20 Eylül 2019 Cuma

Osman Uraner'den Hırvatistan maçı analizi

Sitemizin Yazarı Osman Uraner, Avrupa Voleybol Şampiyonası'nda 3-2 kazanıp Çeyrek Final'e yükseldiğimiz Hırvatistan maçını analiz etti. Haberin devamında...

02 Eylül 2019 Pazartesi 09:05
Osman Uraner'den Hırvatistan maçı analizi
Merhaba sevgili voleybol severler,

Çok zorlu geçen Hırvatistan maçını 3-2 kazanıp Avrupa Şampiyonası’nda yolumuza devam ettik.
Bu maç ile ilgili analizlerimi paylaşmak istiyorum sizlerle…

*) 1.Set, pasör çaprazı olarak da Meryem başladı. Ebrar yok. Bazı sporcu yedek başlamaktan etkilenmez ama 19 yaşında ve daha çok duygularıyla oynayan Ebrar etkilendi, bu görüldü..
    2.Set, aynı 6 ile devam ettik..
    3.Set,Kübra, Naz, Şeyma ile başladık..
    4.Set,  Şeyma yerine Fatma. Servis karşılamada Simge. Defansta Aylin ile çift libero başladık..
    5.Set, 4.set altısı ile başladık..

Yaz başından beri aynı altı ile başlayıp, alakasız altı ile bitirdiğimiz bir maç daha yaşadık. Sporcularımızı ne kadar tebrik etsek azdır. Psikolojileri ambale olmuş sporcularla tarih yazmaya çalışıyoruz. Tarihimizde bir ilktir voleybol federasyonumuzun bu kadar muhteşem desteği-organizasyonu-masa başında her türlü oyunu bozarak takımı ileri itmesi. Ankara seyircisinin organizasyonu, seyircilerle sporcuların bütünleşmesi hep psikolojik olarak rahatlatma, motive etme konuları çok önemli çalışmalardı. Genç sporcular maçın stresinden uzaklaşıp kendilerine verilen değeri görüp maçlara öyle motive oldular. Bu da maçın yarısını kazanmak demektir..
Fabris 39 sayı aldı. Önde üç pozisyon oynayan orta oyuncumuz Eda ise 27 sayı aldı. 
Büyük maçlar, büyük, cesur, kavga eden oyucularla kazanılır. Naz’ın oyuna girdikten sonraki performansı kimseyi şaşırtmasın, Naz bu işleri 17 yaşından beri zaten yapıyor. Hırvatların bütün dengesini bozan orta adamlarını kurşuna koşturup 4 numaraya attığı çabuk paslarda BOŞ TOP VURDURMASI, Naz’ın KALİTESİNİ DÜNYAYA HATIRLATTI. Bu arada Cansu’yu sakın kimse silmeye kalkmasın. Cansu’nun kat ettiği yol her türlü saygıyı hak ediyor. Giovanni ligdeki son şampiyonluğunu Cansu’ya borçludur. İnşallah uzun yıllar Türk Voleyboluna çok büyük hizmetleri olacaktır.

*) 1.seti 26/24 almasaydık maçı 0/3 kaybetmiş olacaktık..
*) Tüm maç aldığımız sayı toplamı 116. Verdiğimiz sayı toplamı 118. Alınan sayılarda mağlup takım daha çok sayı toplamış.
*) Yapmamız gereken, orta oyuncularımıza KENDİ ADAMIN VE FABRİS’ e YAKIN OYNA, BLOĞUMUZA DEĞMEDEN SMAÇ VURAMASIN demekti. Bizim Hırvat maçının taktiği bu kadar basitti. Yaptıramadık. Voleybol oyununa başlarken rakip takımın en önemli skorer oyuncusunu tespit eder ,blokta durdurma konusunu çözmeye bakarsınız. Rakip takımda Fabris’i 5 set kontrol edememek sporcu değil, antrenör sorunudur. Her sayı verdikten sonra vücut diline bakan herkes görür ki Giovanni, sporcuları suçlayan tavırlar içinde. Hep olumsuzluk, hep nasıl yapamazsın tavrı.
*) Kenarda Hande-Ebrar duruyorsa, setin kritik son sayılarında ÖN OYUNCU OLARAK mutlaka Hande ile oynamalıyız. Blokta ve hücumda kaybedeceksek Hande-Ebrar ile kaybetmeliyiz. Fabris’ e bloğu bu oyuncularımız yapmalı-yapamamalı. Şeyma, Fatma, Meliha değil. Öndeyken 1-2 pozisyon Meliha ve Fatma’yı 2 numaraya çektik, Ebrar’ı 4 numaraya aldık Fabris’ e blok için ama tutmadı. Ayrıca defanstan çıkan toplarda hücum yerimizi de belirledi. 2 numaraya pas atmayacağımıza göre pas 4 numaraya Fabris in olduğu uzun bloklu yere atıldı. Bunlar çok akıllı taktikler değil. Sonuç da vermez, vermedi.
*) Her set mutlaka İKİLİ DEĞİŞİKLİK YAPARAK OYNAMALIYIZ..
*) Çok basit bir taktik vardır, hücumu nereden yapacaksanız, orta oyuncunuzu oradan uzak yere koşturursunuz. Biz 4 numaraya pas atacakken, orta oyuncumuzu da kurşun paşa koşturuyoruz. Yanlış olan bu.
*) Servis karşılamada iyi olmayınca, köşelerden atak yapmak zorunda kalıyoruz. Çok plase atınca da top öldüremedi. Hata yapmaktan korkan smaçörler devamlı plase ile idare etmeye çalıştı ve setleri kaybettik.
*) LİBEROLAR Defansta rakip smaçörün el ve koluna bakar. Plase mi, smaç mi vuruyor öyle anlaşılır. Bizim takımda havuza atılan plaseleri kim alacak hala belli değil. Liberomuz Simge’nin katkısı neredeyse yok. Bütün yaz boyu antrenman ve maç yapan sporculardan da her şeyi yapmalarını beklemekte yanlış-haksızlık. Bu en önemli turnuvamızda 2.liberomuz Aylin de İLK KEZ böylesi bir sorumluluk alıyor.VE HER TÜRLÜ TAKDİRİ HAK EDİYOR..
*) 5 setlik Hırvat maçında sahada Eda’nın skor katkısına yardımcı olacak 2.oyuncu bulamıyoruz. 4-5 Aydır üçüncü turnuvasını oynayan Türk Milli Takımı bu durumda olamaz..
*) Bizim orta oyuncularımız Çinli orta oyuncular kadar çabuk, patlayıcı kuvveti yüksek oyuncular değil. Aynı Sırp ortalar gibi. O zaman servis karşılamayı yüksek yapıp ortaların yüksek manşete göre kısa-kurşun-tek ayak vs pasa koşmalarının çalışmasını yapmak. Yatık yada çok çabuk karşıladığımız servislerde orta oyuncular koşamayınca köşeler ikili bloğa mahkum kalıyor. Asıl sorunumuz bu bence..
*) BİR KERE DAHA SÖYLEYEYİM;EDA-HANDE-EBRAR-NAZ BU TAKIMIN TEMELİDİR..OYUNDAN ÇIKMALARI ARKADA DEFANSTA SON KRİTİK SAYILARDA YADA SAKATLANDIKLARINDA OLUR. OLİMPİYAT HEDEFİ OLAN KADRODA TOPA RAKİPTEN SERT VURACAK OYUNCULAR GEREKİR..TÜRKİYE TÜM ÇALIŞMALARINI BU SPORCULARI EĞİTMEK VE YARIŞIR HALE GETİRMEK İÇİN YAPMALIDIR.
*)Yine sorayım;NERİMAN-GÜLDENİZ-GİZEM ÖRGE. vs bu kadroda nasıl olmaz? Türk Milli Takımına başarıyla hizmet etmiş bu sporcular olsa faydalı olmazlar mıydı? Kim, Neden alınmalarına engel oldu?
*) burası AVRUPA ŞAMPİYONASI..OLİMPİYATLARA KATILACAKLARIN BELLİ OLACAĞI PLATFORM...ZOR OLACAK ELBET...DÜŞECEĞİZ,KALKACAĞIZ,CANIMIZ YANACAK...AMA DEVAM EDECEĞİZ...TÜRK BAYRAĞIMIZI TÜM DÜM DÜNYAYA OLİMPİYATLARDA DALGALANDIRCAĞIZ.

BÜYÜK MAÇLAR BÜYÜK SPORCULAR İLE KAZANILIR...EDA-NAZ BÖYLE OYUNCULAR. Bu maç, KÜBRA-FATMA-AYLİN KATKI YAPTI..HOLLANDA MAÇINDA İNŞALLAH TÜM TAKIM SAVAŞACAK VE KAZANACAĞIZ..
SAKATLIKSIZ VE GALİP GELECEĞİMİZ BİR MAÇ OLSUN İNŞALLAH...
Saygılarımla,
Osman Uraner
 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV