21 Mart 2019 Perşembe

Sporcu Aileleri Dikkat: Anne babanın her hareketi çocuğu etkiliyor

Çocukları spor yapan aileler için evlatlarını spor yaparken görmek büyük bir gurur olmakla birlikte başarılı olmasını beklemek de en doğal hak. Ancak.....

25 Şubat 2019 Pazartesi 23:44
Sporcu Aileleri Dikkat: Anne babanın her hareketi çocuğu etkiliyor

Çocukları spor yapan aileler için evlatlarını spor yaparken görmek büyük bir gurur olmakla birlikte onların başarılı olmasını beklemek de en doğal haklarıdır.

Her anne, baba, hele hele geçmişlerinde sporculuk bulunan ebeveynler için evlatlarının saha içindeki başarılarının sanki kendi sporculuk hayatlarının devamıymış gibi, kendilerinin kaldığı yerden devam edecekmiş gibi bir algı da açıkça görülebiliyor.

Ama asla akıllardan çıkarılmaması gereken bir konu var ki o da; sporcuların oyun içindeki yapması gerekenlerin, teknik olarak o takımdan sorumlu olan kişiler tarafından belirtilmesi konusudur. Yani tribünlerden yapılacak müdahale ile ne takımın ne evlatlarımızın bir kazancı olmayacaktır.

Son zamanlarda vakit buldukça İstanbul'un çeşitli salonlarındaki altyapı liglerini takip etmeye gayret ediyorum. Voleybol Hakemleri ve Gözlemcileri Federasyonu Basın Danışmanı olarak da ülkemizin çeşitli yerlerinde özellikle okul maçlarında yaşananlardan haberdar oluyorum. Salonlarda görmeyi istemediğimiz cinsten olayları her ne kadar münferit olaylar olarak yorumlayamaya çalışsam da son yıllarda bu tarz eylem ve söylemlerin hızla arttığını görmek oldukça düşündürücü geliyor bana.

Hatta geçtiğimiz günlerde tesadüfen takip ettiğim, okullar arası step müsabakalarında bile öğrenci velileri hakemleri taciz etmelerine, hakaretler etmelerine ve tribünden spor salonunun parke zeminine kadar kundura ayakkabıları ile girerek çocuğunun şampiyon olması gerektiğini bağıra çağıra anlatmaya çalıştığına şahit oldum. Bunları şaşkınlıkla izlerken salonda hiç bir güvenlik tedbirinin alınmamış olması sebebiyle olayların daha fazla büyümemesi için çaba sarf eden kişilerin bu çabalarına verilen cevabı burada telaffüz bile etmek istemem!

Konuyu işin uzmanlarına da danışarak toparladığım bilgileri paylaşarak devam edeyim. 

Konu hakkında fikirlerini sorduğumuz Uzman Psikolog Selin Karabulut 'Çocuk her türlü davranışı kaydeder ve kopyalar' diyor. Anne ve babanın her türlü davranışının çocuklar tarafından örnek alındığını hatırlatan Psikolog Karabulut, "Ebeveynler farkında olmadan öğrettiklerini unutmamalı" diyerek çocukların ebeveynlerden etkilenerek geliştirdiği kişilik özelliklerine örnekler veriyor. Örneğin, fırından ekmek aldıktan sonra "Teşekkür ederim, hayırlı işler" diyen, yemekten sonra ellerini yıkayan, eşiyle saygılı ve sevecen tonda konuşan ebeveynin bu olumlu davranışları çocuğa model olacak, çocuk da benzer davranışları sergileyecektir. İstenmedik bir durum karşısında bağırıp küfreden anne, babayı gören çocuk bunları model alacak, kendisi de böylesi durumlarda benzer tepkileri verecektir. Spor alanları da böyledir. Sahada oyun oynayana çocuklara, saha kenarından, tribünden yapılacak eleştirel ve olumsuz yaklaşımlar hiç bir şekilde olumlu bir sonuca yönlendirmez çocukları. Bu sebeple sporcu ebeveyni olmak konusuna özel olarak belli bir bilgi ve birikimle hareket etmeyi gerektirir. Kaş yapayım derken göz çıkartmamak için, görevi, işin sorumlusuna bırakmalı ve oyuna dahil olan herkesi, rakibi, hakemi vs kim varsa, hepsine karşı saygılı ve ölçülü davranmak, sporcu ebeveynlerinin en temel görevidir' diyerek görüşlerini açıklıyor.

Konu ile ilgili olarak sitemiz yazarlarından Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Kurucusu ve Bölüm Başkanı, Doç. Dr. Rıdvan Ekmekçi de 24 Şubat Pazar günü 'Ebeveyn Atölyesi' isimli seminerinde 'Sporcu Velisi Olmak, Stres Yönetimi ve Zihinsel Yarışma Hazırlığı' konularında bilgilendirmeler yapacak. Rusya Cimnastik Akademisi tarafında kendi bünyesindeki sporcular ve ailelerine yönelik olan 'Ebeveyn Atölyesi'nin geniş katılımlı olarak farklı platformlarda devam edecek... Takip edip faydalanmak isteyenler için bu seminerlerden öğreneceğimiz çok şey olduğunu göreceksiniz.

Sonuç itibarı ile hepimiz evlatlarımızın yaptıkları işte öne mutlu olmasını ardından da başarılı olmasını bekleriz. Ancak bunu yaparken de bu çocukların henüz öğrenme aşamasında olduğunu ve zamanla daha çok çalışarak başarıya ulaşmaları sırasında biz anne, babalara düşen görevleri iyi bilmeli ve dersimize çalışmalıyız.

Son olarak;
Doç. Dr. Rıdvan Ekmekçi'nin Sporcu Aileleri için hazırladığı örnek tabloyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Unutmayalım, bu çocuklar hepimizin. Oyuna katılan herkes bu oyunun parçası! Kazanmak hırsı ve kaybetmek korkusu 

doğru yolun düşmanıdır. Önce saygı ardından başarı... 

Saygılarımla,

Savaş Eskigülek
    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV