21 Temmuz 2019 Pazar

Olimpiyat Finali, Cinsiyet Eşitliğinin Göstergesi Olacak

Kadınlar Voleybol Finali Tokyo 2020'de Son Gün. Geçtiğimiz yıllarda, erkek olimpiyat voleybol finali düzenli olarak olimpiyat oyunlarının son etkinliklerinden biri olarak yer alırdı. Ancak, Tokyo 2020'de, erkeklerin finali 8 Ağustos Cumartesi günü kadınların finalinden önce yapılacak.

12 Mayıs 2019 Pazar 06:21
Olimpiyat Finali, Cinsiyet Eşitliğinin Göstergesi Olacak
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) geçtiğimiz hafta, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarının son gününün spor için tarihi bir gün olacak olan kadın voleybol finalini içereceğini açıkladı.

Kadın voleybolunun ilk kez Olimpiyat yarışma programında böyle bir yere sahip olması FIVB için sporda toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etme taahhüdünde başka bir dönüm noktası oldu.

Geçtiğimiz yıllarda, erkek olimpiyat voleybol finali düzenli olarak olimpiyat oyunlarının son etkinliklerinden biri olarak yer alırdı. Ancak, Tokyo 2020'de, erkeklerin finali 8 Ağustos Cumartesi günü kadınların finalinden önce yapılacak.

FIVB, erkekler ve kadınlar voleybolu arasında eşitlik sağlamak için savunucu özelliğindeydi.
Yönetim organı şimdi gelecekteki oyunlar için çeşitli alternatif programlar düşünüyor. Teklif kabul edilirse, erkekler voleybol finali Paris 2024 Olimpiyat Oyunlarının son Pazar günü oynanırken Los Angeles 2028'de ise kadınlar finali Oyunların son gününde gerçekleşecek.

Bu hareket, FIVB'nin sporda tam bir cinsiyet dengesi sağlaması için başka bir çabaydı. FIVB’nin en yeni etkinliği olan Voleybol Uluslar Ligi’nde her iki cinsiyetteki sporcular aynı şartlar ve kural formatlarında yarışıyor, hem erkekler hem de kadınlar için eşit para ödülü var.

FIVB Başkanı Dr. Ary S. Graça F şöyle diyor:

“Cinsiyet eşitliği kilit bir önceliktir ve kadınlar voleybol finali Tokyo 2020'deki kapanış etkinliklerinden biri.

“Voleybol, dünyanın en popüler sporlarından biri ve sporcularımız, dünya çapında milyonlarca hayran ve aday sporcular için rol model. Erkeklerle eşit bir platformda yarışan kadınlar sadece bunu arttırıyor ve FIVB kadın yıldızlarımız inanılmaz atletizm ve becerilerini geliştirmeye devam edecek. ”

Tokyo 2020'deki olimpiyat voleybol yarışması, 15.000 kişilik Ariake Arena'da gerçekleşecek. Erkeklerin grup maçları 25 Ağustos'ta başlayacak ve 8 Ağustos'ta gerçekleşecek olan iki madalya maçı ile sonlanacak. Kadınların maçları ise 26 Temmuz'da başlayacak ve 9 Ağustos'ta sona erecek.

Her cinsiyetten 11 er takımın olimpiyat şampiyonluğu mücadelesine Japonya ev sahipliği yapacak. İlk altı takım kıtalararası eleme turnuvalarından çıkacak, geri kalan beş takım ise kıta eleme turnuvalarının galipleri tarafından doldurulacak.

FIVB, ayrıca plaj voleybolu müsabakasında önerilen takvimi arttırmayı da amaçlıyor. 2020 yılında, erkeklerin plaj voleybolu Olimpiyat finali, plaj yarışmasının son gününde gerçekleşecek ve dört yıl sonra Paris'te, kadınların finali, son maç olacak.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV