19 Ağustos 2019 Pazartesi

Bir Çuval Madalya

12 Ekim 2017, 15:57
Bir Çuval Madalya
Bülent Çağlayan
 Sevgili Voleybol Aktüel takipçilerimiz,

Bu hafta sizlere, kırk bir bin kişinin statta, milyonların TV başına toplanıp; bir engelli sporuna bu kadar yoğun ilgi göstermesinin altında yatan nedenleri anlatacağım… 
2017-2016 yılı engelli sporcuların altın çağı oldu. Farklı branşlarda bireysel ve takım sporlarında Milli Takımlarımız, bir çok organizasyonda madalya kazandı. 
Sevgili takipçilerimiz,
Hayatım boyunca üç kez sportif bir başarının ardından ülkenin kenetlendiğini gördüm. Galatasaray’ın UEFA  Kupasını aldığında, Türkiye Futbol Milli Takımı 2002’ de Dünya üçüncüsü olduğunda ve 2017 yani birkaç gün önce Ampute Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonu olduğunda!
Bana en çok hangisi seni etkiledi diye sorsalar; ‘inanın hepsi bir birinden değerli fakat Ampute Milli Takımımızın Şampiyonluğu’ derim. Beni çok etkiledi. Birinci nedeni rüyamda görsem yada biri çıkıp dese ki herhangi bir engelli spor müsabakasını Kırk bir bin  kişi seyredecek, asla inanmazdım! Stadı  görünce inanamadım. Ampute Milli Takımı sadece Avrupa Şampiyonu olmadı, Türkiye’de milat oldu; bu başarı engelli sporlarına ilgiyi arttırdı dikkatleri bir noktaya çekti.
2017-2016 yılını baz alarak söylüyorum; olimpik yani normal takım spor dallarında Milli Takım seviyesinde elle tutulur bir başarı yoktu. Şimd gelin tekrar hatırlayalım: 2017 Yılında engelli sporcular takım sporlarında ne yapmış:
1- VOLEYBOL
*İşitme Engelliler Milli takımı Olimpiyat Şampiyonu oldu.
2 –FUTBOL
*İşitme Engelliler Futbol Takımı Olimpiyat Şampiyonu oldu.
* Ampute Futbol  Milli Takımı Avrupa Şampiyonu oldu.
3-BASKETBOL
* Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı Avrupa Şampiyonu oldu.
* Tekerlekli Sandalye Basketbol U23 Milli Takımı Dünya ikincisi oldu.
* Tekerlekli Sandalye Basketbol Genç Milli Takımı Avrupa Şampiyonu oldu. 
4-Bilek Güreşi Milli Takımı Avrupa üçüncüsü ve Dünya Dördüncüsü oldu.
Bireysel sporlarda kazanılan madalyaları ve kırılan dünya rekorlarını yazmaya kalksam, sayfalar sürer.
Yukarıda bahsettiğim gibi bir çok başarı elde eden engelli sporculara aileleri ve birkaç spor severin dışında hiç kimse ilgilenmezken, bu güne kadar hiç olmamış bir şey, nasıl oldu da kırk bir bin kişi stada, milyonlar TV başına toplandı ve bir engelli sporuna bu kadar yoğun ilgi göstererek  Ampute Milli Takım maçını seyretti?
Cevap çok basit her ne kadar basında çok yer almasa da halkımız engelli sporcuların  gayretini ve başarılarını takip ediyordu. Ampute Milli Takımın sporcularının yürekten oynayacağına inanıyorlardı. Hem Avrupa Şampiyonu olmasak bile o stadı dolduran ve ekran başında olanların umurunda değildi çünkü o stadı dolduranların da TV başında olanların da asıl tepkisi ulusal futbol takımımızaydı. Çünkü oyuncunun hocaya, hocanın oyuncuya sevgisi, saygısı yoktu.  Hadi birbirlerini sevmek zorunda değiller fakat ay yıldızlı bayrağı sevmek zorundalar! Ama sahada hiçbir şekilde bu sevgiyi Türk Milletine yansıtamadılar, hani ölümüne oynamak var ya ölümüne oynamadılar.
Halk, her şeyi bilir görür ve zamanı gelince tepkisini verir. İşte bu büyük tepkinin eseridir Ampute Milli takımı ile halkın, basının kucaklaşması! Açık konuşmak gerekirse bir engelli olarak ‘keşke ben de o maçta oynayabilseydim’ diye ne kadar iç geçirdiysem bir o kadarda Futbol Milli Takım Sporcularının yerinde asla olmak istemezdim. Allah düşmanımın başına vermesin zor bir durum.  İşte bu olaydan ders çıkarması gerekenler var, bunlar kim mi ?  Kulüpler, federasyon, sporcular… Ders çıkarın beyler, hiç bir şey yapamıyorsanız Ampute Milli  Takım sporcularına başarının sırrını soru. Hangi zor şartlarda antrenmana gittiklerini sorun, birisi annesinin ördüğü çorapları, patikleri satarak oğlunu antrenmana göndermiş. Diğeri ineğinden sağdığı sütü satarak oğlunu antrenmana göndermiş. Bu zor şartlarda takım huzurunu bozmamış, kenetlenmişler ve başarı gelmiş. Sizin seviyenizdeki oyuncuların para pul sorunu yok ,sadece formanın hakkını verin yenilin sorun değil.
Bakın net söylüyorum;  anket yapsalar ve sorsalar; ‘ Mevcut Futbol Milli Takımımız İzlanda’yla maç yapsa. Yenerse bırakın dünya şampiyonluğunu Dünya Kupasına katılmaya hak kazanacaklar. Türkiye  89. dakikaya kadar İzlanda önünde 1-0 önde ve doksanıncı dakikada gol yese ve maç 1-1 olsa. Doksanıncı dakikadan sonra maçı kalan sürede kim kazanır?’ deseler halk,  ‘%100 İzlanda kazanır’ der! Çünkü pes ediyor, savaşmıyorsunuz. Yüreğinizi sahaya koymuyorsunuz! Zaten yüreğini sahaya koyan gerçek sporcular, bu yıl ülkeye bir çuval madalya getirdi. 
Sevgiyle Kalın…

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV