26 Haziran 2019 Çarşamba

Çanakkale Zaferimizin 104.Yılı

Gemici geleneklerinden: Çünkü herkes bilir ki bu dünyada her yer geçilir ama Çanakkale geçilmez!

18 Mart 2019 Pazartesi 06:20
Çanakkale Zaferimizin 104.Yılı

Gemilerde "jurnal" adı verilen bir seyir defteri bulunur. Gemi limandayken ya da seyir halindeyken yaşanan gelişmeler bu jurnal defterine kaydedilir. Geminin rotası, hızı, geldiği ve gideceği liman, vardiya değişimleri gibi bilgiler jurnale not edilir. Gemi sığ sulardan ve önemli su yollarından geçerken de jurnal sürekli güncellenir.  Örneğin Cebelitarık Boğazı geçilirken "03.00 Cebelitarık’a girildi" , "07.00 Cebelitarık geçildi" yazılır. Keza İstanbul Boğazından geçerken "08.00 İstanbul Boğazına girildi, 10.00 Kavaklar geçildi, 11.00 Hisar geçildi, 13.00 İstanbul Boğazı geçildi" gibi sürekli notlar jurnal edilir.

Ama aynı gemiler Çanakkale Boğazına geldiklerinde jurnal defterine bunlar yazılmaz! Çanakkale Boğazı seyri tamamlandığında jurnale "09.00 Çanakkale çıkıldı" ya da "15.00 Şehitler Abidesi 2 milden selamlandı" şeklinde not düşülür. 

Çünkü herkes bilir ki, bu dünyada her yer geçilir ama Çanakkale geçilmez!
Kurtuluş Savaşı'mızın en büyük destanı Çanakkale Zaferi'nin 104.yılı. tüm Dünya'ya karşı vatan savunmasının ne olduğu, imkansız diye bir şeyin Türk için mümkün olmadığını yedi düvele gösterdiğimiz Çanakkale Zaferi... 
Bugün herşeyden çok daha fazla ihtiyacımız olan 'Birlik' kelimesinin yaşanmış kanıtı..

Kurtuluş Savaşı'mızın en büyük destanı Çanakkale Zaferi'nin 104.yılı kutlu olsun.

18 Mart Şehitleri Anma Günü'nde vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna kahramanca mücadele veren, vatan toprağımızı paha biçilmez kılan ve O'nu kutsallaştıran,  başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.

Voleybol Aktüel


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) arşivinden Çanakkale Savaşı`na ait az bilinen fotoğraflar...
 
Anahtar Kelimeler: Çanakkale Zaferi, 18 Mart

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV