21 Temmuz 2019 Pazar

Mustafa Ekşi Yazıları ile Voleybol Aktüel'de

Türkiye Voleybol Federasyonu eski Başkan Vekili Mustafa Ekşi, yazıları ile voleybola geri dönüyor. Aramıza hoş geldiniz Sayın Ekşi.

26 Aralık 2018 Çarşamba 09:29
Mustafa Ekşi Yazıları ile Voleybol Aktüel'de
Mustafa Ekşi.
Türk Voleyboluna uzun yıllar oyuncu olarak hizmet etmiş, son dört yılı başkan vekilliği olmak üzere 8 yıl Türkiye Voleybol Federasyonu'nda Yönetim Kurulu Üyeliği ile birlikte çeşitli görevler yapmış, Görüntülü Değerlendirme Sisteminin hayata geçmesinde büyük çaba harcamış olan Mustafa Ekşi, yılların anıları ve tecrübelerini Voleybol Aktüel'den voleybol severlerle paylaşacak.

Mustafa Ekşi'nin ilk yazısı ' Ya Erkek Voleybolu' 27 Aralık Perşembe günü sitemizde...

Aramıza hoş geldiniz Sayın Ekşi.

Voleybol AktüelMustafa Ekşi Kimdir?

Aslen Rizeli olan Mustafa Ekşi, 19 Eylül 1953 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlkokulu Kartal Cevizli İlköğretim Okulu’nda, ortaokul ve liseyi Maltepe Lisesi’nde tamamladı. 
Spor hayatı, o dönemlerin yemyeşil alanlarla dolu olduğu, çocukların, gençlerin kendi mahallelerindeki bu boş, yeşil alanlarda oynadığı, çoğunlukla futbol maçları yaptığı mahallesinin futbol takımında kaleci olarak başladı. Orta öğrenimi döneminde Maltepe Lisesi’nin, benzerlerinden bugün Türkiye’de yüz tane olsa ülke sporunun yükselmesine mutlaka ciddi katkı yapacağına inandığı beden öğretmeni Celal Çavdaroğlu’nun isteği ve teşviki ile önce okul futbol takımının kalecisi, sonra basketbol takımının pivotu ve aynı zamanda da voleybol takımının smaçörü olarak tüm takımlarında oynadı. 
Galatasaray Spor Kulübü yöneticileri tarafından futbolcu lisansı çıkartılmak üzere elinden nüfus kağıdının alındığı süreçte, o dönem okulun voleybol takımını çalıştıran antrenör Hilmi Tükel tarafından voleybolcu olmaya ikna edildi. Branş için geç sayılabilecek, 17 yaşından sonra spor hayatının sonuna dek lisanslı olarak voleybolun içinde yer aldı.

70’li yıllarda Maltepe semtinin Türk voleybolunun iyice içinde olduğu ve başarılara imza attığı dönemlerde Maltepe Gençlik Spor Kulübü’nün genç takımında oynadı. 1972-1973 döneminde Maltepe Lisesi’nin Türkiye Şampiyonu olduğu voleybol takımın kaptanıydı. 1974 sezonunda futbol takımına kaleci olarak gitmeye niyetlendiği Galatasaray Spor Kulübü’ne, voleybol takımı antrenörü ve Türk voleybolunun önemli isimlerinden biri olan Oral Yılmaz (Baba Oral) tarafından kolundan tutularak voleybolcu olarak götürüldü. 
2. sezonun sonunda vatani görevini yapmak üzere sporcu olarak Muhafızgücü’ne gitti. Dönüşte 1977-1978 sezonunda yine Galatasaray’da oynadı. 
Aynı zamanda da baba mesleği olan inşaat müteahhitliğine başladı. Bir taraftan iş hayatı, diğer taraftan spor hayatını sürdürdü. Muhtelif kulüplerde devam ettiği sporculuk hayatına 1983 yılında erken denecek bir yaşta iş hayatı yoğunluğundan dolayı veda etti. 14 yıllık voleybol hayatı süresince altı takımda oynadı. Kariyerinde oynadığı takımlar içinde, günümüzde voleybolun içinde kalan sadece Galatasaray Spor Kulübü’dür. 

50 yaşın üzerinde olanların ancak hatırlayabileceği öteki kulüpler ise şunlardı; Maltepe Gençlik Spor Kulübü, Muhafızgücü, Taçspor, Otomarsan ve Tekel. 
En üst lig olan deplasmanlı ligde oynadığı 10 yıl boyunca Eczacıbaşı’nın erkek voleybolunda fırtına gibi estiği sürece rastlaması dolayısıyla hiç şampiyonluk tadamadı. O dönemde araya birer 1. lig şampiyonluğu ile Muhafızgücü ve Büyükdere Boronkay girebildi. Eczacıbaşı 11 defa 1.lig şampiyonluğu elde etti. O yıllarda Eczacıbaşı’nda oynamayan birçok milli voleybolcu 1. lig şampiyonluğu göremedi. Yaşadığı tek şampiyonluk Maltepe Lisesi’nin Türkiye Şampiyonluğu oldu. Birinci ligde ise en iyi dereceyi Muhafızgücü’nde oynadığı 1975-1976 sezonunda Türkiye 3’üncüsü olarak elde etti. Sporculuk hayatının bitiminden sonra antrenör olarak bir süre TOE kulübünde çalıştı.

İş hayatı boyunca inşaat sektöründe birçok altyapı, üstyapı, konut projeleri gerçekleştirdi. Çok sayıda vakıf, dernek gibi STK üyesi ve yöneticisi olan Ekşi, 2008 Ekim ayında yapılan Genel Kuruldan başlayarak, son dört yılı başkan vekilliği olmak üzere Türkiye Voleybol Federasyonu yönetiminde 8 yıl görev yaptı.
1984 yılında Hazel hanımla hayatını birleştiren Mustafa Ekşi’nin Arslan ve Canan adında iki çocuğu ve bir kız bir de erkek iki torunu bulunmaktadır. 
Ekşi, İstanbul-Maltepe’de yaşamını sürdürmektedir.Anahtar Kelimeler: Mustafa Ekşi

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV