23 Mayıs 2019 Perşembe

Voleybolda Diz Koruyucuları

Diz Koruyucularını Kullanmak Hem Özgüven Hem de Eğlenmeye Neden Oluyor

10 Ekim 2018 Çarşamba 06:43
Voleybolda Diz Koruyucuları
Voleybol oyununda diz koruyucularına duyulan ihtiyaç fazla oranda dikkate alınmalıdır. Yaygın olarak gençlik voleybolcular arasında dizlik kullanımı çok önemlidir çünkü bir oyuncunun dizindeki yaralanmalar onun bu sporu sürdürme şansının azalmasına yardımcı olur.

Patella ya da dizkapağı üzerinde sadece ince bir kas ve deri tabakası bulunur ve diz kendi başına bir korumaya sahip değildir. Genç oyuncularının patella kemiğininin kırılmasını engellemek ya da özellikle de çökmüş bir dizin üzerine düştüklerinde onu zorlamaktan kaçınmaları ve bunun için bir koruyucu olmadığını unutmamaları gerekir. Süreçte, genellikle kaslar veya bağlar yırtılır.

Voleybol dünyanın en güvenli sporları arasında olmasına rağmen, yine de genç oyuncular sakatlanıyorlar. Oyun oynarken mümkün olduğu kadar güvenli şeyler yapma çabalarının bir parçası olarak, oyuncuların oyun oynamak için yere çarptıklarında dizlerini (menisküs ve patellaları) korumak için tasarlanmış bir çift dizlik giymelerine izin verilir.

Bir oyuncu olarak, özellikle de oyunda aksiyonun yoğunlaştığı zaman, dalmak veya kaymak için her türlü eğilimin olduğu anlarda oyuncuya verdiği koruma kesinlikle takdir edilir. Diğer durumlarda topa vurmak için bir dalış yapmak yerine diz çökerken dizleri incitebileceğiniz gibi, topu kovalarken bir düşüş sonrasında da dizleri incitebilme olasılığı vardır.

Voleybolcular ne zaman sahaya oynuyorlarsa ya da sahada antrenman yapıyorlarsa, her zaman karşılaştıkları sağlık risklerinin farkındalar. Bu nedenle bir çoğu koruyucu dizlik takmayı tercih ediyor. Dizleri çürüklerden ve yara izlerinden korumaktan başka, bu koruyucu dizlikler ayrıca, dizkapaklarının duvarlar ve zeminler gibi sert bir kapalı alan yüzeyiyle temas ettiğinde, çarpma etkilerini hafifletmeye ve kırılmaları önlemeye yardımcı olur. Açıkçası, dizleri korumanın en iyi yolu bunlardır.

Çocuklar bile sıradan spor yaralanmalarına karşı güvenilir bir koruma sağlamak, oyundaki performans ve uzun ömürlülüğü geliştirmek için dizlerini bu koruyucularla korumaktadırlar. İlginç bir şekilde, dizlikler de oyuncuların özgüven kazanmalarına yardımcı olur. Oyuncuların dizlerinin üzerine çökmeleri ve dizlerinin herhangi bir hasardan korunacağını tam olarak bilerek davranmaları hareketi daha da kolaylaştırmaktadır.

Her voleybolcu dizlik kullandığında topa atlamak veya  yere düştükleri zaman dizlerinin incinmeyeceğini bilir.  Onlara diz koruyucuları kullanımı ile salonda dizlerinin üzerinde kaymaları eğlenceli hale geliyor. Gerçek şu ki, sporcular, özellikle dizlerini koruma yeteneğine sahip olmaları halinde, yıllar boyunca spor faaliyetlerinden keyif alacaklardır.

 

Anahtar Kelimeler: Diz Koruyucuları

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV