23 Mart 2019 Cumartesi

Sorular Cevap Buldu

Bir FIVB Voleybol Erkekler Kulübü Dünya Şampiyonası Daha Sona Erdi

06 Aralık 2018 Perşembe 11:45
Sorular Cevap Buldu
2018 FIVB Voleybol Erkekler Kulübü Dünya Şampiyonası'nın başlangıcından sadece bir hafta önce bu şampiyonaya ilişkin bazı sorular sorulmuştu. Şimdi, Diatecx Trentino, Cucine Lube Civitanova'yı Pazar günü yapılan İtalyan finalinde yenerek beşinci şampiyonluk unvanını kazanıp, tarih kitaplarında başka bir altın bölüm yazdıktan sonra soruların cevapları da oluştu. 

Zenit Kazan, FIVB Erkekler Kulüpler Dünya Şampiyonası'nda arka arkaya şampiyonluk elde eden üçüncü takım olabilir mi?

Hayır bu düşünce uzun sürmedi. Son şampiyonlar, Rus Fakel Novy Urengoy ve İtalyan Cucine Lube Civitanova'ya art arda mağlubiyet elde etti. Gelen üst üste yenilgilerden sonra çöküntüye uğradı. Katıldıkları yedinci Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda son 3 sene final oynadıktan sonra 5.nci olarak en kötü derecelerini elde ettiler.

Sada Cruzeiro, FIVB Erkekler Kulüpler Dünya Şampiyonası'nda dört şampiyonluğu elde ederek dünyanın zirvesine geri dönebilir mi?

Hayır bu düşünce de uzun sürmedi. Son Brezilya ve Güney Amerika Şampiyonu Cruzeiro, arka arkaya Asseco Resovia Rzeszow ve Diatecx Trentino yenilgilerinden sonra Polonya’ya erken veda etmek durumunda kaldı. Kazan’ın durumunda olduğu gibi, bu katıldığı yedi.  Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda oynadığı en kötü şampiyona oldu.

Trentino 6.ncı şampiyonalarında beşinci dünya şampiyonluğunu kazanarak bir rekor kırabilecek mi?
Gerçekten de yaptılar! Diatecx Trentino, son başarısını 2012 Doha’da kazandıktan 6 yıl sonra dünyanın zirvesine kayda değer bir dönüş yaptı.
Şampiyona tarihinde, beşinci şampiyonluk mücadele ettiği 2018 FIVB Erkekler Kulüpler Dünya Şampiyonası finalinde Cucine Lube Civitanova 3-1'i yendi. Trentino, 2009-12 aralığında üst üste dört kez dünya şampiyonu olmuştu. 2013 ve 2016 yıllarında ise bronz madalya kazanmışlardı.

Bir İtalyan ekibi altı yıl içinde ilk kez ve sekiz kez altın madalya kazandıktan sonra tahtını tekrar kazanabilir mi?
Evet. Sorunun cevabı yarı finallerden sonra belli oldu, Cucine Lube Civitanova ve Diatecx Trentino, 26 yıl sonra ilk kez bir İtalyan finalini oynamaya hak kazanmışlardı.

 
İtalya, Brezilya yada Rusya dışından bir takım bu yıl şampiyonayı kazanabilecek miydi?
Hayır. İki İtalyan takımının finale yükselmesi ile, bir FIVB Erkekler Kulüpler Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanan üç ülke var.

Hiçbir oyuncu, tek bir maçta 30 sayı barajını geçebilecek mi?
Hayır. Skor, önceki şampiyonalara göre daha eşit bir şekilde yayıldı.
Aslında, şampiyonada en yüksek skoru yapan oyuncu, Fakel Novy Urengoy'den Egor Kliuka oldu bu oyuncu PGE Skra Belchatow (3-2) maçında 28 sayı üretti.

Herhangi bir oyuncu Kulüpler Dünya Şampiyonası’nın tüm zamanların sayı rekorunu kırabilecek mi?
Hayır. Yine aynı nedenden ötürü bu Dünya Şampiyonasında skor daha dağınıktı. Bronz madalyalı takım olan Fakel Novy Urengoy’dan Artur Udrys, 5 maçta ürettiği 81 sayı ile turnuvanın en skor er ismi oldu. Tüm zamanların rekoru 2009 senesinde 118 sayı ile PGE Skra Belchatow’dan Bartosz Kurek’e ait.

Osmany Juantorena'nın FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası MVP ödülü kimin olacak?
Bu şampiyonanın En Değerli Oyuncusu Trentino'nun pasör çaprazı Aaron Russell oldu. 1990 yılında İtalyan Il Messaggero Ravenna’da oynayan Karch Kiraly'nin ardından bu ödülü alan ikinci Amerikalı oldu.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV