26 Eylül 2018 Çarşamba

Eğitim ve Spor 2

27 Haziran 2017, 09:42
Eğitim ve Spor 2
 Merhaba Sevgili Voleybol Aktüel Takipçileri,

Öncelikle hepimize sağlık, huzur ve mutluluk dolu günler getirmesi dileklerimi iyi bayramlar diliyorum.
Bu bayram gününde Eğitim ve Spor konulu yazımın ikinci bölümü ile sizlerle birlikte olacağız.

Sporcu yetiştirmek için birinci öncelik okullarımızda bu sevgiyi çocuklarımıza kazandırmak. Bunun yolu da spor kültürü oluşturmaktan geçiyor. Ana sınıfından başlayarak ilkokulda çocuklarımız bu kazanımları almadığı sürece ileriki yaşlarda ne kadar para harcarsak harcayalım spor kültürünü, sporcu yetiştirilmesi için gayretleri boşa çıkarmış olacağız. İşler daha sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, oradan federasyonlara vb. kuruluşlara kalarak beklentilerimizi boşa çıkarmış olacaktır.

Aşama aşama yazalım diyoruz bunda bile işler gelip eğitim sistemi ile spor sistemimiz arasındaki çatışmaya dönüşüyor. Eğitim sistemimizin bir parçası olan beden eğitimi ve spor derslerinin haftalık ders dağılım çizelgesindeki yerini inceleyecek olursak ilkokulda branş öğretmenlerinin derse girdiği beden eğitimi dersi yok. İlkokulda oyun ve fiziki etkinlik dersi konulmuş, ancak içeriğinin ne olduğunu derse giren sınıf öğretmenleri belirliyor. Bu da bizim istediğimiz sonuçları doğurmuyor. Çünkü ilkokul boyunca erkek çocuklar karşılıklı yalnızca futbol oynuyor, kız çocukları da yakar top ve ip atlama türü eğitsel oyunlar oynayarak yılı tamamlıyorlar.

Bu ders sınıf öğretmenlerinin dinlendiği güneşlendiği bir ders haline geliyor. Ders dağılımları yapılırken üst sınıflardan değil alt sınıflardan başlayarak yapılanmak gerekir. Sadece ders olarak değil fiziki imkânlar bakımından da bakacak olursak liselerdeki spor salonu sayısı ile ilkokullardaki spor salonu sayılarına da dikkat çekmek gerekir. Okullardaki öğrenci sayısı, okul sayısı okul başına düşen öğrenci sayıları aşağıda sunulmuştur.Tablodaki TUİK verilerine göre okul sayıları, öğrenci sayıları, öğrenci başına düşen derslik sayıları yıllara göre belirtilmiştir. Bu veriler ile birlikte verilen okul ve spor salonu sayıları arasındaki fark ilkokuldan başlayarak üste doğru giden okul dönemlerinde öğrencilere verilecek spor eğitiminin güçlüğünü bizlere aktarmaktadır.

İlkokullardaki spor salonu azlığı ile liselerdeki spor salonu çokluğu gösteriyor ki fiziksel yapı olarak piramit tersten oluşturulmuş durumda. Bizler anasınıfından başlayarak çocuklarımızda spor eğitimini verelim, bu yaşlarda çocuklarımız kendi yeteneklerini açığa çıkarabilecek eğitimleri okul çağında diğer eğitimleri ile birlikte alsın ve bu almış olduğu eğitimlerle sevdiği spor branşını seçerek o yaşlarda yarışmacı bir sporcu olabilsin ki ileriki yaşlarda artık ben hangi sporu yapacağım değil ben seçmiş olduğum spor dalında daha nasıl yeteneklerimi geliştirebilirim diyebilsin. Okullarında 7-8 yaşında yönlendirmeler sonucu yarışmacı olabilecek çocuklarımız buralara giderken, yarışmacı olamayanlar da sporun fair-play ruhunu, spor kültürünü kazanmış sağlıklı bir toplumun bireyleri haline geleceklerdir.
2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DERS DAĞILIM ÇİZELGESİDers Dağılım tablosundan da anlaşılacağı üzere zorunlu beden eğitimi dersi ilkokulda zorunlu ders olmaktan çıkartılmış oyun ve fiziki etkinlikler dersi 5 ders saati olarak planlanmış. Bu planlamada beden eğitimi öğretmeni derse girmezken sınıf öğretmenleri tarafından yaptırılacak olan oyun ve fiziki etkinlik dersinde çocuklar tam anlamıyla beden eğitimi ve spor dersi görmeden ortaokula geçmiş oluyorlar. İşte yukarıda anlatmak istediğimiz şey bu.

Beden eğitimi ve spor dersleri branş öğretmenleri tarafından anasınıflarından başlayarak ilkokulda verilmediği sürece spor kültürü oluşturmak imkansız hale geliyor. Sadece spor kültürü mü? Elbette değil. İlkokuldaki beden eğitimi ve spor dersleri o yaştan itibaren çocukların yeteneklerinin açığa çıkmasına da yardımcı olacaktır. Ama biz halen daha beden eğitimi derslerini angarya bir ders olarak görüyoruz. Tüm öğrencilerin okumaktan başka bir çıkar yolu yokmuş gibi sadece teorik çizelgeler hazırlayarak çocuklarımızın eğitimlerinde onlara yol haritası belirlemeye çalışıyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın çocuklarımıza bu ders çizelgelerini hazırlarken elbette uzman görüşleri ve tecrübeler göz önüne alınarak hazırladığını düşünüyorum. Ancak sadece Milli Eğitim Bakanlığı bunu hazırlarken Milli bir spor politikası geliştirmek için de diğer bakanlıklarla ortaklaşa bir çalışma yapması gerekir. Milli spor politikası, bakanların değişmesi ile değişen bir eğitim sistemi değil; en az on yıllık bir strateji ile hem eğitim hem de spor politikasını entegre ederek bir yol haritası şeklinde planlanmalıdır.

Bir sonraki yazıda görüşene dek...
Şimdilik sağlıcakla kalın…

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV