16 Eylül 2019 Pazartesi

2019 Erkekler VNL'de Favoriler

2019 FIVB Voleybol Uluslar Ligi Mücadele Dolu Oluyor

02 Haziran 2019 Pazar 13:45
2019 Erkekler VNL'de Favoriler
 Nikolay Markov
Fransa’nın yıldızlarla dolu kadrosu, her pozisyonda en üst seviye oyuncular içeriyor ve erkekler 2019 FIVB Voleybol Uluslar Ligi’ni kazanmak için en büyük favorim. Geçen yıl Lille'de Rusya ile oynadıkları altın madalya maçını kendi evlerinde kaybederek podyumun zirvesine ulaşamadılar ve taraftarlarına bir borçları bulunuyor. Kendi evinde oynamanın baskısı altında kalmadan ve 2018'de kaçırdığı altın madalyayı telafi etmek için motive olan Fransız ekibi, bu yılki VNL'de  kazanmak için gereken her şeye sahip.

Finalleri Temmuz ayında gerçekleşecek olan Chicago'da kendi evinde oynayacak olan ABD, şans verilen bir başka takım. Yıldızlarla dolu bir kadroya sahip olan ABD, iyi bir motivasyona sahip ve hedefleri 2018'de aldıkları bronzdan daha iyisini yapmak. Onları 14 Temmuz'da altın madalya maçında oynarken görüyorum.

2019 VNL'de yer alan bir dizi güçlü ekip dolayısı ile, üçüncü madalya adayını kesinlikle zor buluyorum. Kadınların VNL'si hakkında zaten söylediklerim, kadro derinliği, dayanıklılık ve başarılı olmak için çok fazla enerji gerektiren ağır bir rekabet olduğu, erkeklerin VNL'si için de tam olarak geçerli olduğu ve Brezilya ve Rusya’yı ana adaylar olarak ortaya çıkaran bir durum. Varsayım durumunda bu iki takım üçüncü sırada yer alırken, Güney Amerikalılar ise ilk VNL madalyasını kazanmak için önceki VNL’den daha fazla motive olacaklar.

Constantine Dimaras

ABD, Floransa'daki 2014 FIVB Dünya Ligi altın madalyası ve Japonya'daki 2015 FIVB Dünya Kupası'ndan bu yana büyük bir dünya kupası kazanmadı. Bu yüzden belki de bunun için en iyi zaman. Chicago’da 2019 FIVB Voleybol Milletler Ligi Altılı Final’ine ev sahipliği yapacak.

Direk final oynayacakları garanti olduğundan ötürü VNL'de elde ettikleri sonuçlarla ilgilenmek zorunda değiller. Bu durum, ABD’nin temmuz ayı ortasındaki bu beş günlük etkinliğe odaklanmasına neden olacak.

Açıkça görülüyor ki, son dünya şampiyonu Polonya, VNL şampiyonu Rusya ve Olimpiyat şampiyonu Brezilya gibi altın madalyaya başka rakiplerde var. Ancak sonuçta hepsi, VNL’den hemen sonraki sezonun diğer yarışmalarını göz önünde bulundururken bir buçuk ay sürecek olan turnuvada kaynakları kullanmak için çok karmaşık ve stratejik bir durum söz konusu olacak.

Anna Tomas


Erkeklerin VNL altın madalyası için yarışacak takımları seçmek bu yıl zor bir dönem ve bu konuda sadece üç takım seçmek yeterli olmayacak. Ancak öne çıkan takımlar Rusya, Polonya ve Fransa.

Maxim Mikhaylov gibi kilit oyunculara sahip olmak, Rusya’nın Londra 2012 Olimpiyat Oyunları’ndaki muhteşem beş setlik dönüşü akla getiriyor. Mevcut VNL şampiyonları, 2018 VNL'de iki yıldızlarının sık sık onları başarıya götürdüğünü kanıtladı.

Polonya, arka arkaya Dünya Şampiyonasını kazandıkları için bir başka favori. Michal Kubiak ve takım arkadaşları, her defasında daha fazla dinamik bir haldeler ve takımın genç oyuncuları da oyunlarına büyük bir boyut katıyor.

Listedeki üçüncü takım, sahadaki yaratıcılık ve patlayıcılık nedeniyle Fransa. Benjamin Toniutti, eğlenceli hareketleri hiç bitmeyen olağanüstü Earvin Ngapeth için ustaca oyunlar oluşturuyor. Tabii ki, Stephen Boyer geçen yıl büyük bir yetenekti ve Fransa'nın zaten çok boyutlu olan oyunu içerisine katılacak.

Geçen yılki başarılı rekabete devam eden 2019 FIVB Voleybol Uluslar Ligi, her bir cinsiyetten 12 çekirdek takım ve 4 rakip takım ile aynı formatta devam ediyor.

Yarışmaya geri dönen oyuncular arasında 2018 MVP'den Maxim Mikhaylov ve takım arkadaşları Dmitry Volkov ile Egor Kliuka yer alıyor. Finalistlerden Fransa Earvin Ngapeth, Jenia Grebennikov ve Benjamin Toniutti gibi oyuncularla turnuvada yer alırken bronz madalya sahibi ABD kadrosunda Matthew Anderson, Micah Christensen ve Taylor Sander’i bulunduruyor. Dikkat edilecek diğer oyuncular arasında Brezilya’nın yıldızları Wallace De Souza ve Bruno Rezende ile İtalya ve Bulgaristan'da yapılan 2018 FIVB Voleybol Erkekler Dünya Şampiyonası'nın en iyi oyuncularından bir kaçı yer alıyor.

 

 

 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV