16 Eylül 2019 Pazartesi

Osman Uraner'den 2 Analiz

Sitemiz yazarı Osman Uraner, Avrupa Şampiyonası'nda mücadele eden Filenin Sultanları'nın Yunanistan ve Finlandiya maçlarını inceledi...

25 Ağustos 2019 Pazar 09:27
Osman Uraner'den 2 Analiz
Sevgili Voleybol Severler,

Filenin Sultanları, ev sahipliği yaptığımız 2019 CEV Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası EuroVolley’de ilk iki maçını tamamladı. İlk maçı seyrettikten sonra, ikinci mçaı da seyredim öyle yorum yapmayı düşündüm. Bu sebeple bugün sizlerle ilk iki maçımımz hakkındaki görüşlerimi paylaşacağım.

Yunanistan maçı:

*) Maça başladığımız kadro, Türkiye’nin çıkaracağı en iyi 6 değil...
Hande-Ebrar ın devamlı oynamadığı kadro Milli Takımımızın en doğru dizilişi olmayacaktır..
3 PÇ ile maç oynadık ve ne büyük, ne cesur bir karar verdi dendi anlamayanlar tarafından Guidetti için.. Ama 3 tane 4 no smaçör ile oynayamadık ne hikmetse?
*) Milli Takımlarda gelişen oyuncumuz yok..
*) Milli Takımda gelişen atak-blok-servis-defans-pas düzenimiz yok..
Oyuncular arasında yada ferdi olarak gelişen hiç bir  sporcumuz yok..Ebrar daha iyi oyuncular arasında daha iyi manşet, pas ile oynadığı için gelişiyor gözüküyor. Yoksa aynı basit hataları yapmaya devam ediyor..
*) 3.set 14/4 'te Meliha/Hande değişti..
Guidetti A-B plânı olmayan, oyunun gidişatına göre oyuncuları kullanan bir antrenör.. 10 senedir VakıfBank’ta Milli Takımdaki oyuncu kullanımı yaptığı görülmüş mü?-Hayır...
*) Bu turnuva her maç başka bir oyuncu ile oynanacak bir turnuva değil...Olimpiyat Oyunlarına katılımın belli olacağı bir turnuva ve hala Milli Takımın oyun kurgusu yok..
*) Ebrar 4 no oynayacaksa, 10 sayıdan fazla ilerdeyken, Ebrar/ Şeyma değiştirmek gereksiz. Ve, Ebrar 4 no oynayacaksa neredeyse bütün turnuvalarda Şeyma neden 4 no oynadı?
*) Milli Takım Liberosu Gülden’den daha yetenekli ,katkı veren Libero olmalıdır. Milli Rakım liberosu vasat bir libero ile oynatılmakta..
*) Hedefi Olimpiyat olan, şampiyonluklar olan Milli Takımımız "belirsizliklerden" oluşan kadro yapılanması ve sözüm ona program-planlar ile vakit kaybetmektedir.. Kendi evimizde en önemli turnuvayı oynarken " ilk 6 " dizilişimiz belli değil.. Oyun sistemimiz belli değil..(manşetçi 2 kısa smaçör ile ORTA ve PÇ ile çabuk, kuvvetli atak mı...4 no da Hande, Ebrar ile kuvvetli atak ile mi...riskli servis atıp uzun oyuncularla blokta üstünlük kurmayı isteyerek mi...kenarda bekleyen 3 ortamız Kübra’yı  son sayılarda blok için 2 yada 4 no da Şeyma-Meliha-Meryem yerine oynatmayı deneyen oyun planı ile mi...gibi,)

Finlandiya maçı:

1.SET
*) Yunanistan maçı ilk 6 si ile başlıyoruz...Naz ı ilk 6 oynatmayı düşünmüyor demektir bu 6...
*) Milli Takım sporcularının Finlandiya ya karşı sayı aldıklarındaki "abartılmış" sevinç hareketleri çok yanlış. Hedefi olimpiyatlara kalmak olan milli takım sporcularının daha sakin, hedefe giderken kontrollü ve rakibin gücüne göre hareketlerini kontrol etmeyi öğrenmesi gerekir. Coşkulu oynamak başka, alınan sayıdaki önemi abartmak başka bir davranış şekli..
*) Yunanistan maçındaki 10/0 lık 3.set oyunu değil;18/17 ye gelen 1/6 sayılık verdiğimiz oyun kalitemiz takımımızın gidişatı hakkında bilgi verir bize...
*) 21/21...4/10 Finlandiya ...
23/23...neredeyse tüm smaçları Ebrar vuruyor. Finlandiya ya karşı Ebrar sonuca götürebilir fakat Sırp maçında yetmeyecektir..
23/24 Finlandiya...
26/24 Türkiye...17/11 'den 23/24 e gelmek Milli Takımımızın ne kadar kırılgan oyunu olduğunu gösteriyor..

2.SET
*) 10/9 Türkiye..2.set ilk kez öne geçtik. Finlandiya gibi takımlara karşı başa baş oyun oynamak, Milli Takımın psikolojisini de bozuyor.  Bu tip maçları üstün oyunla ve net skorla bitirmek lazım..
*) topun nereden oynanacağı belli olunca, orta adamlarını devreye sokup rakip için tehdit haline getiremeyince smaçörlerimiz çok blok yiyor..
*) 16/13 Türkiye...Cansu/Naz...
13/12 Türkiye’den 21/15...Türkiye...
*) Meryem oyuna konsantre olamıyor. Tüm maçlarda sahamıza gelen avanta topları pasöre veremiyor..
25/15 Türkiye...

3.SET
*) Meliha/Hande başladı...
8/9 Finlandiya...Meryem/Gözde...
12/15 Finlandiya...
2.set 16/13 galipken Cansu/Naz değiştirdik..3.set 12/17 mağlupken de değişim yapabilmeliyiz..0/5 seride oyuna hamle yapmalıydı Guidetti.
*) 15/17  Finlandiya...Cansu/Naz...
15/20 Finlandiya...
Meliha/Hande değil...PÇ Ebrar...Meliha ve Hande 4 no ile başlamak lazımdı...
Arka alanda Meryem/ Gözde değişikliği erken yapınca ve bu değişiklik işlemeyince setin son kritik sayılarında hande ve Ebrar ile arkada yakalandık servise manşet ve defansta..
20/25 Finlandiya. Maçı anlatan spikerin de belirttiği gibi 30 yıl aradan sonra bu turnuvaya katılmaya hak kazanan Finlandiya, Milli Takımımızdan set almayı başarıyor..

4.SET
*) İlk 2 setteki 6 ile başladık.. Hande bu kötü oyunuyla ileriki maçlarda nasıl faydalı olabilir merak ediyorum..
*) 0/4 Finlandiya...4/4...
*) 4/7 Finlandiya...Cansu/Naz...
4/8 Finlandiya...Meliha/Şeyma...

SERVİSLER ÇOK YUMUŞAK...SERVİSE MANŞETLER FİLEDEN ÇOK AÇIK...En büyük zaafımız bu 2 işi devamlı pozitif yapamamak...

9/12 Finlandiya. Hande’yi 4.set 4 no başlamadık ama şuan PÇ Meryem ile değiştirebiliriz..
*) Naz’ın hücum toplarını çok doğru oyunculara atması oyunda ağırlığımızı koymamızı sağladı...14/13 Türkiye..
*) 16/18 Finlandiya. Şeyma maç kazandıracak smaçör hiç bir zaman olmadı, olamayacak...Bu nedenle Meliha/ Şeyma değişimi milli takımı kurtaracak bir hamle olmayacak. Şimdiye kadar bu konuyu çözmüş olması lazımdı Giovanni’nin.
*) 19/19...
19/21 Finlandiya. Şeyma servisi kötü aldı, Ebrar smacı avuta vurdu..
*) 19/22 Finlandiya. Ebrar/Hande...
21/23 Hande servisi fileye attı 21/24..
21/25 Finlandiya.

5.SET
Naz, Şeyma ve PÇ Ebrar ile başladık..
*) 5/4 TÜRKİYE...Giovanni servise giden Ebrar’a ‘flot servis at’ dedi. Ebrar/Gözde...2.servisi artırmadı Ebrar’ a..
*) sunucu ve yorumcu "artık servisleri Libero ya atmasak mi?"
*) 6/9 Türkiye..

MANŞETLER FİLEYE YAKIN GELİNCE NAZ ATTIĞI PASLARLA OYUNA AĞIRLIĞINI KOYDU..
15/10 Türkiye...

Maçı anlatan spiker, ‘5.set bu 6 yi sahaya süren teknik ekibin başarısını da unutmayalım’ dedi. Bu maçın 5 set oynanmasında kim sorumlu o zaman?

5 SETTE,TAKIMDA ÖNDE 4 NO DA SMAÇ VURMAYAN TEK OYUNCU FATMA ve oyuna girmeyen KÜBRA. Yani Giovanni, Fatma’yı hiç hazırlamadı bütün yaz ve şuan oyuna sokmaya çekiniyor..

Diğer taraftan hedefe giden takımlar en kötü günlerinde rakip kim olursa olsun yenilmeden devam etmelidirler. Bugün kötü oynadık, Giovanni de bir çok hata yaptı ama sonuçta maçı kazandık. Bir gün arada en iyi şekilde hazırlanıp turnuvayadevam etmeliyiz...
Allah yardımcımız olsun inşallah.
Saygılarımla,
Osman Uraner
 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV