19 Temmuz 2018 Perşembe

Dinamo Krasnodar maçında görülmeyenler

30 Mart 2016, 15:09
Dinamo Krasnodar maçında görülmeyenler
Savaş Eskigülek
Merhaba sevgili voleybol severler,

Dün akşam Burhan Felek Voleybol Salonu tarihi günlerinden birini yaşadı. 2016 Bayanlar CEV Cup Final ilk maçında temsilcimiz Galatasaray Daikin, Rusya’nın güçlü temsilcisi, geçen senenin CEV Cup şampiyonu ve temsilcimiz gibi finale gelene kadar tüm maçlarını kazanmış, kadrosunda Tatiana Kosheleva, Liubov Shashkova gibi yıldızları barındıran Dinamo Krasnodar’ı konuk etti. Beş set süren mücadele sonunda Galatasaray Daikin maçı 3-2 kazanarak hem rakibine bu sezon Avrupa Kupalarında ilk yenilgisini tattırdı, hem de Rusya’daki maç için çok önemli bir avantaj olarak kabul edilmese de  bir adım öne geçti.

 

Kulüp tarihinde daha önce futbol ve  basketbolda Avrupa Kupasını müzesine götüren Galatasaray için, üçüncü ana branş olarak kabul gören voleyboldan alınacak bir Avrupa Kupasının önemini çok iyi bilen Galatasaray taraftarı, bu sezon ilk kez bu kadar büyük bir coşku ve kalabalıkla takımını destekledi. Maçın teknik analizini diğer yazarlar elbette ki yazacaklar.

Ben ise dünkü maçı bir başka açıdan değerlendirmek istiyorum.

 

Her şeyden önce ülkemizde mücadele ettiği ve sıralamada önünde bulunan takımlara göre birinden 7 kat, diğerinden 6 kat, bir diğerinden de 5 kat daha düşük bir kadro değeri ile; alt yapısından yetiştirdiği 9 oyuncu ile Avrupa Kupalarında yenilgisiz devam eden Galatasaray Bayan Voleybol Takımı bana göre Rusya’daki maçın sonucu ne olursa olsun şampiyondur. Başkanından, şube sorumlusuna, Teknik Heyetinden, oyuncusuna, malzemecisinden ofis personeline kadar emeği geçen herkese gönülden tebriklerimi iletmek isterim. 

 

Maç ile ilgili olarak düşüncelerimi, bakış açımı sadece oyuna, taktik ve hatalara değil, oyun alanını kaplayan sınırları da göz önüne alarak açıklayacağım.

 

Mykhaylo Melnyk

Bir kere maçın hakemlerinin bu maçın ağırlığını kaldırabilecek bir hakemlik yeteneğine sahip olmadıklarını veya dün akşam sadece kötü bir günlerinde olduklarını açıkça söylemek istiyorum. CEV tarafından yapılan ilk açıklamada maçın baş hakemi olarak Ukraynalı Mykhaylo Melnyk atanmıştı. Ancak Rusya ile Ukrayna arasındaki siyasi durumun kritik olması sebebiyle bu atama iptal edilip yerine Macar hakem Monika UJHAZI atandı. Maçın Yardımcı Hakemi Romen Nicolae Romeo MARIN ise bu sezon aktif hakemlik kariyerini noktalayacak bir hakemdi. Dün gece hakemlik tekniği ile son maçına çıkmış olması sevindirici. Yardımcı hakem olarak bakması gereken file teması, blok out ( en az 6 kez blok outu görmedi) arka saha hücumlarındaki çizgi kontrolü, hücum sırasında oyuncuların orta çizgiyi geçip rakip alana geçmesi, yedek oyuncuların olduğu bölümün kontrolü gibi önemli görevlerini gerektiği gibi yapamadı. Ki duyduğum kadarı ile de maçın hakem gözlemcisinden de oldukça düşük bir not almış.

Maçın Macar baş hakemi her iki takım için de hatalı kararları ile dikkat çekti. Takdir haklarının önemli bir bölümünde ev sahibi takım lehine karar vermiş olsa da kararlarında tutarlı olmaması hakemlik açısından pek kabul gören bir durum değildir. Özellikle disiplin uygulamaları ve yaptırımlar konusunda bence sınıfta kaldı. Herhalde kartlarını Macaristan’da unutmuş olsa gerek(!)

Özellikle Dinamo Krasnodar Teknik Direktörü Kostantin Uskakov’un her türlü sportmenlik dışı hareketlerini, maçın son setinde mola hakkının bitmesi sebebiyle Galatasaray’ın hızını kesmek için kendi bulunduğu alana su dökerek yerin silinmesini istemesi suretiyle oyunu geciktirmiş olması bile kartı gerektiren bir durumdu.
Hele hele dünyaca ünlü oyuncu Kosheleva’nın sportmenlik dışı bir şekilde, Galatasaray Teknik Direktörü Ataman Güneyligil’in taktiklerini kendi yedek kulübesine sufle etmesi; voleybol gibi bir spor için ahlak dışı bir hareketti. Bunu engellemek öncelikle Galatasaray Menajerlerinin maçın gözlemcisine yapacakları şikayetle  mümkündü. Oyun kadrosuna dahil olmayan bu oyuncunun bulunduğu yerden kaldırılmasını talep etmesinin ardından olayın tekrarlanmasını engelleyebilirlerdi.  Aslında bu konuda kural kitabında böyle bir hareketin tanımı bulunmamakla birlikte, oyun ahlakı ile bağdaştırılarak yaptırım uygulanabilirdi.

CEV Yönetiminde 2. Başkanı, CEV Hakem Komisyonunda üyesi bulunan bir ülkenin maçı için böylesine formsuz hakemlerin gönderilmemesini sağlayabilmemiz lazım diye düşünüyorum.

Biraz da kendi oyuncularımızla ilgili bir konuyu hatırlatmak isterim. Oyuncularımızın kaptanları aracılığı ile yapılabilecek itiraz hakları bulunuyor. Bu haklarımızın kullanılmasını daha aktif bir şekilde kullanabilmek faydalı olabilir. Kosheleva’nın yaptığı spor ahlakı dışındaki hareketleri konusunda takımın Teknik Direktörü sevgili Ataman hocanın itirazlarının boyutunu, bu gibi önem derecesi yüksek maçlarda biraz daha iyi ayarlaması da yararlı olacaktır. Zira Ataman hoca göstermiş olduğu bu şiddetli tepki sebebiyle ihraç dahi edilebilir ve bu da takımımıza olumsuz yansıyabilirdi. Az önce de belirttiğim gibi Allah’tan maçın Baş Hakemi kartlarını Macaristan’da unutmuştu (!)

Özellikle çok zor geçeceği herkes tarafından bilinen Rusya’daki maç öncesi oyun içindeki haklarımız ve kullanım şekilleri ile ilgili bilgileri tazelemekte fayda görüyorum. Zira ikinci maçın Baş Hakemi Yunan, Yardımcı Hakemi Fransız Federasyonu'ndan. İnşallah ilk aklımıza gelen olumsuzluklar, başımıza gelmez!

Son olarak Burhan Felek Voleybol Salonu’nu dolduran Galatasaray taraftarları içindeki bir kişinin Galatasaray Kaptanı ve canını dişine takıp, maçın kazanılmasında terinin son damlasına kadar mücadele eden bir oyuncuya hem de taraftardan önce Protokol Tribünü'ne gidip kutlamaya başlaması gibi bahane bile olamayacak bir sebeple yapmış olduğu sözlü taciz affedilecek cinsten bir şey değildir. Ayrıca sevip, sevmemek; icraatlarını beğenip beğenmemek konusunda herkesin özgür olduğu Galatasaray Spor Kulübü Başkanlık makamına  gösterilen medeni tepki dışında herkesin saygı duyması gerektiği konusunu bir kere daha hatırlatmakta yarar görüyorum.

31 Mart Perşembe gecesi Rusya’ya gidecek olan Galatasaray Daikin’e rövanş maçı öncesinde ilk maçtaki hataları tekrarlamamaları, rakibin tahriklerine kapılmamalarını ve sadece dünkü maçın ilk setindeki gibi oynamaları halinde maçı 3-0, 3-1 kazanarak Kupa ile yurda döneceklerine olan inancım sonsuz. Yenilgisiz yoluna devam eden temsilcimize üstün başarılar diliyorum.

Güle güle gidin, kupa ile dönün Aslan Kızlar.

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV