26 Haziran 2019 Çarşamba

Yazarımız Atila İNCE’den Yüzde Yüz Doğru Tahmin

Yazarımız Atila İNCE; 18 Mart günü sabahı, haber sitemizdeki yazısında; virgülüne dokunmadan 1. Lige yükselecek takımlar hakkında öngörüsünde %100 doğrulukla tahminleri tutturdu.

21 Mart 2019 Perşembe 09:09
Yazarımız Atila İNCE’den Yüzde Yüz Doğru Tahmin
2. Lig Final maçları dün tamamlandı. 8 takım dörderli gruplar halinde mücadele ettiler. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar 1. Ligin yeni takımları oldular.

Bu takımlar; Kuzeyboru (Aksaray), Merinos (Gaziantep), Kale 1957 (Çanakkale) ve Bozüyük Bld. İd. Yurdu (Bilecik).

Yazarımız Atila İNCE; 18 Mart günü sabahı, haber sitemizdeki yazısında; virgülüne dokunmadan 1. Lige yükselecek takımlar hakkında öngörüsü şöyleydi;

“Yarı finallerin grup birincileri olan; Kuzeyboru, Merinos, Kale 1957 Spor ve Bozüyük Bld. İdman Yurdu takımları final gruplarında ilk iki sırayı alarak, 1. Lige çıkacaklarını öngörmekteyim.”

Finaller başlamadan yaptığı tahminlerin yüzde yüzü doğru çıktı. Yazarımız, 2. Ligi sezon başından bu yana yakın takip etmekte. Maçlarını izliyor ve takımların gelişim sürecini yakından takip ediyordu.

Grup maçlarında ilk iki sıraya alacak, 16 takımdan 10 takımı doğru tahmin etti. Tahmin oranı; yüzde 62,5 (27.08.2018 tarihli yazısı)

Yarı final gruplarında ilk iki sırayı alacak 8 takımdan 6 takımı doğru tahmin etti. Tahmin oranı; yüzde 75 (06.03.2019 tarihli yazısı)

Final gruplarında ilk iki sırayı alacak 4 takımdan 4’ünüde doğru tahmin etti. Tahmin oranı; yüzde 100 (18.03.2019 tarihli yazısı)

Yazarımız Atila İNCE ile yaptığımız görüşmede bu kadar yüksek tahmine nasıl ulaştığını sorduk.

Bize şunları söyledi; “Teknik bir yazı yazacaksam, bilgiye, belgeye, sürece, olayın seyrine, yazılı kurallara, kabul görmüş ortak bir kültüre dayandırmaya çalışırım.

Final gruplarında yüzde yüz tahminimi ortaya çıkaran elimdeki yöntem neydi? Aslında bu yaptığım tahmin değil, anlaşılsın diye adına tahmin dedim. Bu bir “yordama” çalışması yöntemi.

Yordama; eldeki verilerden yola çıkarak, sentezleme yoluyla olası bir sezgiye ulaşabilmedir.
Tahminlerimi asla atarak, tutarak yapmam.

Kulüpler hakkında edindiğim ve tanık olduğum veri araçları neydi?

Takımların sporcu kadrosunun yetenek ve deneyimleri, antrenörün yetkinliği, kulübün maddi imkanları, takımın hedefleri ve sezon içinde gösterdiği performans düzeyi. Bu kriterler, takımlar hakkında tahmin yapabilmemin en temel araçları.”


Yazarımız, sitemizde bir yıldır maçları ve voleybolu yazıyor. Ayrıca kendisinin Facebook sosyal medyada “voleybolege” grubunun kurucusu ve yöneticisi. Bu grupta voleybola katılanların insan ilişkileri ve iletişimi, antrenörlerin insan kaynağı yönetimi, çocuk ve gençlerin gelişimi, anne ve babalara sporun önemi, sporculara yaşam disiplini gibi konularda bilgilendirici yazılar paylaşmaktadır. 
Anahtar Kelimeler: Atila İnce

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV