon Fikstürü

16 Ağustos 2019, 17:23
2019-2020 Sezon Fikstürü

Merhaba sevgili voleybolseverler,

Türkiye Voleybol Federasyonu, geçen yıl olduğu gibi bu yılda Ağustos ayının sonlarında liglerin fikstürünü kura çekimiyle belirleyecek. Sakatlıksız ve planlandığı gibi kazasız belasız bir sezon geçmesini diliyorum.

Süper Lig kadınlar ve erkek 12’şer takımlı tek grup, 1 Lig kadınlar ve erkekler 12’şer takımlı A ve B iki grup ve 2. Lig kadınlar 8 grup ve erkekler 6 grup olacak şekilde planlanması beklenilmektedir.

Süper liglerde takım sayısı 14’e çıkarılabilir

2019-2020 sezonunda Sultanlar Liginde İstanbul’dan 8 takım, Ankara’dan 2 takım,  Bursa’dan 1 takım ve Aydın’dan 1 takım yer alacak. Ligin üçte ikisi İstanbul takımları.

2019-2020 sezonunda Efeler Liginde İstanbul’dan 3 takım,  Ankara’dan 3 takım ve Bursa’dan 2 takım yer alacak. 4 takım Anadolu’nun değişik kentlerinden. Ligin üçte ikisi, üç büyük ilden.

Süper liglerde takım sayısının 14’e çıkarılırsa, daha çok Anadolu takımlarının voleybolun en üst organizasyonunda yer alması kolaylaşabilir. Voleybol izleyici ve taraftarı daha dar bir zamana sıkıştırılmış bir lig sezonundan, daha uzun bir zaman diliminde voleybolun en üst organizasyonunu takip etme imkanına kavuşur. Halkın spora olan ilgisi ve voleybola olan sevgisi artarak devam etmesi sağlanır.

1. Lig Tek Grup ve 14 Takımlı

Kadınlar ve erkekler 1. Lig, kurumsallaşma başarısı sağlamış ve sürdürelebilir voleybol kültürü oluşmuş takımlardan oluşturulmalıdır. Mevcut 1. Ligin 2019-2020 sezonu sonrasında A ve B gruplarının üst sıralarında yer almış takımlardan ve süper ligden düşen takımlarla, 14 takımlı tek grup halinde yapılandırılmalıdır. Aynen futbolda olduğu gibi. Voleybol, artık ülkemizde spor endüstrisi içinde; bir sektör, bir işletme haline geldi. Oyuncusu ve antrenörü voleyboldan yaşamını sağlıyor ve geleceğini inşa ediyor. Devlet denetiminde voleybol okulları açılıyor ve faaliyetlerini sürdürüyorlar. Süper Ligden sonra, bir üst lige oyuncu kaynağı oluşturmak ve alttan gelen oyuncuları daha rekabetçi bir ligde istihdam etmek için süper ligin kalitesine daha yakın 1. LİG TEK GRUP halinde yapılandırılmalıdır.

2. Lig 2 Grup ve 14 Takımlı

Kadınlar ve erkekler mevcut 1. Ligde 2019-2020 sezonu sonunda lig sıralamasının altlarında yer alan ve 2. Ligden başarılı bir sezon geçirmiş takımlardan oluşturulmalıdır.

3. Lig Kadınlarda 8 Grup Erkeklerde 6 Grup

Kadınlar ve erkeklerde mevcut 2. Ligde yer alan takımlardan ve bölgesel liglerden gelen takımlardan oluşmalıdır. Gruplarda takım sayısı, bölgesel duruma göre oluşturulabilir.

Fikstür çekilmeden önce TVF’ye Önerilerimiz

1. Hafta içine maç konulmasın: Voleybol sezonu çok kısa. 5-6 ay gibi bir süreçte sezon tamamlanıyor. Oyuncunun formda kalması ve voleybol takipçilerinin daha uzun süre gönül verdiği voleybol içinde olması bakımından hafta içine maç programı konulmasın. Daha uzun zamana yayılmış bir sezon planlanmalıdır. Voleybolcu, beş buçuk ay voleybolun içinde kalıyor, yılın geri kalan altı buçuk ayı voleyboldan uzak kalıyor. Bu durum voleybolcunun formsuzluğuna, spora olan ilgisinin azalmasına ve geleceğini inşa etmesi bakımından farklı alanlara kaymasına sebep olabilir. Böylece voleybolda yetenek göçünün önüne geçilebilir.

2. Aynı il takımları aynı hafta yarısı içeride yarısı dışarıda olsun: TVF’nin bu durumu gözettiğini biliyorum. Fikstür çekilirken aynı grupta yer alan takımların yarısını içeride, yarısını dışarıda oynatıyor. Son derece doğru bir uygulama. Voleybol takipçilerinin maçlara daha fazla erişilebilirliğini sağlamak, spor salonlarını ve müsabaka heyetini daha planlı bir şekilde yönetebilmek bakımından bu kurala uyulduğunu biliyorum.

1. Lig Kadınlarda İzmir’den Karşıyaka, Göztepe ve İzmir BŞB takımları yer alacak. Muhtemelen tek takım ve iki takım aynı hafta içeride ve dışarıda olacak şekilde planlanması beklenmekte.

Karşıyaka; Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu’nda, Göztepe; TVF Atatürk Voleybol Salonu’nda ve İzmir BŞB Spor; Celal Atik Spor Salonu’nda maçlarını oynayacaklar. Voleybol takipçilerinin daha fazla maç takip etmesi ve ulaşım kolaylığı bakımından Göztepe ve İzmir BŞB Spor’un aynı hafta içeride ve dışarıda maç yapması. Çünkü; Göztepe’nin maçını oynayacağı, TVF Atatürk Voleybol Salonu ile İzmir BŞB Spor’un maçını oynayacağı, Celal Atik Spor Salonu birbirine çok yakın ve 15 dakikalık yürüme mesafesinde.  Göztepe, maçını daha önce Arkas’ın oynadığı saat olan 15.00’de, İzmir BŞB Spor daha önce maçlarını oynadığı saat 18.00’de oynadığında voleybolseverler her iki maçı kolay takip edebilirler. Tabi bu durum aralarında maç yapılana kadar. Ancak, aynı il takımlarının fikstürün ilk haftalarında karşı karşıya getirilmemesi, devrenin sonlarına doğru karşılaştırılması takipçilerin heyecanını artıracaktır.

3. Lig kategorileri hafta sonu farklı günlerde maçlarını oynasın: Bu uygulamaya TVF yıllardır dikkat etmekte. Süper Ligi ve 2. Ligi hafta sonu aynı gün, 1. Ligi hafta sonunun diğer gününde oynatmakta. Bu durum, 2. devre olunca hafta sonu günleri değişmekte. Uygulama son derece doğru ve yerindedir. Burada amaç maçları hafta sonunun günlerine yayarak, daha fazla voleybolseveri salonlara çekmek, insan ve madde kaynağını daha etkili bir şekilde yönetebilmektir.

Voleybolumuzun gelişmesinin devam etmesi, oyuncuların sakatlıksız ve başarılı bir sezon geçirmesi, antrenörlerin takımlarını hedefledikleri başarıya taşıması, hakemlerimizin başarılı maç yönetmesini dilerim.  

Atila İNCE

 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV