20 Eylül 2019 Cuma

Osman Uraner'den Hollanda maçı öncesi düşünceler

Sitemiz Yazarı Osman Uraner'den krtik Hollanda maçı öncesi düşünceler... Haberin devamında.

04 Eylül 2019 Çarşamba 17:26
Osman Uraner'den Hollanda maçı öncesi düşünceler
Merhaba sevgili voleybol severler,

Bu gün çok önemli bir maç Hollanda,
Ankara da 12.000 'den fazla seyirci desteği ve tüm Türkiye nin duası ile inşallah bu engeli de geçeriz...
Teknik olarak bakarsak Hollanda da;
4 NO larda,
*)en çok topu alan 4 no smaçörleri..Daalderoop ve Balkestein..
*)Buijs tanıdık bir oyuncu..fizik gücü ile oynayan fakat servis karşılaması olmayan bir oyuncu..oyunda olduğu sürece servisleri öncelikle Buijs e atmalıyız..
*)Daalderoop gelişmekte olan,özgüvenli bir oyuncu fakat 2.tercihimiz olmalı servis atacağımız..
*)Balkestien ise tekniği yüksek fakat fizik gücü fazla olmayan tecrübeli oyuncu..servislerimizi atmayacağımız tek oyuncu..hücum gücü yok fakat topu çok iyi kullanır.4 no dan çabuk topu çapraza,blok arasına etkili vurur..
4 no da öncelikle Daalderoop,Buijs kontrol edilmeli..
Orta oyuncularda;
*)Robin kurşun paslarda daha etkili..bizim 2 NO da oynayan oyuncularımız mutlaka "kurşun paslara" bloğa yardıma gitmeli..özellikle set lerin başlarında bütün iyi manşetlerde kullanacaklardır..
*)Belien de tanıdık bir oyuncu..atletik ve arka tek ayak atakları çok etkili..bizim 4 NO oyuncularımız "çaprazı kapatarak" blok yaparlarsa işimiz çok rahatlar..onuda özellikle setlerin başlarında çok kullanacaklardır..
Pasör Çaprazı,
*)Löneke de çok iyi tanıdığımız bir oyuncu..konsantresi bozulmayan,istekli ve üstüste hata yapmayan bir oyuncu..çabuk topa çapraz ve blok arasından atak yapan özellikte..BİZİM 4 NO OYUNCULARIMIZ ANTENE UÇMAZ,ORTA OYUNCULARIMIZDA BLOK ARASINI KAPARSA ETKİSİ AZALACAKTIR..en zaafımızın olduğu yer 4 NO oyuncularımızın kısa olmasından dolayı paralel bloğumuzun zayıflığı bu maçta sonucu etkileyecektir..
*) Plak,kuvvetli fakat istikrarsız bir oyuncu..Löneke aksamadığı sürece yada 2li değişiklik yapmazlarsa tercih edilmiyor..fakat oyuna girdiğinde blokta ilk öncelik verilmeli..

Sonuç olarak,
*) ATAKLARIMIZI LÖNEKE, PASÖRLERİNİN OLDUĞU 2 NO KORİDORDAN PARALEL-BLOK AUT YAPARAK..YADA BELİEN OLDUĞU ORTADAN ÖN-ARKA KISA İLE YAPMALIYIZ..(kurşun pas tada kayan kısalarda 2 köşe adamları yardıma gelecektir.)
*) BALKESTİEN ÖNDE İKEN UZUN TEK AYAK YADA 2 NO PÇ IMIZ İLE PARALEL ATAKLARLA YAPMALIYIZ..
1 NO DAN ATAKLARIMIZ DA YA KESKİN ÇAPRAZ,YADA PARALEL OLMALIDIR..
*) SERVİSLERİ BALKESTİEN HARİCİNDE HERKES,ÖZELLİKLE BUİJS ATMALIYIZ..
*)TAKIMIMIZ ÇOK GEREKSİZ VE KÖTÜ PLASE ATIYOR..AMA İLLA PLASE ATACAKSAK PASÖRLERİNİN OLDUĞU YERE ATMALI VE HOLLANDA YI YÜKSEK PASLA ATAK YAPMAK ZORUNDA BIRAKMALIYIZ..
*) takım 6 mız...
Pç-Ebrar
4 no-Fatma
4no-Hande
Orta-eda
Orta-kübra
P-naz
L-Simge servis karşılama
L-Aylin defans 
Son kritik sayılarda biz servis atarken fatma-Meliha öndeyse blok-atak için meryem..
Cansu ile gözde 2li değişiklik(çünkü gözde servisi iyi,servis atarak çıkıyor oyundan)
Hande son kritik sayılarda arka alandaysa şeyma ile değiştirmek gerekir..çok iyi oynasa bile riske etmeye hiç gerek yok bana göre..çünkü 1 sayının çok büyük değeri var ve 1 hata yapınca genç oyuncularımız hemen oyundan düşmekte..
Zor maç...kolay olacak hiç kimse demiyor zaten..Olimpiyatlara katılmak,yarışmak zaten kolay değildir..o nedenle psikolojimizi-konsantrasyonumuzu aklımızı kullanmayı bırakmadan en üst seviyede tutarak,son sayıya kadar oynamalıyız..
Allah yardımcımız olsun inşallah.. 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV