20 Eylül 2019 Cuma

Elimizdeki Malzeme Bu

10 Temmuz 2019, 10:04
Elimizdeki Malzeme Bu
Elimizdeki malzeme bu
Merhaba sevgili voleybol severler,
Bugün de Filenin Sultanları'nın Milletler Ligi'nde genel performansı hakkındaki düşüncelerimi paylaşacağım sizlerle...

Dört numaralarımız kısa ve fizik olarak güçlü, istikrarlı değil.

Ortalar; atletik, oyunun nerden oynanacağını sezebilen, serviste ve sonrası defansta da katkı yapabilen oyuncular değil. Bir de çok fazla üst üste oynanan turnuva maçlarını oynayamayacakları ortaya çıktı.

Pasörler; Cansu bir senede muhteşem gelişme gösterdi. Her türlü şansı-saygıyı hak ediyor ama devamlılığı açısından eksikleri var. En büyük sorunu olan kilo probleminin, gelişmesini de çok etkilediğinin henüz farkında değil. Ezgi, Milli Takıma bu kilo ile katkı vermesi çok zor. Naz'ın olmadığı süreçte yine de elinden gelen çabayı gösterdi. Milli takıma uzun fizikli pasör koymayı en kısa sürede yapmak zorundayız.

Libero Simge (bana göre) Milli Takımda 3. libero olabilir. Hedefi olan, üst düzey turnuvaları kazanmaya oynayacak Milli Takımımızda çok daha fazla özellikleri olan liberolara ihtiyaç var. Aylin, beklediğimden daha fazla katkı sağladı, iyi oynadı. İkinci libero olarak her zaman bu kadronun içinde olabilir.

İşin gerçeği,
Bu sporcular, tüm yaz çok zor şartlar altında büyük özveriler ile Milli formaya hizmet etmekteler. Çoğu genç oyuncumuza ,alt yapılarda veremediğimiz ''temel teknik'' bilgi-becerileri, şimdi üst düzey turnuvalarda 'neden yapamadın' diye kızıyor, eleştiriyoruz. Burada acımasız olmamak lazım.

Saha içi Tespitlerim de şöyle;
1-Takım kurgumuzda eksiklikler var.
Naz-Eda-Gözde-Neriman'lı bir kadronun hatta orta oyuncu Dicle Nur Babat-Bahar Toksoy., smaçör-pasör çaprazı Melis Durul, pasör olarak uzun ve genç Buse Ünal-Elif Şahin ile kadroyu zenginleştirerek oluşturmak, daha avantajlı olabilirdi.

2-Her maçı ayrı değerlendirip ayrı kadrolarla ama ''değiştirmeden'' oynayarak değerlendirmek; oyuncuların daha dinç kalmasını ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmeden turnuva oynamalarını sağlayabilirdi.

3-''Son sayılarda'' güçlü oynamak için psikolojimizin de güçlü olmasını sağlamalıyız. Öz güveni olmayan sporcunun oyunda etkili olmasını beklemek hata oluyor.

4-Çok fazla ''basit hata'' yapıyoruz. Bunun sebebi ''temel teknik'' becerilerimizin alt yapılarda mükemmel geliştirilmemesinden kaynaklanıyor. Uzun oyuncular, ağır oyuncular, geç gelişme gösteren oyuncular (fakat A Milli Takım kalitesi olanlar,) için sabırlı ve özel antrenmanlar ile hazırlanmalı.

5-Servis-servis karşılama-blok-defans kalitemizi üst seviyelere çıkarmalı ve istikrarlı hale getirmeliyiz. Devamlılığı olmayan servis-servis karşılama-blok-defans kurgumuz, bazı maçları çok iyi-bazıların da inanılmaz kötü oynamamıza neden olmakta. Çünkü; Servis doğru yere ve kaliteli olduğunda rakip topu köşelerden ve yüksek oynamak zorunda kalıyor. Bu da Blok yapılacak yerin belli olmasını ve doğru blok yapmamızı sağlıyor. Doğru blok yapılınca, o bloğa göre arkada defansız da iyi yerleşiyor. Bloktan kaçan toplar defanstan çıkıyor ve takımımız oyuna ortak olan, kazanmaya oynayan bir takım hüviyetine bürünüyor.
Servis karşılamalarımız kaliteli olunca Orta Oyuncularımız ataklarda rahat ve çok etkili oluyor. Bu da dört numara smaçörlerimizin daha rahat hücum etmelerine fırsat veriyor..
dolayısıyla bazı setlerde 11-12 basit hata ile rakibe verdiğimiz sayıları ne kadar azaltabilirsek bu üst düzey turnuvalarda derece yapma şansımız o kadar artacaktır.

6-Guidetti, VakıfBank'lı oyuncuları alıp oynatıyor diye çok eleştirilmekte. Ben buna katılmıyorum. Hatta ben olsam, Derya'yı hemen Milli Takım kadrosuna alır direkt oynatırdım VNL maçlarında. Slınan isimlerin çoğunluğu bana göre doğru isimler sadece 1-2 sene sonrasını da düşünerek planlama yapmak daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. Kapasitesi belli ve gelişmeyecek oyuncular yerine 3-5 yaş daha küçük ve kapasitesi çok yüksek Derya tipinde sporcuları A Milli Takıma adapte etmeye çalışmak daha doğru olacaktır. Derya kapasitesinde birkaç smaçör-orta-pasör-pösör çaprazını da A Milli Takım ile çok bir arada çalıştırmak yeni genç oyuncuların gelişmesini de çabuklaştıracaktır.

7-Turnuva da hedefe ulaşılamamış olması;
***Voleybol Federasyonumuzun ''para kaybetmesi'' de demek oluyor..
***Dereceye giremeyen sporcularda prestij ve belki de prim kaybediyor..
***Eleştirilerin tümü Federasyona geliyor. Bu bence yanlış Kulüpler senelerce ''güya'' yatırım yaptıkları sporcuları Milli Takıma yolluyor. Bu şekil üst düzey turnuvalarda bu sporcuların yeterli-yetersiz oldukları ortaya çıkmakta. Milli Takım, oyuncu yetiştiren yer değildir. Unutmamak lazım; seçilen oyuncuları da Teknik ekip seçtiğine göre federasyona yüklenmenin bir mantığı da yok bana göre..
Sevgili Voleybol Severler,
Sitemizde daha önce yayınlanan ve Milli Takımımız hakkında geniş analizler yaptığım yazı da okuyarak bu yazı ile bütünleştiğini görebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileği ile,

Saygılarımla. 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV