21 Temmuz 2019 Pazar

VNL hakkında FIVB.com Editörlerinden Görüşler

2019 Kadınlar VNL’de Favoriler Kimler

15 Mayıs 2019 Çarşamba 12:37
VNL hakkında FIVB.com Editörlerinden Görüşler
 2.FIVB Voleybol Milletler Ligi kısa bir süre sonra başlayacak. FIVB.com editörleri Anna Tomas, Constantine Dimaras ve Nikolay Markov, bu yılki kadın yarışmasında kimin iyi olabileceğini düşündüklerini bize bildirdi.
Anna Tomas 
Filipinler'in Manila kentinde bulunan bir spor uzmanı olan Anna Tomas, 2006 Asya Oyunları ve 2008 Olimpiyat Oyunları'nda voleybol uzmanı olarak çalıştı ve 2013'ten beri FIVB.com editörü ve AVC ve FIVB yarışmaları için medya delegesi oldu. Unutamadığı anılardan biri, 2014 FIVB Voleybol Erkekler Dünya Şampiyonası finalinde Polonya'ya destek vermek için Katowice'ye akın eden binlerce hayrandan biri olduğu an.

Sırbistan'ın 2018 sezonu performansı, onları bu yıl VNL için en iyi ekip haline getirdi. Geçen yılki VNL'yi son altı içinde bitirdiler ve sezonu FIVB Voleybol Kadınlar Dünya Şampiyonası şampiyonluğu ile tamamladılar. Dünya Şampiyonası MVP si Tijana Boskoviç, en iyi blokör Milena Rasiç ve kaptan Maja Ognjenoviç liderliğindeki sağlam kadro ile mücadele ederlerse geçen yılki başarılı performansı devam ettirebilmek için şansları var.

Türkiye ve İtalya, bu yılki VNL turnuvasının iddialı ekiplerinden. Her iki takım da geçen yılki turnuvalarda müthiş bir performans sergilediler. Bu iki takım yine bir ivme yakalayabilirler ve son şampiyon ABD’yi zorlayabilirler.

Geçtiğimiz yılki atılım performansından sonra, VNL'de ikinci olan Türk kadınları, podyumda bir adım yukarı çıkmak için can atıyorlar. Usta taktikçi Giovanni Guidetti, onlara iki yıl boyunca rehberlik ediyor ve dünyanın en iyi oyuncularının çoğunu içeren canlı kulüp liginden tecrübe kazanırken, genç Türk tarafı zorlu bir rekabetle nasıl yüzleşeceğini biliyor.


İtalya, 2018 VNL yarışmasının son turunda performansını düşürdü ancak Japonya'daki FIVB Voleybol Kadınlar Dünya Şampiyonasında gümüş madalya kazanmayı başardı. Sert vuruşlar yapan genç oyuncular Paola Egonu ve Miriam Sylla, İtalyan takımın hücumuna liderlik ederken, kıdemli Monica De Gennaro savunmayı toparlıyor. İtalyanlar bu yıl madalya için daha da açlar.


Constantine Dimaras 
Yunanistan’da uzun zamandır devam eden bir FIVB yazarı ve medya temsilcisi olan Constantine Dimaras, ilk olarak 2006 yılında uluslararası federasyonun web sitesine katkıda bulunmaya başladı. En unutamadığı anıları arasında Fransa'daki 1986 FIVB Voleybol Erkekler Dünya Şampiyonasını kapsayan ve Atina 2004 Olimpiyatları'nda Olimpiyat Haber Servisi için çalışmaları yer alıyor.

Dünya şampiyonu Sırbistan, olimpiyat şampiyonu Çin ve Voleybol Uluslar Ligi’nin şampiyonu ABD 2019 FIVB Kadınlar VNL’de en büyük favoriler olacaktır. 

Ancak göz önünde bulundurulması gereken bir parametre var oda Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları için Olimpiyat Kalifikasyon Turnuvaları.

Herhangi bir takımın aynı sezonda iki kez zirve yapması neredeyse imkansız. Burada VNL favorilerinden her birinin, bir ay süren turnuva boyunca olanaklarını nasıl kullanacağını göreceğiz.

Nikolay Markov

Bulgaristan merkezli bir voleybol, plaj voleybolu ve kar voleybolu gazetecisi olan Nikolay Markov, 2012'den bu yana bir fivb.com editörüdür. 2008 yılında BugarianVolley.com'u kurdu ve daha sonra CEV ve BFV'de çalıştı. 2011'den beri VC Maritza Plovdiv'de medya iletişiminden sorumludur. Amerika Birleşik Devletleri'nde kolej seviyesinde ve Bulgaristan'da amatör düzeyde voleybol oynadı. Voleybol Milletler Ligi beş hafta dünyayı turlayacak. Ardından Altılı Final gelecek bu durum da atılan takımlar için çok fazla dayanıklılık gerektiriyor. Başarılı olmak için, antrenörlerin takımlarının enerjilerini VNL'nin tüm süresi boyunca akıllıca yayabilmek için kadrolarında çok derinliğe sahip olmaları gerekir.

Bu nedenle, 7 Temmuz'da Nanjing’de podyumda yer alacak muhtemel takımların, yetenekli bir genç neslin desteklediği çok sayıda güçlü ve deneyimli oyuncu ile geleneksel voleybol gücünden gelen takımlar olduğunu düşünüyorum. 

Son şampiyon ABD kesinlikle böyle bir ülke. Tecrübeli antrenör Karch Kiraly liderliğindeki milli takımları, VNL gibi bir yarışmayı kazanmak için gerekli kapasiteye ve doğru tutuma sahip olduklarını kanıtladılar ve tekrar başarabileceklerinden eminim.

Ev sahibi Çin'in oimpiyat kalifikasyonuna gerek duymadıkları için finallere odaklanabilmek gibi ek bir avantajı var. Ev sahibi takımın kadrosunda dünyanın en iyi oyuncularından biri olan Zhu Ting ile Lang Ping geçen yılki bronzdan daha iyisini yapmak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklar ve ben de onların finallere ulaşacağını düşünüyorum.

İtalya 2018'de son altıda yer alamadı ancak Paola Egonu liderliğindeki güçlü fantastik genç takım şimdi bir yaş büyük ve bir yaş daha deneyimli. Buna birde Dünya Şampiyonası gümüşüyle birlikte gelen güveni ekleyin.

Geçen yılki başarılı rekabetten sonra 2019 FIVB Voleybol Uluslar Ligi, her bir cinsiyette 12 çekirdek takım ve 4 değişken takım olmak üzere aynı formatta devam ediyor. 

Kadınlarda çekirdek takımlar ; Brezilya Çin, Almanya, İtalya, Japonya, Kore, Hollanda, Rusya, Sırbistan, Tayland, Türkiye ve ABD. Değişken takımlar ise Belçika, Dominik Cumhuriyeti ve Polonya. Bunlara geçen yıl düşen Arjantin yerine Bulgaristan’ı da ilave etmeliyiz. 

Yarışmaya geri dönen oyuncular arasında ABD'den 2018 MVP si Michelle Bartsch-Hackley var. 2018 Rüya Taımı’ndan TeTori Dixon (ABD), Zhu Ting (Çin), Cansu Özbay ve Eda Erdem Dündar (Türkiye), Tandara Caixeta ve Suelen Pinto (Brezilya) tarafından tekrar mücadele edecekler arasında. Dikkat edilecek diğer oyuncular arasında 2018 Dünya Şampiyonu Sırbistan’dan Maja Ognjenovic ve Tijana Boskoviç, İtalyalı hücumcu Paola Egonu ve dünyanın en iyi kulüp liglerinden bir dizi voleybolcu yer alıyor.

 
21 Mayısta kadınlarda ve 31 Mayısta erkeklerde başlayacak olan 2019 VNL geçen yılki takvimini koruyor. Dört takımdan oluşan gruplarda hafta içi kadınlar ve hafta sonları erkekler, her bir takıma karşı tek turlu robin sisteminde mücadele edecekler. Kadınlara finaller Çin Nanjing’de 3-7 Temmuz erkeklerde ise ABD Şikago’da 10-14 Temmuz tarihlerinde yapılacak.

 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV