19 Ağustos 2019 Pazartesi

Geleceğin Yıldızı: Ayça Tokat

Geleceğin Yıldızı köşemizin yeni konuğu Ayça Tokat.

24 Ekim 2014 Cuma 13:23
Geleceğin Yıldızı: Ayça Tokat
Voleybol Aktüel:  Merhaba Ayça. Öncelikle zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim. Ayça TOKAT kimdir? Kendini ve aileni tanıtır mısın?
AYÇA: Öncelikle bana bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. 04.01.1996 tarihinde Eskişehir’de doğdum. Annem babam ve bir abim olarak dört kişilik bir aileyiz. Babam voleybol antrenörü, annem eski hentbolcu, abim ise profesyonel ve milli voleybolcu.
Voleybol Aktüel:   Voleybola ilgin nasıl başladı? Hangi takımlarda ve antrenörlerle çalıştın?
Aslında voleybola başlamamın sebebi ailemin sürekli sporun içinde olmasıydı. Babam voleybol antrenörü olduğu için ben de doğal olarak salonlarda büyüdüm ve sürekli voleybolun içindeydim ama tam anlamıyla 1.sınıfın başlarında DSİ BENT SPOR’da voleybola başlamış oldum. İlk antrenörüm Şener YİĞİT’di. Daha sonra Figen YILDIRIM ve DSİ’ de son olarak babam Kazım TOKAT’ la çalıştım.Lise başında Ankara TVF SPOR LİSESİ’ nde eğitimime başladım. Burada aslında birçok antrenörle çalıştım ama burada hepsini söylemek istiyorum çünkü hepsinin yeri bende cok ayrı. İlk olarak Onur ÇARIKÇI, Güzin TEKSOY Deniz DEMİR, Mehmet Nebi GÜLER, Alper ERDOĞUŞ, Bayan Voleybol Milli Takım Antrenörü Marco Aerelio MOTTA, İlker MISIRLI, Kazım HİDAYETOĞLU ve Ankara’da son olarak da Tuğba ÖNDER’le çalıştım. Şuan Anadolu Üniversitesi Kulübü’nde Muhsin OSMANOĞLU ve Evren TARCAN’ la çalışıyorum.
Voleybol Aktüel:   :  Voleyboldaki başarının arkasında neler var?
AYÇA: Tabi ki beni her kararımla destekleyen ailem ve daha sonrasında Antrenörlerim var.
Voleybol Aktüel:   Voleybolda hedeflerin nelerdir?
AYÇA: 1.Lig kulüplerinde oynamayı istiyorum.
Voleybol Aktüel:  : Bir günün nasıl geçiyor anlatabilir misin?
AYÇA: Şuan Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde Beden Eğitimi Öğretmenliği okuyorum bu yüzden sabah dokuzdan akşam beşe kadar okulda oluyorum. Daha sonrasında ise her gün antrenmana gidiyorum. Hafta sonu bir gün dışında pek de fazla vaktim olmuyor aslında.
Voleybol Aktüel:   Genelde sporcularımız Türkiye’de eğitim ve sporu bir arada götürmekte zorlanırlar ve tercih yapmak zorunda kalırlar. Sen de bu konuda zorlandın mı?
AYÇA: Evet zorlandım. Lise birden üçe kadar Ankara TVF SPOR LİSESİ’nde okudum ama daha sonra son seneye geçtiğimde ikisini aynı anda yürütemeyeceğimi düşündüğüm için Eskişehir Gelişim Koleji’ne geçtim ve voleybola beş ay kadar ara verdim. Daha sonra tekrar devam etmeye başladım.
Voleybol Aktüel:   Toplumda voleybola gereken değerin verildiğini düşünüyor musun? Voleybola ilginin artması için ne yapılması gerektiğini düşünüyorsun?
AYÇA: Son senelerde Bayan Voleybol Milli Takımımızın aldığı önemli başarılar toplumda voleybolun sevilmesini sağlıyor. Bence elde edilen her başarı voleybola olan ilgiyi daha da arttırıyor.
Voleybol Aktüel:   Unutamadığın bir maç var mı?
AYÇA: 2012 yılında Bolu’da Liseler arası Türkiye Şampiyonasında TVF Spor Lisesi olarak Doğa Koleji ile final maçımız vardı. 2-0 gerideyken ve  tam şampiyonluğu kaybederken 3.set geri dönüşümüzle 3-2 kazanıp üst üste 2.kez Türkiye Şampiyonu olduğumuz  o maçı unutamuyorum..
Voleybol Aktüel:   Voleybol dışında hobilerin var mı?
AYÇA: Genellikle yabancı dizi, film izlemeyi, arkadaşlarımla vakit geçirmeyi seviyorum.
Voleybol Aktüel:   Başarıların neler?
2010-2011 TVF SPOR LİSESİ LİSELER ARASI ANKARA 3.LÜĞÜ
2011-2012 TVF SPOR LİSESİ LİSELER ARASI ANKARA 1.LİĞİ
2011-2012 TVF SPOR LİSESİ LİSELERARASI TÜRKİYE 1.LİĞİ
2011-2012 TVF SPOR LİSESİ LİSELER ARASI DÜNYA 3.SÜ
2012-2013 TVF SPOR LİSESİ LİSELER ARASI ANKARA 2.LİĞİ
2012-2013 TVF SPOR LİSESİ LİSELERARASI TÜRKİYE 1.LİĞİ
Voleybol Aktüel:   Milli Forma ile ilk sahaya çıkışını hatırlıyor musun? O anları bizimle paylaşır mısın?
AYÇA: İlk olarak Fransa’da Hollanda ile yaptığımız maçta sahaya çıkmıştım ve o an her zaman çıktığım maçlardan daha farklı bir duygu olduğunu hissettim.
Voleybol Aktüel:   Bugüne kadar kaç numaralı formayı giymeyi tercih ettin, nedenleri nelerdir?
AYÇA: Genelde takımda bende büyük biri ile aynı formayı giymiyorsam 10 numarayı tercih ediyorum uğurlu geldiğine inanıyorum.
Voleybol Aktüel:  Maçlara çıkmadan önce yaptığın bir totem var mı?
AYÇA: Evet siyah kolluklarımın bana şans getirdiğine inanırım ve sahaya her zaman sağ ayakla çıkarım ama her maç sonrasında değişik farklı totemler de çıkmıyor değil.
Voleybol Aktüel: Cumhurbaşkanlığının bir projesi olan 81 İLDEN 81 YILDIZ PROJESİ’ nde 2012 Yıldızı siz seçilmiştin. Biraz anlatabilir misiniz?
AYÇA: Tabiki. 2012 yılı içinde Okul Müdür Yardımcımız Gülsüm Yıldız KABAŞ öncülüğünde bu projeye başvuru yaptım. Kısa bir süre sonra Türkiye Finalleri sırasında gelen haber ile  Ankara Yıldızı olarak en başarılı sporcu ben seçildiğimi öğrendim. 
Voleybol Aktüel: Yeni yayın hayatına başlayan Voleybol Aktüel için neler söylemek istersin?
AYÇA: Seviyeli, kavgasız, voleybol dolu, gerçekleri yazan, voleybola emek veren yönetici, hakem, antrenör ve sporculara söz hakkı veren güzel bir dönem çalışma olduğunu düşünüyorum.  Tekrardan bana bu fırsatı sunduğunuz için size çok teşekkür ederim.
    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV