19 Ağustos 2019 Pazartesi

Geleceğin Yıldızı Ayça Mine Özen

Çanakkaleli Ayça Mine Özen Maja Ognjenovic Hayranı

08 Mayıs 2017 Pazartesi 11:24
Geleceğin Yıldızı Ayça Mine Özen

-          Ayça Mine Özen Kimdir?

20 Ekim 1999’da Çanakkale’de doğdum. Annem babam ve erkek kardeşimle birlikte İzmir’de yaşıyorum. 1. sınıftan 7. Sınıfa kadar Mehmet Seniye Özbey ilköğretim okulunda okudum. 8. Sınıfta ise Hamdullah Suphi Tanrıöver İlköğretim okulundan mezun oldum. Liseye ise Gelişim Koleji’nde başladım. Şu anda 11. Sınıfım. Aynı zamanda Gelişim Koleji  Spor Kulübü’nde de hem genç takımda hem de 2. Lig takımında oynuyorum.

-          Voleybol Kariyerine Nasıl Başladın?

Mehmet Seniye Özbey ilköğretim okulunda okurken beden eğitimi öğretmenim Figen Elbirliler’in yönlendirmesi ve Aydın Karadağ’ın da yardımıyla Beta Spor Kulübü’nde voleybola başladım. Yaklaşık  2.5 yıl burada oynadıktan sonra  Gelişim Koleji Spor Kulübü’ne geçtim.

-          NEDEN PASÖRLÜĞÜ TERCİH ETTİN ?

Antrenörüm Aydın Karadağ’ın benim tekniğimin pasörlüğe daha yatkın olduğunu fark etmesiyle, pasör olarak oynamaya başladım.

-          Türkiye Ve Dünyada En Beğendiğin Pasörler Kimler?

Türkiye’de oynayan Naz Aydemir Akyol, Ulaş Kıyak, Maja Ognjenovic, Nootsara Tomkom; yurtdışında oynayan ise Bruno Rezende ve Luciano De Cecco ‘yu beğeniyorum.

-          Betaspor Günlerini Anlatabilir misin?

Betaspor’da oynadığım zamanlar biraz daha voleybolu tanımaya çalıştığım zamanlardı. Daha acemiydim. Antrenman programımız şu anki kadar yoğun değildi.

-          Gelişim Koleji Günlerini Anlatabilir misin?

4 yıldır Gelişim Koleji sporcusuyum. İlk zamanlarda daha çok tekniğe dayalı antrenmanlar yapsak da şu anda daha çok taktik ağırlıklı antrenman yapıyoruz. Ayrıca antrenman programımız çok daha yoğun. Fakat her antrenman bize farklı bir şey katıyor.

-          Çalıştığın Ve En Beğendiğin Antrenör Kim?

Şu ana kadar çalıştığım bütün antrenörler benim oyunculuğumda ve karakterimde iz bıraktı. Bu yüzden de bütün antrenörlerime (Ahmet Bayar, Şenay Bayar, Aydın Karadağ, Halil İbrahim Çevik, Halit Mert Demir, Beste Yılmaz, Elif Kılıç)  emekleri için çok teşekkür ederim.

-          Kazandığın Ödüllerden senin İçin Önemli Olan Hangisi?

Okul takımında Lise B kategorisinde kazandığımız Türkiye 2.’liği ve yine aynı turnuvada kazandığım “Turnuvanın En İyi Pasör”ü ödülü.

-          Sence Türkiye’de Voleybol Seyircisi Nasıl Yaratılır?

İnsanların daha çok voleybol izlemeye ve oynamaya teşvik edilmesi (medya ve okullar aracılığıyla) gerekiyor. Ne zaman ki çocuklar sokaklarda (sadece kızlar değil) futbol yerine voleybol oynamayı tercih ederler, insanlar bir araya geldiklerinde futbol kadar voleybol hakkında sohbet ederler, işte o zaman voleybol seyircisi yaratılır.

-          Dünyada En Beğendiğin Antrenör Ve Oyuncu Kim?

İzlediğim maçlarda ve takip ettiğim takımlarda daha çok oyunculara dikkat ettiğim için beğendiğim belirli bir antrenör yok.  Oyuncu olarak da en beğendiğim oyuncu Maya Ognjenovic.

-          Voleybol Kariyerin Boyunca Unutamadığın Bir Anın Var mı?

Lise B kategorisinde Elazığ Spor Lisesi ile oynadığımız yarı final maçı benim için unutulmazlar arasındadır. Maç neredeyse 3 saat sürmüştü ama maçı kazanarak finale kalmıştık.

-          Voleybolda Ulaşmak İstediğin Bir hedefin Var mı?

Takımımla derece yapmayı ve ülkemi uluslar arası arenada temsil etmek istiyorum.

-          Şampiyonlar Ligi İçin Ne Düşünüyorsun?

Şampiyonlar Ligi hem voleybolun gelişmesi hem de Avrupa’daki takımlar arasındaki rekabetin kızışması açısından iyi bir organizasyon. Her yıl oynanan voleybol seviyesi bu sayede daha da yükseliyor.

-          Video Challenge Sistemi Hakkındaki Düşüncelerin Neler?

Bu sistemin voleybolu hem ülkemizde hem de dünyada bir üst seviyeye taşıdığını düşünüyorum. Özellikle kritik maçlarda belirli pozisyonlarda hakemlerin de karar vermesi zorlaşıyor. Bu sistem en çokta onlara yardımcı olacaktır.

 

 

Anahtar Kelimeler: Ayça Mine Özen

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV