22 Ağustos 2019 Perşembe

Yeni Hedef Olimpiyat Madalyası

Heynen’in Yeni Takımı Gençlerle Tecrübelilerin Karışımı Olacak

10 Şubat 2019 Pazar 12:37
Yeni Hedef Olimpiyat Madalyası
Dünya şampiyonu Polonya erkek voleybol milli takımının antrenörü olan adam hâlâ gündemde.

Bu röportajda birçok şey hakkında konuştu ve turnuvadaki bazı ilginç hikayeleri anlattı. Vital Heynen, Dünya Şampiyonu olmayı nasıl başardığı hakkında konuşuyor.

Polonya ile Dünya Şampiyonasını kazanmanızın üzerinden uzun bir süre geçti. Şimdi nasıl hissediyorsun?

“Çok fazla bir şey değişmediğini söyleyebilirdim ama bu doğru olmaz. Farklı çünkü birçok insan benimle iletişim kuruyor, övünüyor… Hedeflerimden biri iyi bir antrenör olmaya çalışmaktı ve Dünya Şampiyonasını kazandıktan sonra bu size özel bir şey yaptığınızı hissettiriyor, benzersiz bir şey. Ekibinin dünyanın zirvesinde olması güzel bir duygu. Bazı meslektaşlarımla konuştum ve onların da aynısını hissetmesini diliyorum, çünkü bu harika bir duygu. Gerçekten çok yüksek bir hedefe ulaştım ve artık voleyboldaki son hedefim olan olimpiyat madalyasına ulaşmayı dört gözle bekliyorum Derinlerde sadece Polonyalı voleybol için değil, Polonyalı oyuncular, Polonyalı voleybol severler için iyi bir şey yaptığımı hissediyorum. Gerçek voleybol hayranları olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Onlar için diyebileceğim inanılmaz oldukları.

Polonya milli takımının başına geçtiğinizde, birçok oyuncunun sisteminize uyum sağlaması için zamana ihtiyacı vardı. Oyuncularınızın gözünde bazı şüpheler gördünüz mü?

“Önemli olan husus inandığım ve kafamdaki taktiği nasıl ve kiminle yapacağımdı. Ben önde yürüdüm oyuncularda beni takip ettiler. Şüphe ya da başka bir şey aramıyorum, sadece onlara öncülük etmek istiyorum ve bu benim işim. Oyunculara, çalışanlara vb. yol gösteriyorum ve biz buna inanıyoruz. Şubat ayında belirlediğim yol buydu ve bu yolda gittim çünkü bu şekilde birçok güzel şey kazandıracağına inanıyordum. Polonya için, bu benim yolumdu ve ilk günden itibaren beni takip etmeye ikna etmek için her şeyi yaptım. Başlangıçta onu ilginç bulmaları gayet normaldi, ama oldukça kısa bir sürede takım benim arkamda oldu. İki ya da üç hafta sonra bu takımın yoluma inandığını gördüm. Dört ay sonra, oyuncuların gittikçe daha fazlasını vererek ilerlediklerini görüyorsunuz. ”

Dünya Şampiyonası başlamadan önce, birçok kişi Polonya'yı ana favoriler arasına koymadı. Tepkiniz neydi, bir tür küçümseme gibi miydi?

"Buna katılıyorum. Takımlara baktığınızda, Fransa, Rusya, İtalya, ABD favorilerdi ve ardından Brezilya, Polonya, Sırbistan ve belki de İran ve ev sahibi Bulgaristan geliyordu. Bu favoriler hakkında mantıklı bir açıklama olduğu gerçeğini koruyorum.”

İlk aşama Polonya için çok iyi geçti. Beş maçta beş galibiyet. Bu aşamadaki analiziniz?

“Grubumuzda favori idik, beş maç kazanma şansının olduğunu biliyordum. İran'a karşı çok iyi oynadık ve Bulgaristan'a karşı sağ kurtulduk, sonuçta beş maç kazandık. ”

İkinci aşamada, Polonya iki ardı ardına mağlubiyet yaşadı ve Sırbistan'ı yendi. Voleybol uzmanları, Sırbistan'a karşı bu oyunun Polonya'yı altın madalyaya doğru ittiğini söylüyorlar?

“İkinci aşamada, bazı problemlerimiz vardı, çünkü Michal Kubiak hasta idi  ve sanırım iyi bir yolda idik. Fransa ve Arjantin'e karşı kaybettik ve Sırp ekibiyle karşılaştık. Onlar zaten tur atlamışlardı ve ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Bence spordaki herkes boğazına dayalı bir bıçak olmasının farkını biliyor ve şu anda nerede olduğunuzu görmek istediğiniz bir oyun olduğunu, bu sizin için hiçbir şey ifade etmez. Harika bir oyun oynadık ve Altılı Finale ulaşmaya hak kazandık. Beklentilerimiz bu aşamaya ulaşmaktı. Altılı Final’den emindik.”

Üçüncü aşamada, Polonya Sırp ekibiyle tekrar bir araya geldi ve sonuç, Dünya Şampiyonlarının ikinci aşamasında olduğuyla aynıydı. Önemli bir maçta, Polonya'nın İtalya'ya karşı bir sete ihtiyacı vardı ve takımınız bunu başardı. Eski Dünya şampiyonlarından ev sahiplerini eledikten sonra ne hissettiniz?

“Sırbistan'ı yenmek için büyük bir şansımız olduğuna inanıyordum, şimdi bile her şey Dünya Şampiyonası’nın ikinci aşamasına kıyasla farklıydı. En önemli maç İtalya'ya karşıydı. İhtiyacımız olan seti kazanmamız maçı kazanmamızın nedeni idi. Hepsi bize karşı olan büyük bir kalabalık önünde İtalya'ya karşı oynadık. İtalya’nın devam edeceğini umuyorlardı ve ama Polonya ilk sette 25-14 kazandı. Harika bir set oldu. Oynadığımız en iyi set İtalya'ya karşıydı. Bu baskı altında ve bu durumda, maçı domine ettik ve Dünya Şampiyonası’nda bizim için en ilginç set buydu. Baskı altında üst düzey bir takım olduğumuzu kanıtladık.”

Yarı finalde ABD'yi yendiniz ve finalde Brezilya'yı ezdiniz. Her iki oyun da zordu, ama bu oyunda güçsüz olan Brezilya'nın oyun stili hakkında her şeyi biliyor gibiydiniz?

“ABD iyi bir takımdı. Onlara karşı daha önce defalarca kaybettik. O gün daha iyi oynuyorduk ve işte sonuç. O hafta, ABD ve Polonya en iyi voleybolu oynuyorlardı. İçimden bu oyunu kazanan takımın şampiyonluk unvanını alma şansının en yüksek olacağını hissettim. Brezilya iki büyük oyuncusu Lucarelli ve Mauricio Borges olmadan oynadı ve üst düzey bir oyuncu fark yaratacaktı ve Kubiak'ın performansı bunu doğruladı. Brezilya, en iyi iki oyuncusundan yararlanamadı ama bu takımla finale ulaşma konusunda harika sonuçlar aldıklarını düşünüyorum. O hafta gösterdiğimiz voleybol seviyesi ile daha iyi bir takım olduğumuzu biliyorduk. O anda daha iyiydik. Belki finalden bir gün sonra değil, ama o anda onları yakaladık.”

Bartosz Kurek bir önceki sezona göre tamamen farklı bir oyuncuydu. Her zaman kendinden emin ve üst düzeydeydi. Kurek'in yeni versiyonuna yükselmesini nasıl başardınız?

“Dediğim gibi, oyuncularıma inanıyorum. Yaptığım tek şey buydu. Yaptığı tüm işler harikaydı. Kurek çok çalışıyordu, yorumumu dinliyordu, bazen tartışıyorduk ama bir şey inşa etmenin yolu bu. Herşeyi yapıyordu ve sadece benden değil, tüm takımdan gelen tavsiyeleri kabul ediyordu. Bir yıldız oyuncu değildi, takımın bir üyesiydi ve diğerleri gibi değerliydi. Onun arkasında olduğumuzu ve kendisine güvendiğimizi bilmek büyük bir duyguydu. O harika bir oyuncu.”

Elbette, diğer oyuncular da kaptan Michal Kubiak liderliğindeki yüksek seviyedeydi. Altını kazandıktan sonra soyunma odasında onlara ne söyledin?

“Soyunma odasından konuştuğum zaman bir yerlerde televizyon da vardı. Söylemeliyim ki bütün kelimeleri hatırlayacağımdan emin değilim. En önemli husus Polonya gerçek bir takımdı. Oyunculara sorarsanız, onlarda aynı duygudadırlar. Takım olmak güzeldi.  En önemli oyuncu Damian Wojtaszek idi, sadece sahada değil takımı yüzlerce farklı şekilde destekliyordu… Kubiak hastayken, Damian onu besleyen, çorbayı getiren, onunla ilgilenen, böylece dinlendirebilecek adamdı. Birbirleri için çok fedakarlık yapıyorlardı. Bu takımın antrenörü olmak harika bir duyguydu. Onlara performanslarından zevk aldığımı ve tabii ki büyük bir kutlama anı olduğunu söyledim. Genellikle, Dünya Şampiyonasını kazandığınız zaman, kutlama zamanı gelmiştir ”diyor Vital Heynen.

Gelecek sezondan itibaren, Wilfredo Leon ekibinizde olacak. Küba doğumlu oyuncunun takıma büyük bir etkisi olacağını düşünüyor musunuz?

“Leon zaten Ağustos ayında bizimle çalışıyordu ve takımın bir parçasıydı ve gelecek yıl takımın tam olarak bir parçası olacak. Her oyuncu gibi, takım üzerinde de bir etkisi oldu. Sadece daha iyi olmak istiyoruz ve bize ekibi daha iyi hale getirmek için yardım etmek istediği hissini veriyor. ”

Gelecek için planlarınız neler? Dünya Şampiyonası’nda gizli silahınız Jakub Kochanowski ile yaptığınız gibi, milli takımda daha fazla genç oyuncuya yer vermeyi planlıyor musunuz?

“Planlarım neler? Kendimi yeniden şekillendirmek. Benim planım bu. Friedrichshafen'deki oyuncularıma daha fazla enerji vermek için daha iyi bir enerjiye ihtiyacım var. Gelecek yıl hakkında düşünecek olursak, Polonya'da çok iyi oyuncularımız var bazı genç oyuncular gelecek, genç ve tecrübeli bir karışım olacak. Gelecek iyi görünüyor.”

 

 

Anahtar Kelimeler: Vital Heynen

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV