15 Temmuz 2019 Pazartesi

Dün gecenin düşündürdükleri: Başarılı Sporcuların Ortak Özellikleri

Gıpta ile izlediğimiz başarılı sporcuların reçete gibi kullandıkları bazı özellikleri bulunmakta. Bunlardan en belirgin olan özellik ise pozitif olmak.

27 Şubat 2019 Çarşamba 15:07
Dün gecenin düşündürdükleri: Başarılı Sporcuların Ortak Özellikleri
Sevgili voleybol severler,

Hafta başında son zamanlarda salonlarda yaşadığım bazı örnekler üzerine bir yazı yazmıştım. Sporcu Aileleri Dikkat: Anne babanın her hareketi çocuğu etkiliyor (Okumak için tıklayınız

Sitemiz yazarlarından Doç Dr. Rıdvan Ekmekçi de Pozitif Sporcu Ailesi - Negatif Sporcu Ailesi ile ilgili bir görsel hediye etmişti yazımıza.

Önceki gece de TVF 50.Yıl Voleybol Salonu'nda seyretiğim bir genç kız maçında gördüklerim beni yine bu merkezde düşünmeye yöneltti. İsimlerini vermeyeceğim, takımlar ve voleybolcu genç kızların saha içindeki tutumlarını hayretle izledim. Hele hele içlerinde bir tanesi beni gerçekten düşünmeye derin derin düşünmeye sevk etti.
Gerek maçın hakemlerine, gerek rakibine gerekse kendi takım antrenörüne davranış, oyuna giriş-çıkışı, hal, hareket ve vücut dilini gördüğüm o gencecik kız sporcu için gerçekten üzüldüm. Ki, zaten bu üzüntümü de maç sonunda kardeşim gibi sevdiğim antrenörüne de ifade ettim.
...

Genel kabul görmüş prensiplere göre başarılı sporcuların ortak notkaları incelendiğinde öne çıkan özellikler;  Tutuğunu Koparmak, Daha İyisi için Çalışmak, Hileden Uzak Durmak, Rakibe Saygı Duymak, Takım Ruhuna Uygun Davranmak, Yardımcı Olmak, Motivasyon ve Odaklanmak olarak bilinir.
Ama bence bazı eksik noktalar var bu özelliklerde. Daha doğru bir şekilde ifade etmek gerekrise, sporcuyu daha özel ilgilendirecek bazı eksiklikler var gibi hissederken imdadıma yine işi bilen biri geldi. Sanırım aramızda bir iletişim sistemi varmış gibi bir görsel daha paylaştı benimle...

Sevgili dostum Doç.  Dr. Rıdvan Ekmekçi'nin ilaç gibi bir görselini özellikle yetişmekte olan genç sporcu kardeşlerimin yararlanması için sizlerle paylaşıyorum.

Son olarak; özellikle genç sporcular unutmamalıdır ki; Oyuna katılan herkes bu oyunun parçası! Kazanmak hırsı ve kaybetmek korkusu, doğru yolun düşmanıdır. 

Önce saygı ardından başarı.. Başarı için de lütfen aşağıdakilere dikkat!

Saygılarımla,
Savaş Eskigülek


 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV