22 Ağustos 2019 Perşembe

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Ne Değildir

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, endüstriyel ve kapitalist düzenin getirdiği, Mart'ın 8'inde kadınlara hediye alma günü değildir!

07 Mart 2019 Perşembe 21:26
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Ne Değildir
İnsan hayatının başlangıcı, analarımız, bacılarımız, en değerli varlıklarımız, kadınlarımız; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

Şiddete, vahşet ve adaletsizliklere uğramadan, dünyanın her yerinde uygarca yaşamayı hak eden tüm kadınlarımıza saygılarımızı sunarız.


Voleybol Aktüel8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Ne Değildir?

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, endüstriyel ve kapitalist düzenin getirdiği, Mart'ın 8'inde kadınlara hediye alma günü değildir!

Dünya Emekçi Kadınlar Günü;

"8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi."

Türkiye’de ise ilk 1921 yılında 8 Mart, Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başladı. 1975 yılında daha coşkulu ve sokaklarda kutlandı. 1980 Askeri Darbesinden sonra dört yıl kutlama yapılmadı. 1984 yılından itibaren ise her yıl ülkemizde “Dünya Kadınlar Günü” kutlamaları yapılmaktadır. 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV