19 Temmuz 2019 Cuma

34.ncü Montreux Volley Masters Başlıyor

Turnuva Tarihinin Önemli Noktaları haberin devamında...

10 Mayıs 2019 Cuma 06:13
34.ncü Montreux Volley Masters Başlıyor
Filenin Sultanları'nın da yer alacağı 34. Montreux Volley Masters Turnuvası, 13 Mayıs Pazartesi günü başlayacak. 

Turnuvanın geçmişiile ilgili kısa notlar şöyle:


 1984

Montrö'de "Uluslar Kupası" adı ile ilk kadın voleybol turnuvası, 5 Avrupa takımının katılımı ile M. Olivier VOGEL tarafından yaratıldı.

1986

Batı İsviçre'den 800'den fazla gencin katılımıyla ilk Minivolley Buluşması, "Uluslar Kupası" ile eşzamanlı olarak gerçekleştirildi.

1988

Turnuva resmen Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından kabul edildi. İlk defa Montrö, Çin ve Küba gibi dünya şampiyonu ve dünya ikincisi olan prestijli takımlara ev sahipliği yaptı. İlk Uluslararası Antrenörlük Kursu gerçekleştirildi.

1989

İk kez bir voleybol turnuvasında Taraflex zemin kullanıldı.

1990

“Uluslar Kupası”’nın ana sponsoru “BCV Volley Cup” oldu. 9 takım 2 grupta mücadele etti.

1992

8 takım 2 gruba ayrıldı. Dünya voleybolunun yıldızları, BCV Voley Kupası'nın yıllık buluşmasına katılır hale geldiler. Dünyanın en iyi takımlarından 6'sı Montrö'de mücadele etti.

1993

8 takım 2 gruba ayrıldı. Yeni turnuva formatına göre takımlar 1 günü dinlenerek geçirmek üzere 6 gün mücadele ettiler.

1994

BCV Voley Kupası için dünyanın en iyi 7 takımı mücadele etti. Seyirci olarak tüm zamanların rekoru 15.000 seyirci ile ede edildi. Montrö ilk kez, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Uluslararası Hakemler Semineri'ne ev sahipliği yaptı.

1995

Montrö'de "FIVB'nin Yüzüncü Yılı" Basın Konferansı Organizasyonu düzenlendi. İsviçre’deki gençlere yönelik, yüzüncü yılla çakışacak ve FIVB merkez teşkilatı ile Montrö turnuvası arasındaki yakın işbirliğini pekiştirecek şekilde organize edilen çok sayıda aktivite gerçekleştirildi. İlk kez BCV Volley Cup, toplanan uluslararası takımların talebi üzerine Nisan ayından Haziran ayına taşındı ve Brezilya’da yapılması kararlaştırıldı.

1996

Olimpiyat Oyunları'ndan sadece 6 hafta önce, dünya voleybolunun yıldızları Montrö'de buluştular. Brezilya'da ilk televizyon yayınları gerçekleşti. Katılımcı takımlar için ayrıcalıklı bir buluşma noktası olan Hospitality Village kuruldu.

1997

İlk defa, art arda 13 turnuvadan sonra, Organizasyon Komitesi yıllık etkinliğin organizasyonundan vazgeçmeye karar verdi. Takımlar Atlanta'daki Olimpiyatlara katıldıktan sonra yapılan geniş kapsamlı yeniden yapılandırmanın ardından organizatörler, turnuvanın rekabetçi kalitesini garanti edemediler.

1998

Dünya voleybolunda ilk kez Masters turnuvası oluşturuldu. "BCV Volley Masters" 2 ila 7 Haziran 1998 tarihleri arasında dünyadaki en iyi 6 takım ve 2 Avrupa takımının yeni katılımına ev sahipliği yaptı.

1999

Montrö, dünyadaki en iyi ekiplerin her dileği yerine getirerek liderliğini teyit etti 22-27 Haziran tarihleri arasında dünya voleybolunun yıldızlarını bir araya getirecek olan 1999'daki tek turnuvayı düzenledi.

2000

Sidney'deki Olimpiyat Oyunlarından ve Oyunlar için ikinci eleme turundan sadece haftalar öncesindeki Montreux, muhteşem Barbara Jelic ve Hırvatistan ekibine ev sahipliği yaptı.

2001

Montrö yarışmasının 6. finalini kazanan Kübalıların üstünlüğüyle dikkat çeken bir turnuva oldu. Japonya ilk kez üçüncü sırada yer aldı.

2002

2002 turnuvasını izlemek için ortaya çıkan 15.000'den fazla kişi ile şimdiye kadarki en yüksek seyirci sayısına ulaşıldı. 2002 yılında Dünya Şampiyonu olan İtalya'nın güç gösterisi şeklinde geçti.

2003

Çok özel bir yıldı. Bir tarafta, tüm gezegene yayılabilecek olan salgın tehdidi hakkında SRAS ile ilgili endişelerimiz vardı, diğer taraftan, Montrö Ustalarının komitesi, FIVB'den 2007'ye kadar olan turnuvayı düzenleme onayını aldı. Stratejik bir komite oluşturularak tüm organizasyon yapısı güçlendirildi.

2004

Montreux Volley Masters’ın  20. Yıldönümü idi. Bu vesileyle, yüzyılın kadın oyuncusu olarak adlandırılan Regla Torres'in anma heykeli, göl kenarındaki Pierrier salonundan birkaç metre uzakta açıldı.

2005

Brezilya 2004'te yer almadığı Montreux Volley Masters'a geri döndü. Güney Amerikalılar, rüya gibi bir finalde Olimpiyat Şampiyonu Çin’i 3-2 mağlup ettiler. Montreux Volley Masters'ın 21.ncisi yeni bir görünümün başlangıcını işaret ediyordu. Etkinlik,  15.000'den fazla seyirciye kapılarını açtı. Maçlar Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri stadyumda oynandı.

2006

2006 yılında Çin, 2005 Montreux Volley Masters finalindeki Brezilya yenilgisinin rövanşını alamadı. Olimpiyat şampiyonu 2-1 öne geçmesine karşın karar seti sonucunda rakibine mağlup oldu. 1994, 1995 ve 2005 yıllarını kazandıktan sonra bu Brezilya’nın 4.ncü şampiyonluğu oldu.

2007

Sonunda Çin, Montreux Volley Masters’ı kazandı. Çinli antrenör Zhonghe Chen, özellikle Küba'ya karşı oynanan final maçında (3-0) kilit oyuncular Rosir Calderon ve Nancy Carillo'yu durdurarak ne kadar yetenekli bir taktikçi olduğunu gösterdi. Turnuvanın en değerli oyuncu ödülü  topları yöneten ve arkadaşlarını nasıl kullanacağını bilen Qiuyue Wei ile birlikte Çin'e gitti. 2005 ve 2006 yıllarındaki iki gümüş madalyanın ardından üçüncü finalde Çin podyumun ilk basamağında yer almayı başardı.

2008

15 yıldan bu yana ilk kez 2008'de Montreux VolleyMasters 6 takımla tek bir tur şampiyonası olarak oynandı. Pekin'deki Olimpiyat Oyunları sadece iki ay uzaktaydı ve Küba, turnuvayı kazanarak yenilmedikleri  Çin ve İtalya'nın önünde olacakları harika bir formda olduklarını gösterdiler. Tüm beklentilerin aksine, turnuva son güne kadar heyecanını sürdürdü. Finalde Küba rahat değildi ve 0: 2 geride idi ancak iki saatten az bir sürede geri dönerek maçı 3: 2 kazanmayı başardı. Turnuvanın en iyi oyuncuları : Yimei Wang (Çin), Margareta Kozuch (Almanya) ve Ivana Nesovic (Sırbistan).

2009

25. yılında, 2009 Montreux Voley Masters Brezilya ve İtalya'nın muhteşem dönüşüne sahne oldu. Dünyanın en iyi iki takımı turnuvayı domine etti ve bunlar şampiyonluk için mücadele eden takımlardı. Her biri yarı finalde rakipleri karşısında 3-0 (Hollanda’ya karşı Brezilya ve Çin'e karşı İtalya) galip geldiler. Turnuvanın En Değerli Oyuncusu kazanılan finalde yer almamasına karşın Fabiana Claudino Marcelino tarafından elde edildi.

2010

2007 yılındaki şampiyonluk sonrasında, Çin Montrö Volley Masters’da podyumun en üst basamağına geri döndü. Çin, muhteşem finalde ABD'yi 3-1 mağlup etti ve 2010 Dünya Şampiyonası'ndan önce etkileyici bir performans sergilediler. Mükemmel bir taktiksel performansla finalde ABD’yi şaşırttılar. Maçın başından bu yana, 2.400 seyirci için bu finalin oldukça rekabetçi ve dengeli olacağı açıktı. ABD mükemmel bir blok savunma stratejisi ile oynarlarken, Çinli kadınlar seyirciyi iyi zamanlanmış saldırı kombinasyonları ile büyüledi. Başlangıç seti ABD lehine 25-23 sona erdi. İkinci sette, Amerikalılar 16-10'a kadar oyunu kontrol ettiler, ancak Çin en çok ihtiyaç duyulduğunda bazı önemli sayılarla oyuna geri döndü. Bu aynı zamanda maçın dönüm noktasıydı. Oyun oldukça dengeli ve eğlenceli olsa da Çinliler her zaman biraz daha hızlı, daha yüksek ve daha iyiydi. İki saat sonra, Çinliler beşinci turnuva zaferini burada Montrö'de kutladı.

2011

Görkemli Japon takımı, Küba'yı üç sette mağlup ettikten sonra, turnuva tarihinde ilk kez Montreux Volley Masters'ı kazandı. Grup aşamasında her iki takım bir kez daha karşılaşmış ve maçı 3-2 Küba kazanmıştı. Bu nedenle Japonlar rövanşı da almış oldular. Final, iki zıt stilinin bir karşılaşması gibiydi: Küba blok ve güçlü hücumları ile oyunda kalırken Japonlar teknik becerileri ve üstün savunma oyunu ile rakibe meydan okudular. Bu maç aynı zamanda iki kadın hakemin yönettiği tarihi bir maçtı. İlk sette, Japonlar oyunlarını geliştirmek için zor zamanlar yaşadı. En başta, Küba'dan iki maç sayısı kurtardılar ve sonunda seti 26-24 kazandılar. Masayoshi Manabe'nin oyuncuları o zamanlar skorbordda sadece belirleyici bir avantaj elde etmekle kalmadı, aynı zamanda Küba’nın cesaretini de kırmış oldu. Seyirci durumun geri dönmesini umuyordu ama bu olmadı. Küba, hatalarına devam etti ve Japonya ikinci seti 25-18 kazandı. Üçüncü ve son sette Sakoda'nın etkili performansı maçı sonuçlandırdı (25-19). 159 cm.boyundaki pasör Nakamichi, turnuvanın MVP'si seçildi. Kübalılardan neredeyse on santimetre daha kısa olan Japonlar, bu dezavantajı baştan çıkarıcı bir oyun ve daima çalışkan bir ruhla telafi edebildiler.

2012

14 turnuvadan sonra ikinci kez üst üste Düzenleme Komitesi, yılın etkinlik etkinliğinin organizasyonunu Londra 2012 Olimpiyatları'na çok yakın bir tarihe bırakmaya karar verdi.

 2013

Olimpiyat şampiyonu Brezilya, 28. Montreux Volley Masters’ı kazandı. Final maçında Brezilya, son Dünya Şampiyonu Rus takımına karşı 3-0 lık galibiyetle zafere ulaştı. Brezilya, Montrö’ye katılan 12 takımdan 6 kez şampiyonluk eden Güney Amerika takımı. Brezilya ve Rusya'nın yanı sıra, Dominik Cumhuriyeti ve İtalya’da gelişme kaydetti.

Yarışmanın 28. baskısı İsviçre’nin geri döndüğünü gösterdi. On altı yıl aradan sonra, özellikle Brezilya ve Çin’in maçı seyredenleri çok mutlu ettiler. Sürekli hücum performansı ile genç Laura Unternährer, turnuvanın en çok göze çarpan ismiydi.

Olimpiyatları izleyen yıl, antrenörler yeni takımlarını kurmak ve test etmek için en iyi genç oyuncuları takıma adapte ederek dünyadaki en iyi davet turnuvasından faydalanırlar. En Değerli Oyuncu Fe Garay, en iyi pasör Dani Lins en iyi libero olarak Monica De Gennaro  sahayı yetenekli yeni gelen isimlerle paylaşıyorlardı. 18 yaşındaki genç Çinli Zhu Ting turnuvanın en skorer ismi olurken, iki genç Rus’dan Daria Isaeva En İyi Servis Atan Oyuncu ve Irinna Zaryazhko En İyi Orta Oyuncu idi.

Montreux Volley Masters, yalnızca en iyi kadın milli takımlarına sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda misafirperverliğinin mükemmel kalitesiyle de ünlüdür. Ve genel olarak voleybol ve sporu yaymak ve teşvik etmekle de ünlüdür. İsviçre ve Avrupa'dan gelen tüm taraftarlar ve ortaklar, bu üst düzey etkinliğin sosyal yönünden faydalandılar. Nitekim, turnuva Leman Gölü'nün muhteşem manzarasına sahip Riviera kıyılarında gerçekleşir ve tüm görüntüler dünya çapında canlı yayında (Brezilya ve Çin'de olduğu gibi) veya canlı yayınlarla yayınlanır. Ayrıca, konferans ve seminerlerin yanı sıra spor yönetim organları (FIVB, CEV ve Swiss Volley) tarafından düzenlenen birkaç teknik kurs da bu amaca hizmet etmek için her zaman değerli yan etkinliklerdir. Hava, açık hava etkinliklerine davet etmedi; bununla birlikte, dört gün boyunca 1400 gencin katıldığı geleneksel Montreux Kongre Merkezi 2M2C’nin alt katında mini voleybol turnuvasının sahnelenmesini engellemedi.

2014

29.ncu Montreux Volley Masters’ın şampiyonu Almanya oldu. Heyecan verici final maçında, baş antrenörlüğünü Giovanni Guidetti’nin yaptığı Almanya, Montreux Volley Masters tarihindeki ilk zaferini, Léman Gölü'nün tatlı sularında kutlamak için Amerika Birleşik Devletleri 3-1 ile aştı!

Bronz madalya maçında ise Rusya Çin’i 3-2 mağlup etti.

Bir yıl önceki başarılarından sonra İsviçre milli takımı 2014 yılında tekrar Montrö'ye geri döndü.

2015

2015'teki 30.ncu Montreux Volley Masters turnuvasına  dünyada ilk beş arasında yer alan üç takım (Çin, Japonya ve İtalya) dahil olmak üzere dünyanın en iyi kadın takımlarından sekizi katıldı. 
Türkiye, Japonya'ya (3-2) lik muhteşem bir geri dönüşle 2015 Montreux Volley Masters turnuvasında altın madalyaya uzandı. 
Otuzuncu yıldönümünü kutlamak için, organizatörler, 30 İsviçre Frankı'nın tek ve sembolik fiyatıyla yarı finaller ve finaller de dahil olmak üzere tüm maçlara bilet satarak voleybol taraftarlarını ödüllendirmeye karar verdiler.

2016

31.nci Montreux Volley Masters deneysel olarak bir şaheserdi: yeni takımlar, Tayland ve Belçika’nın 1984 sonrasında ilk katılımları, LED ağ- gözden geçirilmiş challenge sistemi – hakem ve antrenörlerce tablet kullanımı - seyirciler için yepyeni bir eğlence ve yemek konsepti gibi teknik inovasyonlar. Çin, finalde Tayland'ı yenerek turnuvayı domine etti. Tayland, yarı finalde 2015 Montreux Volley Masters şampiyonu Türkiye'yi mağlup ederek turnuvanın sürprizini yaptı. İsviçre takımın dönüşü bir başka etki yaptı ve organizatörler, 2018 yılına kadar Montrö’deki varlığını garanti altına almak için ekiple bir anlaşma imzaladı.

 
Anahtar Kelimeler: Montreux Volley Masters

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV