18 Eylül 2019 Çarşamba

Osman Uraner'den Sırbistan maçı analizi

Yazarımız Osman Uraner Gloria Cup'taki son maçta Sırbistan ile karşılaşan Filenin Sultanlarını set set analiz etti.

17 Ağustos 2019 Cumartesi 19:06
Osman Uraner'den Sırbistan maçı analizi
Yazarımız Osman Uraner Gloria Cup'taki son maçta Sırbistan ile karşılaşan Filenin Sultanlarını set set analiz etti.

1-Bir kere şunları unutmayalım,
**)Sporcularımız uzun bir sezondan sonra dinlenmeden, aileleri ile çay içmeden ,bütün yaz ellerinde çanta ülke ülke geziyorlar. Bu arada kendiler yada sevdiklerinin yaşadıkları ufak tefek hastalık, sakatlık, sıkıntılardan bahsetmiyorum..
**)Sezon içinde birbirlerine rakip olan, sahada yenmek için savaşan sporcular ertesi gün Türkiye için sarmaş dolaş mücadeleye başlıyorlar...
**)Kendi kulüplerinde yabancıların gölgesinde kalan sporculardan Türkiye’yi temsil edip şampiyonluklar kazandırmalarını istiyoruz...
İLK2 SET normal ALTISI ile oynayan Sırp ar 0/2 öne geçince bence antrenörlerin anlaştığı gibi yedeklerine yer verdikleri rotasyona gittiler ve maç 5 sete gitti.
U19 takımına ilave tecrübeli Blagoevıc Ankara’da Mihalioviç’in çaprazı 4 numaradan oynarsa şaşırmayalım..

**)Şu an Giovanni’nin iki yıldır seçtiği ve çalıştırdığı takıma 10 senelik takım dendi. Eğer bu tespit yanlış ise Türkiye 10 sene kaybetti demektir. Yani; seçilen 4 numaralar, Ortalar, Pasör Çaprazları, Liberolar, Pasörler Avrupa kalitesinde değilse Türkiye 10 senesini kaybedecek demektir Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında.

**)Manşet gelmesine rağmen smaçörlerimiz çok fazla avuta - bloğa top vurdu. Bunda hata pasörümüz Cansu da değil bana göre. Smaçörlerin konsantre olmamaları, ezbere oynamalarından.. 
Takımdaki en önemli iki sorun, SERVİSLERİMİZ ÇOK YUMUŞAK..SMAÇLARIMIZ EZBERE VE GÜÇSÜZ...
**)BİZİM EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ;
-HANGİ POZİSYONDA TOPA NASIL VURULUR BİLMEYEN SMAÇÖRLERİMİZ,
-HANGİ POZİSYONDA TOP NEREDEN OYNANIR BİLMEYEN PASÖRLER...
VE BUNLARI YAPARKEN "ÖZGÜVENLİ OLAMAYIŞIMIZ". 
Bu konuların tümü ALT YAPILARDA VERİLMESİ gereken öğretiler, meleke haline getirilmesi gereken özellikler.

**) Sırplar her smaçörü doğru pozisyonda hücum ettiriyor. Biz EZBERE oynuyoruz. Hücum edilmesi gereken yer RAKİBİN BLOKTA ZAYIF OLDUĞU KORİDOR olmalı. Pasör Maya,4 numara Duşa, orta Popoviç’in olduğu yerler bloğun zayıf olduğu yerler. Fakat biz ezbere paslarla hücum ediyoruz takım olarak. Sırp takımı oyun karakteri senelerdir aynı. Mihaliovıc, Boskovıc iyi manşetlerde orta oyunculardan oynamak. Kötü çıkan manşetlerde BOSKOVIC ile yüksek toplarla hücum etmek. Ankara’da da bunu oynayacaklar, asıl sorun TÜRK MİLLİ Takımımızın buna ne kadar reaksiyon vererek oynayacağı. Sonucu BİZİM TAKIMIN NE OYNADIĞI BELİRLEYECEK.

**)bizde, HANDE PASÖRÜN YANINDA, ikili HÜCUMDA OYNAMALI, her türlü dezavantaj gözükmesine rağmen. Giovanni, Vakıf’ta ZHU’yu pasörün yanında başlatarak yapıyor Türk Milli Takımında da yapmalı. Hande de artık boş topu fileye vurmaktan yada file üzerindeki penaltı topu kendi sahamıza basmaktan vazgeçmeli. Bunun özrü olmaz. Senelerdir kilo sorunu var ama bunu da dert etmiş görünmüyor. Çabuk ve kuvvetli nasıl olabilirim diye rüya görmeli. Hande’nin çaprazı, iyi motive edilmiş Fatma olurdu fakat bu şans artık yok, zaman kalmadı. Gözüken Şeyma’nın oynayacağı. Yani smaçtan çok manşet-defans beklenen oyuncu ile oynayacağımız. Bu da rakibi çok rahatlatacak; diğer smaçörleri blokta öncelikli olarak kontrol edecekler. Şeyma geride iken de paralel atak yapmayacağı için yine blokta ön smaçörlere konsantre olacaklar. Top fileden açık ise otomatikman Ebrar a gidecekler blokta. Naz ortayı çok kullanan pasör, hata da olsa kullanır devam eder. Cansu ilk hatada çok tutuluyor yada öyle gözüküyor. Kenardan devamlı yönlendirilme sebebi bundan, şuraya, buraya at diye..
Naz için VNL dahil önemli zaman kayıpları yapıldı Milli Takıma monte edilmesi için. Şuan ki durum psikolojik olarak etkilenmiş 2 genç pasör, kaç maç üst üste oynamaya hazır olduğunu bilemediğimiz Naz var elimizde. Bugün itibarı ile Naz’la başlamak ve "hedef maçları" Naz’la oynamaktan başka çare kalmadı gözüküyor. Çünkü Cansu gereğinden fazla olumsuz etkilenmiş gözüküyor.

***) Gloria Cup’ta en kârlı takımlar İtalya U19,Sırp U19 (bizim maçta 3 set maç oynadılar ve kazandılar) ve, Pasör Naz 15 ay sonra aynı yerden devam ediyor...
Ankara’da ki maçlar mutlaka böyle oynanmayacak. Muhteşem Ankara seyircisi ile Milli Takım çok daha konsantre ve savaşarak oynayacak...Ve inşallah Olimpiyatlara katılmaya hak kazanacak. Zor olacak ama olacak...
Bir sözüm de maçı anlatan, yorumlayan kardeşlerimize;

!!!!!)Maçlarda mercimek çorbasını kim önce ısmarlıyor, Boskovıc’i nasıl kaçırmışız Türk yapamamışız, Boskovıc ablası nasıl oyuncu, geçen sene nerde oynamış, Boskovıc 3 yıl karate yapmış. vs konuların konuşulacağı yer olmamalı. Türk voleybol seyircisi bundan çok daha iyisini hak ediyor. Oynanan oyunda doğrular-yanlışlar neler bunların anlatılması lazım.
Olimpiyat yolunda Milli Takımıza sakatlıksız, başarılı olacağımız maçlar diliyorum...Allah yardımcımız olsun inşallah...
1.set..
PÇ  Ebrar...4 no  Şeyma...orta Zehra li 6 ile başladık...
Sirp lar 3-4 aş oyuncudan eksik sahadalar...
7/8...sırbistan, 
Manşet çıkmasına rağmen hücumlarda 4 topu avuta vurduk..
7/14 Sırp...Ebrar/Meryem...
7/16 Sırp..8-10 sayı üst üste verdik..
8/16 Sırp...
9/18 Sırp...
12/25 Sırp...
2.set,
6/8 Sırp...
8/13 Sırp...Cansu/Naz...
11/15 Sırp mola...
12/16 Sırp...
14/20 Sırp...Şeyma/Gözde...Gözde pasörün yanında baş smaçör oldu..
17/24 Sırp...Gözde/Şeyma...
18/25 Sırp...
3.set,
Sirplarda Popovic kaldı ilk altıdan...
Bizde Meryem, Gözde, Fatma oynuyor Sırplar 5,biz 2 oyuncu değişerek başladık sete..
7/8 Sırp...
14/16 Sırp...
14/18 Sırp...Fatma/Ebrar...3 pasör çaprazı ile oynayan Türkiye...
15/19 Sırp...Cansu/Naz...
17/19 Sırp mola...
18/19 Sırp...Bielitza/Mihaliovıc Pasör çaprazı olarak girdi..
19/19...Mihaliovıc/Bielitza...
20/19 Türk...Sırp 2.mola...
SERVİSTE NAZ’ın ÇOK ETKİLİ SERVİSLERİ VE BLOKLARIMIZ 7 SAYI ALDIRDI...
22/20 TÜRK...
NAZ HEM OYUNA ALIŞMAYA,HEM SMAÇÖRLERİNİ TANIMAYA ÇALIŞIYOR OYUNDA...
25/22 TÜRKİYE...
İKİ TAKIMDA İLK ALTILARINI ANLAŞARAK YEDEK AĞIRLIKLI OYNATTI. U19 KADROLU RAKİBE SETİ KAZANMIŞ OLDUK..
Asıl soru ANKARA!DA BU 6 İLE Mİ OYNAYACAĞIZ?
4.set,
3.setteki Aynı altılar başladı..
7/8 Sırp...
25/22 Türk...
Naz ortaları çok iyi kullanınca sonuca kolay gittik..
5.set,
13/15 Sırp...
Sete aynı ilk 6 ile başladı Sırplar..
 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV