22 Ağustos 2019 Perşembe

ABD Şampiyonluğunu Koruyabilecek mi

Yenilerden Bulgaristan Güçlü Takımlarla Başa Çıkabilecek mi

11 Mayıs 2019 Cumartesi 07:11
ABD Şampiyonluğunu Koruyabilecek mi

Ruse şehri, son şampiyon ABD’nin 2.nci grup maçlarına odaklanıyor. 2019 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler Ligi üç haftadan daha kısa bir içerisinde ve antrenör Karch Kiraly'nin kupayı Amerika'da tutma arayışıyla başlayacak. 

Tuna Nehri kıyısındaki Rusçuk şehri, 21-23 Mayıs tarihleri arasında yapılacak ilk hafta grup maçlarına ev sahipliği yapacak. VNL'nin yeni gelen takımı olan Bulgaristan, Japonya ve Belçika'yı da misafir edecek. 

Bulgaristan, 2019 FIVB Voleybol Uluslar Ligi'nde oynama hakkı kazanırken 2018 FIVB Challenger Cup finalinde Kolombiya'yı mağlup etmişti. Ancak Balkan ülkesinin bu yıl güçlü takımlarla nasıl başa çıkacağı merak ediliyor. 

Geçtiğimiz yıl ABD, Lincoln, Nebraska'da Türkiye’ye 2-3 mağlup olmuştu. Ancak Altılı Final'e hak kazandıkları 5. haftaya (Santa Fe, Arjantin'de Sırbistan'a 3-1) kadar tekrar kaybetmediler. ABD, ilk şampiyonayı kazanıncaya dek 13-2'lik bir seri tutturdu. Muhtemelen bu yılki yarışmada yenilecek olan takımın ABD'nin geçen yılki zaferini tekrarlamak için en iyi durumda olması gerekecek.

Ev sahibi Bulgaristan geçen yılki Lima'da düzenlenen FIVB Challenger Cup'ı kazandıktan sonra 2019 VNL'de oynama hakkını kazandı. Balkan takımı, 2018 VNL’yi son sırada bitiren Arjantin’in yerini aldı. 

'Lionesses' 1980'lerin ilk günlerinden bu yana çok önemli bir başarı elde edemedi. 1981 Avrupa Şampiyonasında altın madalya almadan önce Moskova 1980 Olimpiyat Oyunları'nda bronz madalya kazanmışlardı. Fakat dünyanın en iyi seçkinleri arasına girdiler ve nasıl başa çıktıklarını görmek çok ilginç olacak. 

Japonya, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan ve bu yıl için katılım endişesi olmayan dört takımdan sadece biri. Bu, VNL'ye tamamen konsantre olabilecekleri anlamına gelir.

Hazırlık için çoğu zaman rakiplerinin çoğundan daha fazla zamanlarının olması onları güçlü bir konuma sokuyor. Onlar her zaman hafife alınmaması gereken bir taraf olmuştur ve bu yıl bu özeliği daha da fazla olacak. Geçen sene, 7-8 galibiyet oranı ile 2018 VNL'yi 10'uncu bitirdiler. Ancak Tokyo 2020'de ev sahibi olarak yer alacak olmalarından dolayı yükselişlerinin nasıl ilerlediğini görmek heyecan verici olacak. 

Son olarak, geçen yılki 15 maçın sadece dördü kazanan 2018 VNL'de 13'üncü sırada yer alan Belçika var. Bu dört galibiyet, 12. sırada yer alan Kore dışında üstlerindeki takımlardan hiçbirine sahip değildi. 

Ve dört Challenger Takımından biri olduklarından (Bulgaristan, Dominik Cumhuriyeti ve Polonya ile birlikte), Rusçuk'taki elit takımlarla eşleşmeleri büyük olasılıkla öngörülmüş ve kritik özelikte olacak. 2019 VNL'nin sonunda dört yarışmacı ekibinden birinin gitmesi gerekecek, 2020 VNL için FIVB Challenger Kupa kazananlarına yol açacak.

Anahtar Kelimeler: EuroVolleyW

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV