26 Eylül 2018 Çarşamba

Voleybolcular diğer branşlardan ne öğrenebilir

Diğer sporları incelemek, voleybolda daha iyi olmak için bir anlayış kazanılmasına yardımcı olabilir.

17 Kasım 2017 Cuma 07:32
Voleybolcular diğer branşlardan ne öğrenebilir
Voleybol; karşı koyma, atletizm, pas verme, oyun kurma ve topa vurmak gibi bir takım beceriler gerektiren bir spor. Salonda birkaç saatten fazla mücadele ediyorlar ve voleybolda kazanmak için kuvvetli bir fizik gerekiyor.

Her seviyeden gelen ve gelecek olan oyuncular her zaman oyunlarını iyileştirmek istiyorlar. Diğer sporları incelemek, voleybolda daha iyi olmak için bir anlayış kazanılmasına yardımcı olabilir.

Basketbol : Basketbol, bir voleybol takımının başarısı için önemli olan bir önemli yeteneği gerektirir: sıçrama. Bir voleybolcu, 224-243 cm.yüksekliğinde bir ağla mücadele etmektedir. Güçlü dikey sıçramalar yapabilmek, rakibin blok sayesinde hücumlarını engelleme şansını arttırır ve aynı zamanda yüksek kalitede smaç vurabilme olasılığı sağlar. Aslında, smaç ile basketboldaki 'slam-dunk' arasında benzerlik bulunmamaktadır. Filenin  yüksekliğiyle başa çıkabilmek için hem basketbol hem de voleybol takımları çok uzun boylu ve zayıf bireylere sahip olma eğilimindedirler. Ancak her iki sporun oyuncularının da kendi boylarıyla ilgili yapabilecekleri hiçbir şey yoktur. Bunun yerine, oyuncuların sıçrama özelliklerinin mükemmel hale getirilmesi hedeflenir.

Tenis : Tenis ve voleybolun benzer özellikler taşıdığını görmek zor değildir; her ikisi de rakibin geri döndüremeyeceği ümidiyle file üzerinden topa vurmaktan ibarettir. Tenise benzerliği, voleybolun  zıplamadan uzun süre koşmadan kısa ve patlayıcı hareketler ile kedi benzeri refleksleri gerektirmesidir. Belli tür fitness egzersizleri bu konuda yardımcı olabilir. Yine de tenisin voleybolcuların çok şey öğrenebileceği bir yönü vardır ve bu da servistir. İyi bir servis, her iki spor dalında da oldukça önemlidir. Voleybolda servisleriniz ne kadar etkili olursa o derece de her takım için önemli bir parça haline gelirsiniz.

Poker : İlk bakışta, voleybolcuların poker uzmanlarından öğrenmesi gereken çok şey olduğunu düşünmüyor olabilirsiniz. Sonuçta, iki spor birbirinden çok farklıdır. Ancak poker oynayan kimse, belki de başka oyunlardan daha fazla odaklanma ve konsantrasyon gibi becerilere ihtiyaç duyar. Online poker oyuncuları, popüler poker sitelerini bir seferde birden fazla masada oynamak için kullanırlar; bu da uzun süreli bir konsantrasyon  gerektirir. Voleybolcular, tüm oyun için kesintisiz bir konsantrasyon ve antreman boyunca da bunu devam ettirebilmelidir. Olumlu bir zihinsel tutum ve duygusal kontrol seviyesi, her iki spor da sağlam bir performansa neden olabilir.

Futbol : Futbol, dünyadaki en popüler spor ve çok yönlü bir oyundur. Bu nedenle voleybolcuların futbolculardan alacakları bir çok dersin söz konusu olduğunu söylemeye gerek yok. Her iki oyunun da ana unsuru ekip çalışmasıdır. Sadece tek bir kişinin karşı takıma karşı bir gol atması veya bir voleybol maçında bir puan alması imkansızdır. Voleybolda anahtar unsur, ne zaman savunma ve ne zaman hücum yapılacağını bilmektir. Şayet rakip iyi servis atmışsa hemen karşı hücum yapacak bir konumda olma ihtimaliniz azdır. Bu nedenle bir pasörün görevini yapabilmesi için bir yada iki savunma pası yapmak gerekebilir. Ekipler beraber oynarken, vücut dili ve iletişimi konusunda net bir anlayış geliştirme eğilimi gösterirler ve ekip çalışması doğal olarak gelir. Her iki sporda takım oyunlarının önemli olduğunu bilen oyuncular, her zaman bireysel performanslarından çok kendi takımının başarısına odaklanmalıdır.

 

Anahtar Kelimeler: Voleybol

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV