24 Haziran 2019 Pazartesi

21 Eylül Dünya Barış Günü

'Yurt sulh, cihanda sulh' diyerek dünyaya barış içinde yaşama hedefi veren Ulu Önder Atatürk'e sahip bir millet olarak, her günün Barış içinde geçmesini diliyoruz. Utulmamalıdır ki; Barış, Sevgiyle Başlar!

21 Eylül 2018 Cuma 09:18
 21 Eylül Dünya Barış Günü
Tüm dünyada, bütün ülkelerin ve tüm insanların düşmanlıklarını ve savaşı durdurmaları ve küresel ateşkesin ilan edildiği bir gün olmasının amaçlandığı 21 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun. Evlerimizden, dünyanın en ücra köşesine kadar Barış içinde yaşayalım.

Dünyanın diğer ülkelerinde önceleri Eylül ayının üçüncü Salı günü, 30 Kasım 1981'den sonra ise 21 Eylül günü olarak kutlanan Dünya Barış Günü bizde 1 Eylül tarihinde kutlanmakta.


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 7 Eylül 2001 tarih veA/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül “Dünya Barış Günü” olarak ilan edilmiştir.

Her 21 Eylül de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.

Her ne şekilde olursa olsun; 'Yurt sulh, cihanda sulh' diyerek dünyaya barış içinde yaşama hedefi veren Ulu Önder Atatürk'e sahip bir millet olarak her günün barış içinde geçmesini diliyoruz.

Voleybol Aktüel
Anahtar Kelimeler: Dünya Barış Günü

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV