20 Eylül 2019 Cuma

Dünya Barış Günü Kutlu Olsun

Yurt sulh, cihanda sulh' diyerek dünyaya barış içinde yaşama hedefi veren Ulu Önder Atatürk'e sahip bir millet olarak her günün barış içinde geçmesini diliyoruz.

01 Eylül 2019 Pazar 08:01
Dünya Barış Günü Kutlu Olsun
Tüm dünyada, bütün ülkelerin ve tüm insanların düşmanlıklarını ve savaşı durdurmaları ve küresel ateşkesin ilan edildiği bir gün olmasının amaçlandığı 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun. Evlerimizden, dünyanın en ücra köşesine kadar Barış içinde yaşayalım.


Bugün 1 Eylül. Yurtta ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Dünya Barış Günü olarak kutlanıyor.  Dünyanın diğer ülkelerinde önceleri Eylül ayının üçüncü Salı günü, 30 Kasım 1981'den sonra ise 21 Eylül günü olarak kutlanan Dünya Barış Günü bizde 1 Eylül tarihinde kutlanmakta.


Esasen, her iki gün de Birleşmiş Milletlerin aldığı kararlar doğrultusunda gelişmiştir. Türkiye’de 1 Eylül tarihinde kutlanan “Dünya Barış Günü” 2. Dünya Savaşı’nın başlama tarihi ve Birleşmiş Milletlerin buna yönelik olarak aldığı bir kararla ilişkilidir. Takvimler 1 Eylül 1939’u gösterirken Naziler Polonya’yı işgal etmişler ve bu işgal 2. Dünya Savaşı’nın da başlangıcı olmuştur. İnsanlık tarihinin en kanlı savaşlarından biri olan bu savaşın unutulmaması amacıyla dünyanın dört bir yanında 1 Eylül’ün “Dünya Barış Günü”olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Yani Türkiye’deki “Dünya Barış Günü”nün geçerliliği bu nedenle Birleşmiş Milletlerin aldığı bu kararda yatmaktadır.

Fakat daha sonra, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’nin ve Varşova Paktı’nın dağılması üzerine, Hitler faşizminin 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek 2. Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih olan 1 Eylül tarihi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 30 Kasım 1981 tarihindeki 57. birleşiminde, “Genel Kurul”un açılış günü olan her Eylül’ün üçüncü salı gününün “Uluslararası Barış Günü” ilan edilmesiyle değişmiştir.

Daha sonra da, Genel Kurul’un 7 Eylül 2001 tarih veA/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül “Dünya Barış Günü” olarak ilan edilmiştir.

Her 21 Eylül de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.

Her ne şekilde olursa olsun; 'Yurt sulh, cihanda sulh' diyerek dünyaya barış içinde yaşama hedefi veren Ulu Önder Atatürk'e sahip bir millet olarak her günün barış içinde geçmesini diliyoruz.


Voleybol Aktüel  1


Anahtar Kelimeler: 1 Eylül, Dünya Barış Günü

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV