18 Ağustos 2019 Pazar

Gözler Kulüpler Dünya Şampiyonası'nda

İlk Kez Bir Fransa Takımı Dünya Şampiyonası’nda

04 Kasım 2018 Pazar 06:31
Gözler Kulüpler Dünya Şampiyonası'nda
Erkekler ve Kadınlar’ın FIVB Voleybol Dünya Şampiyonaları tamamlandı, şimdi dikkatler Polonya ve Çin'deki Kulüpler Dünya Şampiyonaları’na çevrildi. Erkekler turnuvası 26 Kasım 2 Aralık arasında Polonya'daki üç şehirde gerçekleşecek. Kadınlar turnuvası ise 4 – 9 Aralık tarihleri arasında Çin Shaoxing'de gerçekleşecek.

2018 Erkekler Kulüpler Dünya Şampiyonası’nın grup maçları Radom ve Rzeszow’da yarı final ve final maçları ise ülkenin güneyinde Czestochowa’da yapılacak. Polonya bu şampiyonada 2017 yılında Dörtlü Final oynayan Skra Belchatow ve wild card ile katılım hakkı kazanmış olan Asseco Resovia ile temsil edilecek. 

İki Polonya kulübüne ilave olarak Avrupa, Asya ve Güney Amerika kıta şampiyonu olmak üzere altı kulüp daha mücadele edecek.

2018 CEV Avrupa Şampiyonlar Ligi'nin galibi ve son kulüpler dünya şampiyonu olan Zenit Kazan şampiyonluklarını korumak için mücadele edecek. Rus devi, 2009 ve 2011 yıllarında bronz madalya ve 2015 ve 2016 yıllarında gümüş madalya kazandıktan sonra geçen Aralık ayında Krakow'da ilk altın madalyasını kazandı.

Ruslar, CSV Güney Amerika Kulüpler Şampiyonu Sada Cruzeiro ile karşılaşacak. Brezilyalılar 2013, 2015 ve 2016 yıllarında üç kez Kulüpler Dünya Şampiyonu olurken 2017 yılında ise bronz madalya kazanmışlardı.

İran, 2018 AVC Asya Kulüpler Şampiyonası galipleri Khatam Ardakan ile turnuvada yer alacaklar. İran ligi ikincisi, 2010 yılında Paykan Tahran’ın kazandığı bronz madalyadan sonra ülkesine ikinci madalyayı etirmek için mücadele edecek.

Turnuvaya wild card ile katılan takımlardan biri 2018 Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda ve 2018 CEV Şamiyonlar Ligi’nde gümüş madalya kazanmış olan İtalyan ekibi Cucine Lube Civitanova. Diğer wild card sahibi takımlar Rus Fakel Novy Urengoy ve 2009, 2010, 2011 ve 2012 de bu şampiyonayı 4 kez kazanmış olan İtalyanTrentino Volley.

Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası ise erkekler şampiyonasının sona ermesinden iki gün sonra 4-9 Aralık tarihleri arasında Çin Shaoxing’de yapılacak. Ev sahibi ekip ise Zhejiang olacak.

2017 şampiyonu VakifBank, şampiyonluğunu korumak üçüncü altın ve toplamda ise beşinci madalya için mücadele edecek. Avrupa kıtasını bu yılın Şampiyonlar Ligi şampiyonu olarak temsil edecekler.

2018 Güney Amerika kulüpler şampiyonu Minas Tenis Clube, Brezilya’yı Shaoxing’de temsil eden iki takımdan biri olacak. Brezilya şampiyonu Praia Clube, yarışmaya katılmak için dört wild card dan birinin sahibi.

Zhejiang'ın ev sahibi olarak katıldığı turnuvada Asya kıtasını ayrıca, kıta kulüp şampiyonları Tayland'dan Yüce Chonburi'si ve Kazakistan'ın ulusal şampiyonu Altay temsil edecekler.

Kalan iki wild card, iki Avrupa takımına verildi. 2018 CEV Cup şampiyonu ve iki kez kulüpler dünya şamiyonu Eczacibasi VitrA ve katılacak ilk Fransız takımı olan Volero Le Cannet.

 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV