26 Eylül 2018 Çarşamba

Hem Plaj Hem Salon Voleybolu

Nika Daaldrop Kumdan Sonra Salonda da Başarılı

01 Ekim 2017 Pazar 06:57
Hem Plaj Hem Salon Voleybolu

Hollanda'nın kadın voleybol takımı, uluslararası alanda oldukça tanınır durumda, fakat geçen yaz boyunca hem takımda hem de salonlarda yeni bir isim doğdu. Nika Daalderop, henüz 18 yaşında ancak 2017 yaz dönemini Hollanda bayan milli takımının bir üyesi olarak geçirdi. İlk profesyonel sezonunu geçiren genç bir oyuncu için hayli başarılıydı. 

2016-2017 sezonunda Ladies in Black AACHEN'de mücadele etmeden önce Nika, sırasıyla 16 ve 17 yaşlarında 2015 ve 2016 yılları arasında EuroBeachVolleyU20 turnuvalarını kazanarak kum üzerinde büyük bir başarı elde ettiği plaj voleyboluna odaklanmıştı.

Plaj voleybolu ile bu önemli başarıları elde etmesine rağmen, aklı sadece Hollanda milli takımı ile başarı kazanmaya odaklanmış durumdaydı. “Takımdaki bütün kızlar gerçekten çok hoş ve takıma giren genç oyuncuları gerçekten iyi karşılıyorlar. Ekibin bir parçası olmaktan hoşlanıyorum ve her anın tadını çıkarıyorum.”

Nika, salon ve plaj voleybolunu karşılaştırırken “Kendiniz bir şeyler yapmak zorunda olduğunuzdan dolayı, plaj voleybolunu kişisel olarak sevdiğim zihinsel bir oyun olarak görüyorum. Bu oyunda, sizin hatanızı telafi edebilecek kimse yok.” Şu an için seçtiği spora bakarken, salon voleybolu diyor. “Salon voleybolunu daha hızlı ve ve daha fazla insan karıştıkça bazı yönlerden daha da sertleştiğini düşünüyorum. Ayrıca kapalı mekanda oynayarak üretebileceğim ekstra gücün tadını çıkarıyorum. Şu anda salon voleybolunu  seçmemin özel bir nedeni yok, sadece fırsatım oldu ve milli takımın bir parçası olmanın nasıl bir şey olduğunu görmek istedim. Ne yapmam gerektiğini düşünmek için çok zaman harcadım ve şu ana kadar verdiğim karardan pişman değilim.”

Nika, geleceği açık olduğunu  ve bir noktada profesyonel plaj voleybolu oynamayı umduğu söylüyor. “Gerek salon gerekse plaj voleybolunu kariyerimin bir noktasında oynamak isterim ve bence salon voleybolundan plaj voleyboluna geçiş yapmak daha kolay, ama göreceğiz.”

Nika gençken, profesyonel voleybol oynamayı hiç düşünmediğini itiraf etti. Sadece eğlenmek için yıllarca bu sporu yaptı. Ayrıca, hayran olarak da bu sporu takip etmediğini itiraf ediyor, ancak kısa bir süre sonra voleybol ile ilgilendiğini gördü. Devamlı olarak yükseliş gösteren bir öğrenme eğrisi olduğunu itiraf ediyor ve turnuvalar ilerledikçe rakiplerini daha iyi tanıyor.

Geçmişteki kariyeri oldukça dikkat çekiyor, her ne kadar bir çok Avrupa Şampiyonasında oynayan Hollanda genç ve genç milli takımının bir parçası olsa da bu başarılarından çoğunun Antalya ve Larnaka sahillerinde birbirini izleyen U20 Avrupa şampiyonaları ile geldiğini belirtiyor.

Nika, voleybol oynayan tek Daalderop kızı değil, ancak bir kere sadece plaj voleybolunda bir araya geldiler.

Liseden mezun olduktan sonra, seçtiği spor dalında üst sıralara çıkmaya odaklanmak için eğitimine devam ediyor, Nika gelecekteki eğitiminde bazı çalışmalar yapmayı düşünüyor ancak hangi yönde gitmek istediğinden emin değil.

Nika, 2015 ve 2016 yıllarında Yılın En Yetenekli Oyuncusu seçildi. “Bunlar, plaj voleybolundaki performansıma dayanıyordu ve belki de aynı anda iki spor yaptığım içindi. Bu ödüller bana çok şey ifade ediyor, ancak takımın başarılı olması için herkesin işini yapması gerektiği için bir kişiyi ekipten ayırmayı pek sevmiyorum.”

Gelecek sezon Nika,  Allianz MTV STUTTGART’da mücadele edecek ve 2017 CEV Voleybol Kupasında mücadele edeceğinden Avrupa sahnesindeki seviyesini görecek. Hem Bundesliga hem de Avrupa Kupalarına katılmak güzel, biz de nasıl gidereceğini göreceğiz.”

Nika, Rotterdam'da düzenlenen ve Avrupa Şampiyonası Elemeleri 3. Tur'da düzenli olarak yer aldığı ilk altıda yer aldığı sezonun çok sevinci içerisinde.  “Devamlı çalışıyorum ve oynamaya hazırım, fakat benim durumumda oynayabilecek çok insan var ve takım iyi gidiyor, bu yüzden en önemli şey bu.

Nika’ya gelecekteki beklentileri hakkında sorular sorulduğunda, Nika, şimdilik gidişten mutluluk duyduğunu ancak bu gidişatın  yıllar içinde değişebileceğini belirtiyor. Kesin olan şey, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunların’da onun etkinliğinin görülebileceği.

 

Anahtar Kelimeler: EuroVolley 2017

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV