20 Eylül 2019 Cuma

Osman Uraner Yarı Final'in röntgenini çekti, Final'in reçetesini yazdı

Yazarımız Osman Uraner, Polonya maçı analizi ve Sırbistan Finali öncesi düşünceleri ile Milli Takımımızı tahlil etti. Milli Takımda ne değişti? Oyunumuzu nasıl geliştirebiliriz? Oyuncuların yüzleri neden gülüyor? Sırbistan'ı yenebilir miyiz? Nasıl?

08 Eylül 2019 Pazar 10:17
Osman Uraner Yarı Final'in röntgenini çekti, Final'in reçetesini yazdı
Merhaba sevgili voleybol severler,
Ankara Spor Salonu muhteşem bir gecenin ardından 16 yıl sonra gelen Avrupa Şampiyonası Finali için heyecanlı bir pazar gününe odaklandı.
Maç analizine geçmeden önce ülkemizde düzenlenen bir Avrupa Şampiyonası'nda Uluslararası Voleybol Hakemimiz Ozan Çağı Sarıkaya'yı kulede görmeyi çok istediğimi belirtmek isterim. Kısmet bu sefere değilmiş diyelim. Neyse ki yaşı daha çok Avrupa ve Dünya Şampiyonaları görmeye yetecek. 

Gelelim muhteşem Sultanların Polonya maçı ile Final maçı hakkındaki düşüncelerime..

1)MİLLİ TAKIMDA NE DEĞİŞTİ DE MUHTEŞEM DEĞİŞİM OLDU OYUNUMUZDA?

- NAZ İLK 6 BAŞLADI. Paslar pozisyona göre daha doğru smaçörlere dağıldı. Meliha ve özellikle Hande skora katkı yapması için zorlanırcasına çok pas aldı. Eda’nın 2 numaraya tek ayak hücuma gittiği pozisyonlarda 4 numaraya Hande’ye biraz yüksek çabuk paslarla puan kazandıran ataklar yapması sağlandı. Hande’nin Naz’ın, orta oyuncunun kurşun pasının üstünden 4 numaraya attığı yatık ama yüksek toplardan sonra Naz’a nasıl sarıldığını görürseniz ne demek istediğimi anlarsınız.
Ayrıca Naz’ın, servise karşı smaçörleri doğru paslarla kullanması takımın üst üste sayı vermeden topu çevirmesini de sağladı. Çok fazla geriye düşmeden, her sayıda özgüveni yerine gelen smaçörlerle oynayan Milli Takım olduk..
-Kübra ilk 6 başladı. Servisleri çok daha etkili olan Kübra’nın, blokları da etkili oldu. Çünkü rakiplerde neredeyse aynı tempoda atak yapan, çok süratli olmayan tempoda kısa-kurşun hatta köşelerden bombeli denecek paslarla oynayan takımlardı. Bu da Kübra’nın blokta-hücumda çok iş yapmasını sağladı. Tabi burada da önemli olan Naz’ın Kübra’yı doğru zamanda doğru paslarla kullanması oldu..
-4 Numarada oyuna Hande ile başladık. Bu en yüksek bloklu köşemizin 2 pozisyon rakip pasör çaprazı le blokta mücadelesine neden oldu. Çaprazı Meliha’nın da 2 pozisyon karşı pasörün alçak bloğunda hücum etmesini sağladı. Bu çok önemli avantajdı..
-Serviste Meliha’dan sonra (servisi vasat) Kübra (etkili servis)- sonra Ebrar (riskli smaç servis atan)- sonra Hande (servisi vasat)- sonra Eda (etkili servis)- sonra Naz (taktik ama vasat) şeklinde oluştu. Özellikle Eda ve Kübra’nın bu kadar blokta etkili olma sebebi de çaprazlarının attığı etkili servisler sonrası rakibin yüksek pasla köşelerden oynamak zorunda kalmasıdır.
-Son iki maç haricinde neredeyse yok gibi oynayan Libero Simge de blokların daha doğru kurulması-belli alanı kapatması sonucu ortaya çıktı ve özellikle Hollanda maçında çok faydalı oldu. Defans yaptı. Yalnız istatistikçi olan arkadaşlara bir ricam olacak: Simge’nin yaptığı defansların kaçta kaçı pasörü ortayı kullanacağı şekilde çıkıyor, kaçı karşı sahaya geçip, avantaj topla hücum edilmesine neden oluyor, kaçı pasörün 4 yada 2 numaraya yüksek top atmasına sebep oluyor bunları bir çıkarırlarsa seyirci gibi değil, teknik adam gibi değerlendirebilir. Ama bugünkü maçta hakkını teslim edelim, çok iyi oynadı. İnşallah final maçında da çok daha iyi oynayacak.
-Meryem benim her maç daha fazla saygımı kazanıyor. A Milli Takım (olimpiyat hedefleyen ve köşeleri çok fazla oynamamış tecrübesiz bir kadronun içinde) oyuncusu değil diyorum.. Fizik olarak zayıf ve düz oynayan bir tarzı var. Psikolojik oyuncu. Diğer yandan, oynamıyor sesi çıkmıyor. Oyundan alınıyor yüzü düşmüyor. Alakasız yerde oyuna alınıyor devam ediyor. En zoru da bütün yaz bu yaşta çantası omuzunda Milli Takım için çabalıyor. Tatil yok, dinlenme yok. Çoğu maçta da görev yaptı. Bu nedenden dolayı saygı duyduğum bir oyuncu. Ebrar her geçen gün takıma adapte olurken de işini yapan bir karakterdi hep.

-Ebrar..tüm salon Ebrar oyuna girsin diye bekliyor. Kalbiyle oynayan sporcuyu seyirci hisseder, anlar ve sahip çıkar. Göreceksiniz Ebrar, hayatı boyunca hiç bir maçtan sonra yuhalanmayacak-protesto edilmeyecek.


OYUNUMUZU NASIL GELİŞTİRİRİZ?

-Ebrar payp atak için 6 numarada kalıyor arkada ve 1 numarada defansta kalıyor Hande ve Meliha..
Burada şöyle sıkıntı oluyor: Manşet fileden açık alınırsa pas atılacak yer sadece 4 numara olarak belli oluyor. Karşı blokçular önce ortaya yaklaşıp sonrasında 4 numaraya etkili blok kurabiliyor. Top 9 m değil 4,5 m de oynanınca karşı blokçuların işi çok kolaylaşıyor..
Bir diğer sıkıntı ise orta oyuncularımız servisten sonra defansta 5 numarada kalıyor. Defans özellikleri zayıf (Eda yeterli ama Kübra, Zehra zayıf) orta oyuncuları servisten sonra 1 numaraya çekip,4 numara smaçörlerimizi 5 numarada defans yaptırsak bence şimdikinden çok daha fazla top çıkarırız. Bu, çıkan toplarda sayı almamız demek olacaktır..

-Cansu. Son iki maç bir iki pozisyon oyuna aldık Bu da yanlış. Uzun yıllar Milli Takıma hizmet etmesini beklediğimiz Cansu’dan ikili değişiklik yaparak mutlaka daha fazla faydalanmalıyız. Bu hem Naz’ın dinlenmesini hem önde üçlü hücum-blok gücümüzü hem de Cansu ve pasör çaprazı oyuna girecek oyuncumuzun oyun içinde kalmasını-gelişmesinin devamını sağlayacaktır.


OYUNCULARIN YÜZLERİ NEDEN GÜLÜYOR?

-ÇOK ÖNEMLİ MAÇLARI KAZANIYORLAR. ALINAN HER SAYI ''TECRÜBE'' OLARAK KAZANILIYOR. ''YAPABİLİRİM İNANCI '' ARTIYOR..
-SAHADA ÖZGÜVENLERİ ''SEYİRCİ DESTEĞİ İLE'' HER SAYI DAHA DA ARTIYOR..
-1-2 HATADA OYUNDAN ÇIKAN SPORCU OLMUYOR. TEDİRGİNLİKLERİ AZALDI.
-HATADAN SONRA ÇOCUK GİBİ AZARLANMIYORLAR. Çünkü işler iyi gidiyor.
-NAZ, PASÖR OLARAK 6 POZİSYON YANLARINDA VE TÜM SMAÇÖRLERİ TOPARLIYOR, KONTROL EDİYOR..(EDA, üç pozisyon oynayıp libero ile değiştiğinde aynı etkisi olamıyor kenardan)

SIRPLARI YENEBİLİR MİYİZ? NASIL?

-İLK ALTI OLARAK NAZ-EDA-HANDE-MELİHA-KÜBRA-EBRAR ile BAŞLAMALIYIZ.
-PASÖRLERİ MAYA,ORTA LARI VE BUŞA’nın OLDUĞU KORİDORLARDAN DAHA FAZLA ATAK YAPMAK ZORUNDAYIZ.
-BLOKTA MUTLAKA MİHAİLOVIC ve BOSKOVIC’e RAHAT TOP VURDURMAMALIYIZ. diğer oyuncular birkaç smaç vurabilir bu bize maçı kaybettirmez ama Mihailovıc ve Boskovic’i azdırırsak bize maçı kaybettirebilir.
-Servisleri Buşa’ya attık hep. AMA ÇOK ZAYIF. Bu maç özellikle Mihailovic ön oyuncu iken üstüne uzun servis atarak rahat ve çabuk topa atak yapmasını engelleyebiliriz..
-Smaç vuramadığımız tüm topları pasör çaprazı Boskovic’in olduğu yere kısa plaselerle atıp geri atak yapmasını engelleyip, diğer oyuncuları blokta daha rahat kontrol etmemizi kolaylaştırmalıyız.
-DEFANSTA HER TOPA DEĞEREK İNATÇI KARAKTER SERGİLEYİP SEYİRCİYİ DE COŞTURMALIYIZ. Seyirci smaçta ve defansta coşar, maça dahil olur.
-Sırplar 2,5 smaçörle oynuyor. Ortaları zayıf, Buşa skor yapmıyor ama yılların verdiği bir tecrübe ve özgüvenleri yüksek oynuyorlar  sahada. Çünkü böyle maçları yıllardır oynayan bir oyun karakterleri var. Hollanda ve Polonya gibi kolay teslim olmayacaklardır.
İnşallah FİNAL MAÇINDA 3-0 KAZANARAK 2003 RUHUNU VE RAHMETLİ DENİZ ESİNDUY u ONURLANDIRACAKTIR BU TAKIM.
BAŞARILAR DİLİYORUM,

ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN...
 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV