18 Eylül 2019 Çarşamba

Set set Hırvatistan Maçı Analizi

Yazarımız Osman Uraner, Avrupa Şampiyonası'na Glaria Cup'ta hazırlanan Filenin Sultanları'nın 3-1 kazandıkları Hırvatistan maçını set set inceledi.

15 Ağustos 2019 Perşembe 19:21
Set set Hırvatistan Maçı Analizi
Yazarımız Osman Uraner, Avrupa Şampiyonası'na Glaria Cup'ta hazırlanan Filenin Sultanları'nın Hırvatistan maçını set set inceledi.

1.SET
Çok güzel bir salon Gloria Sports Arena...
Seyircilerin çoğunluğu genç voleybolculardı Antalyalı...
Turnuvanın ilk maçında diğer rakiplere göre daha kolay bir rakip olan Hırvatistan ile oynayan Filenin Sultanları ;Ebrar yerine Meryem, Zehra yerine Kübra, Hande pasör yanında baş smaçör ile başladık.
Skor 7/5 te 6 numaradan paralel atak ile ilk sayımız aldık smaçörlerden. Manşeti fileye yakın aldığımız sürece hücumda sıkıntı yaşamıyoruz demek anlamına geliyor bu durum..
Eda elden giden topu hakemler bize vermesine rağmen ,"elime değdi"  diyerek rakibe verdirdi. Bu özellikleri olduğu için ‘özel sporcudur Eda’
8/5 ve 16/12 önde girdik teknik molalara.
19/14.
Hande 2 numaradayken, Kübra ön ortada oluyor. Servise karşı Kübra 2 numaraya tek ayak smaca; Hande 2 numaradan ortaya bombeli topa atak yapıyor. Bu yeni bir atak şekli göze hoş geliyor fakat manşet çıkmazsa Hande ve Kübra direkt oyundan düşer.
23/20. Cansu-Gözde, Ezgi-Meryem.
25/20...
***) Milli takımın zayıf yerlerini çok iyi biliyor rakiplerimiz. Hazırlık maçlarında buraları çok zorlamayıp, kendileri de daha iyi hazırlanıyorlar. Fakat iş maça gelince bu zayıf yanları kullanıp üstünlük sağlıyorlar. Yani biz eksik -zayıf yanlarımızı güçlendiremezsek bu süreç devam edecek.

2.SET
Pasör çaprazları Fabris’i ne kadar çok blok yada defansta durdurduğumuz çok önemli. Zira bizim 4 numara oyuncularımız blokta çok etkili değiller. Rakiplerimizin de en kuvvetli smaçörleri 2 numarada oynuyor.
****)Dünyada ilk üç sıralamada olan tüm takımlarda oyun sıkışınca -manşet iyi alınamayınca- setlerin son sayılarında topa vuracak güçlü bir smaçöre sahip olduklarını görürüz. Türkiye öncelikle bu güçlü smaçörü yetiştirmek zorunda. Hande ve Ebrar ilk adaylar..
****)İkili değişiklikleri mutlaka yapmalıyız. Pasörümün önde iken hücumda etkimiz azalıyor. Naz’ın da takımda olduğunu düşünürsek bu daha önem kazanıyor. Naz da yavaş yavaş takıma geri dönmüş olur.
16/12...Bu kez Hırvatlar hakemin aut diye rakibe verdiği topu "hayır elden gitti" diyerek bize verilmesini sağladı. Gerçek spor bu demek zaten..
18/14...Meryem-Ezgi...Cansu-Gözde...
!!!!!) Giovanni’nin liberomuzun ayağına çarpıp çıkan topa oyun devam ederken ikaz edip "top yere değdi" demesi centilmenlik değil, hakemi yakmak. Top oyunda iken böyle bir davranış doğru değil..
****)Önde üçlü hücum varken, defanstan çıkan topu arkaya atıp hücum etmeyi düşünmek büyük taktik hatası. Bu hücum için öndeki orta oyuncunun çok çabuk pasın atılacağı yerden uzağa hücuma koşması gerekir. Geriden atak yapan oyuncunun da çok kuvvetli geri hücum yapabilir olması lazım..
10/5...'ten,12/12 'ye getirdik seti. Bu açık ara öndeyken oyundan çabuk kopmalarımız kötü..

3.SET
Şeyma yerine Fatma ile başladık...
6/8 Hırvatistan üstünlüğü.
3.set Pasör çaprazları Fabris’i durduramayınca 12/16 geride kaldık..
****)Paslar yine çok alçak olmaya başlayınca SMAÇÖRLER devamlı plase ile topu içeri atmaya başladık. Özellikle rakibin kısa bloklu oyuncuları öndeyken bizim rahat ve yüksek toplarla bu koridorlardan yüksek paslarla kuvvetli ataklar yapmamız gerekir. Bu tür hücumları da antrenmanlarda çok çalışmalıyız.
13/16...Hırvatistan üstünlüğü, Meryem-Ezgi...Cansu-Gözde...
15/19...Hırvatistan önde
17/21...Hırvatistan önde. Ezgi-Meryem...
18/21... Hırvatistan önde.  Bu sette ilk smaçör sayı katkısı Hande ile geldi...
20/22... Hırvatistan önde. Gözde-Cansu...
20/23... Hırvatistan önde. Libero Simge direkt servis karşılama hatası..
20/25... Hırvatistan önde. Hande direkt servis karşılama hatası..
Sıfır Blok , 7 direkt basit hata yapmışız...

4.SET
3.setteki aynı 6 ile sete başladık...
8/6....
14/9....
16/10....
20/11....
25/13....
Milli Takımımızda yeni bir şey yok.
Ferdi olarak yaptığımız basit hataları azalttığımızda voleybol kalitemiz çok yukarılara çıkıyor. Konsantrasyonda süreklilik olmalı. İtalya ve Sırp maçlarında daha iyi bir fikir sahibi olabiliriz.
****)Hırvat takım antrenörü İtalyan...Mutlaka özellikleri olan, üstün yanları olan bir antrenördür ki, Hırvatlar milli takımlarına koymuş...
Soru şu; ITALYAN ANTRENÖRDEN İYİ ANTRENÖRÜMÜZ YOK MU Kİ,HERHANGİ BİR MİLLİ TAKIMA YOLLAYALIM? Ismarlama değil ama. Acilen 4.Kademe Antrenör Kursu düzenleyip, bir yerlerdeki ikili ilişkilerimizle yollamaktan bahsetmiyorum..
 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV