22 Temmuz 2018 Pazar

Hakemlikte Zihinsel Hazırlık 2. baskıyı yaptı

Doç. Dr. Rıdvan Ekmekçi'nin yazdığı, CEV Hakem Komisyonu Üyesi ve Türkiye Voleybol Federasyonu MHGK Başkanı Aziz Yener ile halen ülkemizin en kıdemli uluslararası voleybol hakemlerinden İlhami Şenyurt'un yazılarının da yer aldığı Hakemlikte Zihinsel Hazırlık kitabının 2. baskısı piyasaya çıktı.

13 Temmuz 2017 Perşembe 15:50
Hakemlikte Zihinsel Hazırlık 2. baskıyı yaptı
Sitemiz Yazarlarından, Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Rıdvan Ekmekçi'nin 'Hakemlikte Zihinsel Hazırlık (Psikolojik Performans) kitabının 2. baskıyı piyasaya çıktı.

İlk baskıya göre voleybola daha fazla ağırlık verilen kitabın ikinci baskısında CEV Hakem Komisyonu Üyesi ve Türkiye Voleybol Federasyonu MHGK Başkanı Aziz Yener ile halen ülkemizin en kıdemli uluslararası voleybol hakemlerinden İlhami Şenyurt'un da yazılarının bulunması dikkatleri çekiyor.Rıdvan Ekmekçi kimdir?

Dr. Rıdvan Ekmekçi 24.09.1971 tarihinde İstanbul'da doğdu, ilköğretim ve liseyi Düzce'de bitiren Ekmekçi, yüksek eğitimini Samsun, Eskişehir, Sydney (Avustralya) ve Bolu'da tamamladı. İngilizce ve master eğitimi için 1999'da Avustralya'nın Sydney kentine gitti, burada ulusal düzeyde basketbol hakemliği ve eğitmenlik yaptı. 2001 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde Spor Uzmanı olarak göreve başladı. Basketbol Federasyonu (2yıl), Sponsorluk Dairesi (1yıl) ve Düzce İl Müdürlüğünde (2yıl) yaptığı görevlerden sonra 2005'te Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi olarak göreve başladı. 2009 yılında Yrd. Doç. olarak Pamukkale Üniversitesi, Spor Yöneticiliği Bölümüne atanan Dr. Ekmekci 2011 yılında Florida Universitesi ve Köln, Alman Spor Üniversitesinde doktora sonrası çalışmaları için ziyaretci araştırmacı olarak Amerika ve Almanya'da bulundu. Amerika'da Tampa IMG Spor Akademisinin iş modeli, Orlando Disney World, ESPN Wide World of Sport yönetim yapısı, Miami Heat NBA basketbol takımı yönetim ve pazarlama sistemleri, Florida Üniversitesi Rekreasyon Merkezi çalışma sistemi, Gainesville şehri belediye rekreasyon ve spor birimi çalışmaları, Gainesville Şehri Spor Komisyonu çalışma modelini incelemiş ve bu konularda makaleler yazmıştır. 2015 yılında Sosyal Bilimler, İşletme, Yönetim - Organizasyon alanından Doçentlik ünvanını alan Ekmekçi, özellikle motivasyon, psikolojik performans ve gönüllülük konularında çalışmalar yapmaktadır.

1994 yılında başladığı basketbol hakemliğini 2009 yılına kadar sürdürdü. 16 yıllık hakemlik hayatında Türkiye Basketbol 1. ve 2. liglerinde, uluslararası turnuvalarda düdük çaldı. 2000-2001 yılları arası Avustralya Basketbol Federasyonu hakemi olarak NSW ve ABA liglerinde görev aldı. Avustralya'da bulunduğu sürede ayrıca genç hakemlerin eğitmenliğini de üstlendi. Türkiye Basketbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, Eğitim Kurulu Üyesi, Bölge eğitmeni olarak görev yaptı. 2011 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu Teknik Komiseri olarak görev yapmaya başladı, halen A klasmanı müsabaka gözlemcisi ve hakem eğitim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Dr. Ekmekçi 2013 yılında Avrupadaki en büyük basketbol organizasyonu olan EUROLEAGUE'in delegesi oldu. 2012 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve UNICEF ortak projesi ile gerçekleştirilen "Spor ve Olimpizm Gönüllüleri Eğitim Merkezi" akademik kuruluna seçildi. 2013'de Türkiye'de düzenlenen FIFA U20 Dünya Şampiyonasının gönüllü eğitmeni ve koordinatörü olarak görev aldı. Dr. Ekmekçi, Kalkınma Bakanlığı 10. Kalkınma Planı Spor Özel Komisyonu üyeliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı gönüllü eğitmenliği ve Okul Sporları Federasyonu Organizasyon Eğitim Kurulu Başkanlığı gibi görevleri de sürdürmektedir. 2013 yılında Türkiye Futbol Federasyonunun açtığı "Psikolojik Performans Danışmanlığı" sertifika programını bitirdi.  

Doktora tezinde hakemlerinin stres kaynakları ve başa çıkma yöntemleri üzerine araştırma yapıp bir metot geliştirdi. Bu konu ile ilgili olarak "Başarılı Hakemliğin Psikolojisi" adlı bir çeviri ve "Hakemlikte Zihinsel Hazırlık" adlı bir de kitabı bulunmaktadır. Ayrıca "Spor Yönetimi ve Organizasyon" kitabının yazarı ve editörüdür. Akademik olarak uluslararası ve ulusal bir çok bildirisi ve makalesi bulunan Ekmekçi'nin "Spor Yönetimi" adlı kitapta bölüm yazarlığı bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Spor Yöneticiliği programında okutulan "Spor Yönetimi" ve "Spor Finansmanı" adlı ders kitaplarının da yazarlarından biridir. Sponsorluk konusunda sertifikalara sahiptir ve bir çok kulübün danışmanlığını yapmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Ekmekçi, sporun her türlüsünü yapmayı sever, özellikle golf ve basketbol oynamaktan hoşlanır. Sinema ve bilgisayar diğer ilgi alanlarıdır. 

Halen Pamukkale Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV