23 Ağustos 2019 Cuma

Forma Takımın Ruhudur

13 Ağustos 2019, 07:22
Forma Takımın Ruhudur

Merhaba Sevgili Voleybolseverler;

Bayramınızı kutluyorum. Sevdiklerinizle ve yakınlarınızla güzel bir bayram geçirmenizi diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

Bugün sizlere forma rengi ve tasarımı hakkında kişisel görüş ve düşüncelerimi paylaşacağım. Kişisel dedim, bu bir zevk meselesidir. Bende öznel bakışımı ve estetik anlayışımı, izleyici ve yorumcu gözüyle sizlere aktaracağım.

Konuya biraz zevk, biraz estetik, biraz etik açıdan bakacağım.

Voleybol, spor dalları arasında sporu da aşan, bir estetik gösteri sanatı.

Voleybol; biraz spor, biraz gösteri, biraz sanat, çokça da zeka oyunudur.

Kulüp Renkleri

Kulüp renkleri, o kulübün benliğidir, kimliğidir. Renkler öyle kolay kolay ortaya çıkmaz. Renklerin bir anlamı vardır, kulüp renklerinin bir hikayesi, bir öyküsü vardır. Kulübün renkleri, tarihsel geçmişin derinliğinde bir varoluş destanıdır.

Forma renkleri, kulübün renklerinden olmalıdır. Her oyuncu, formasının renklerinin anlamını ve topluma yönelik mesajı bilmelidir. Öğretilmeli ve ortak bir kurumsal kültür oluşturulmalıdır. Renk, oyuncu ve kulüp bütünleşebilmelidir.

Kulüpler, renklerinin dışında forma rengiyle maça çıktıklarına çok kez tanık oldum. Bu durum takım olma bilincini ve kültürünü yozlaştırır. Oyuncuda aidiyet duygusunu törpüler. Her yıl ayrı renk, takıma gönül verenlerin sevgisini azaltır. Takımla, taraftar arasındaki duygusal bağ çözülür.

Forma Desenleri

Forma, kulübün ruhunu ve kimliğinin oyuncunun üstüne giydirilmesidir. Düz, ya da düze yakın, sade, anlaşılır, belirgin bir renk formatında olmalıdır. Kulübün renklerinden oluşmalıdır.

Açık ve sade renkli formalı oyuncunun takibi kolay ve seyir zevki yüksektir. Taraftarın takıma olan aidiyet duygusunun oluşmasını kolaylaştırır. Kulübün renklerinden oluşan sade ve anlaşılır bir forma, oyuncunun müsabakaya olan ciddiyetine, kulübün asaletini üzerinde taşımasına ve vakur duruş sergilemesine yol açar.

Sahaya çıkan oyuncu üzerindeki formayla, ben buyum, rengim de budur, diyebilmelidir. Sade ve tek renkli formalar hem estetik, hem zerafet bakımından oyuncuya daha çok yakışıyor.

Kulübün renklerinden omuz, kol, kol altı gibi yerlerde ince bir çizgi veya desen kullanılabilir. Yaka bölgesinde ince bir çizgi çok estetik durabilir.

Ne renk olduğu belli olmayan, alacalı bulacalı, karışık kuruşuk, yazlık entare gibi forma tasarımı oyuncunun sırtında hiç estetik durmuyor. Örneğin; formada omuzdan başlayan bir rengin bele doğru zıt bir renk alarak bir desen oluşturması, omuzdan çapraza doğru dalgalı ve girintili zıt renklerin serpiştirilmesi, sağa sola savrulmuş yamuk çizgi ve desenler, gibi…

Karışık renkli formalar, oyuncunun topa hamle görüntüsünü bozuyor, taraftarın oyuncuyu takibini zorlaştırıyor. Kulüp renginin teması ve tonunu zorlayan parlak ve fosforlu renkler, rakip oyuncunun gözünü alıyor. Forma rengi silik ve soluk olması durumunda, rakibin smaç vuracak oyuncusunun görsel algısı yanılabilir. Haksız bir yarış ve eşit olmayan bir rekabet oluşabilir.

Formada Oyuncu ve Kulüp Adı

Formada oyuncunun adı yer almalıdır. Hele bunu çok önemsiyorum. Formaya, soyadı değil, adı yazılmalıdır. Bizim geleneğimizde ön ad (isim) önemlidir. Bazen soyadlar bir insan karakteri bakımından, anlamsız olabiliyor. Mesela; TAŞ, servis attı, TOPRAK karşıladı, ATEŞ pas verdi, KAYA vurdu, KOLDEMİR ile ALYANAK blok yaptı, gibi…

Oyuncu adı ile sahada var olmalıdır. Formaya oyuncunun ismini yazın ki, o oyuncu ve o forma kişilik kazansın. İsimsiz formalı oyuncu, varoluşuyla sahada olmadığını hisseder. İsimli forma, ben buyum, buradayım, içimdeki yeteneklerimi ve azmimi ortaya koymak için buradayım der.

Oyuncu, adı yazılı formayla topa vurunca, filanca oyuncu vurdu denir. İsimsiz formalı oyuncu topa vurunca, 10 numara, 13 numara, 16 numara vurdu denir. Halbuki topa numaralar vurmuyor, bir oyuncunun karakteri ve kimliği vuruyor.

Kulüp adı da olmalıdır, buda çok önemli. Her kulübün bir hedefi, ondan da ötesi bir varoluş kimliği var. Yiğit lakabıyla anılır. Buradaki lakap, bir şeyin ruhudur, benliğidir, varoluş sebebidir… Kulüp adı bir lakaptır. Yani bir benliğin adı, bir varoluşunun adı, bir ruhun temsilidir.

Forma Reklamları

Takımlar sürdürülebilir bir gelecek ve kulübün yaşatılması için, sponsor veya reklam anlaşması yapıyorlar. Formada sponsor adı ve reklam günümüzün gerçeğidir. Formanın ruhunu, oyuncunun kimliğini, taraftarın göz zevkini, sporun estetiğini bozmayacak şekilde forma reklamı alınabilir.

Forma reklamı fanila kısmına alınmalıdır. Yani, oyuncunun üst kıyafetine alınmalıdır. Şorta reklam alınmasını asla tasvip etmiyorum. Şorta reklam, öne değil, arkaya alınmakta. Şortun arkasında reklam, çok çirkin duruyor. Hiç hoş bir görüntü değil. Bir insan değerlerini ve önemsediklerini ya sırtında taşır ya da kucağında taşır. Reklamda öyle, ya sırtta ya da kucakta taşınmalı. Reklamın şortta ne işi var?

İnsan, kıyafetiyle karşılanır; fikriyle uğurlanır.

Voleybolcu formasıyla taraftarından kabul görür; oyun başarısıyla alkışlanır.

Atila İNCE 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV