19 Ağustos 2019 Pazartesi

Aslıhan Kılıç

Geleceğin Yıldızları'nı tanıttığımız bu bölümümüzün ilk konuğu Halkbank Bayan Voleybol takımının başarılı oyuncusu Aslıhan Kılıç.

23 Eylül 2014 Salı 08:47
Aslıhan Kılıç
Foto galeriye git  Voleybol Aktüel: Merhaba Aslıhan. Öncelikle zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim. Aslıhan Kılıç kimdir? Kendini ve aileni tanıtır mısın?

Aslıhan Kılıç: Asıl benimle röportaj yaptığınız için ben teşekkür ederim.21 Nisan 1998 Ankara doğumluyum. Annem ve babam öğretmen. Üniversitede okuyan bir ağabeyim var. Şuan Özel Ayşeabla Fen Lisesi’nde 11.sınıf öğrencisiyim.

Voleybol Aktüel:   Voleybola ilgin nasıl başladı? Hangi takımlarda ve antrenörlerle çalıştın?

Aslıhan Kılıç: Babamın öğretmenlik yaptığı lisede Bahar Mert Voleybol Okulu’na gitmem her şeyin başlangıcı oldu. İlk antrenörlerim, aynı zamanda şu anki antrenörlerim olan, Cengiz Akarçeşme ve Haktan Balin’di. Türk Telekom Spor Kulübü’nde Akın Akyıldız ile 1 yıl çalıştıktan sonra Gazi Üniversitesi Spor Kulübü’nde Gökhan Hakan Yıldız ile 5 sezon geçirdim. Şuan Halkbank Spor Kulübü’nde ilk antrenörlerimle çalışmaya devam ediyorum.

Okul takımında Hüseyin Doğanyüz ve Milli Takım düzeyinde Mehmet Bedestenlioğlu, Gonca Dilik, Onur Çarıkçı, Güzin Teksoy ile çalıştım.

Voleybol Aktüel:   :  Voleyboldaki başarının arkasında neler var?

Aslıhan Kılıç: Benim başarılı olmamda, beni cesaretlendiren ve her zaman yanımda bulunan ailemin, çalıştığım antrenörlerimin, çalışma azmimin ve hırsımın, bana destek veren takım arkadaşlarımın, hayatımı planlı yaşamamın ve hepsinden önemlisi voleybolu çok seviyor olmamın önemli bir etkisi vardır.
Voleybol Aktüel:   Örnek aldığın bir sporcu var mı?

Aslıhan Kılıç: Tam idolüm diyebileceğim bir sporcu yok ama Bahar Mert, Naz Aydemir Akyol, Bruno Rezende, Eleonora Lo Bianco gibi isimlerden öğrendiğim pek çok şey var.

Voleybol Aktüel:   Voleybolda hedeflerin nelerdir?

Aslıhan Kılıç: Herkesin örnek alabileceği bir sporcu olmak, ülkemi milli takımların her kategorisinde temsil etmek istiyorum.
Voleybol Aktüel:  : Bir günün nasıl geçiyor anlatabilir misin?

Aslıhan Kılıç: Biri sabah okuldan önce, diğeri akşam okuldan sonra olmak üzere 2 antrenman yapıyorum. Akşam eve gelince de ders çalışıp çok geç olmazsa müzik dinleyip veya kitap okuduktan sonra uyuyorum.

Voleybol Aktüel:   Genelde sporcularımız Türkiye’de eğitim ve sporu bir arada götürmekte zorlanırlar ve tercih yapmak zorunda kalırlar. Sen de bu konuda zorlandın mı?

Aslıhan Kılıç: Son zamanlarda biraz daha yorucu ve zorlayıcı oluyor ama ben elimden geldiğince voleybolu da dersleri de en iyi şekilde götürmeye çalışıyorum. Aslına bakılırsa her şeyin bizim elimizde olduğunu düşünüyorum. Düzenli ve disiplinli olunursa her ikisi de iyi bir şekilde yürütülebiliyor.

Voleybol Aktüel:   Toplumda voleybola gereken değerin verildiğini düşünüyor musun? Voleybola ilginin artması için ne yapılması gerektiğini düşünüyorsun?

Aslıhan Kılıç: Aslında son zamanlarda kulüplerde ve milli takımlarda gelen başarılarla birlikte voleybola daha çok değer verilmeye başlandı. Ancak Türkiye’de final maçları, Avrupa Şampiyonaları, Dünya Şampiyonaları gibi büyük organizasyonlarda tribünler dolmasına rağmen alt yapı ve çoğu lig maçında tribünler dolmuyor. Yurtdışında gittiğim hazırlık turnuvasında, alt yapı maçlarında tribünlerin dolu olduğunu görünce oldukça kıskandığımı söyleyebilirim.

Ayrıca, sponsorların ilgisinin olmayışı nedeniyle, her geçen gün alt yapı kulüplerinin kapandığını görmek beni oldukça üzüyor. Gerek ortaöğretim, gerekse üniversite düzeyinde, özel kurumların burs vermeleri ve sponsorların kulüplere yeterli desteği vermeleri sonucunda bu spora ilgi gösterenlerin sayısının artacağını düşünüyorum.

Voleybol Aktüel:   Unutamadığın bir maç var mı?

Aslıhan Kılıç: 2011’de Ankara’daki kulüpler Türkiye Şampiyonasında 2-0 gerideyken 3-2 Arkas maçını kazanmamızla Türkiye 3.sü olduğumuz maçı hiç unutamıyorum.

Voleybol Aktüel:   Voleybol dışında hobilerin var mı?

Aslıhan Kılıç: Müzik dinlemeyi, kitap okumayı, sinemaya gitmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok severim.

Voleybol Aktüel:   Başarıların nelerdir?

Aslıhan Kılıç: 2010-2011 Küçük Kızlar Türkiye Şampiyonası Türkiye 3.lüğü (Gazi Üniversitesi Spor Kulübü)

2011-2012 Okullar Arası Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonası Türkiye 2.liği (Maya Koleji)

2011-2012 Küçük Milli Takımlar Balkan Şampiyonası Balkan Şampiyonluğu

2012-2013 Küçük Milli Takımlar Balkan Şampiyonası Balkan Şampiyonluğu

2013-2014 Okullar Arası Genç Kızlar Türkiye Şampiyonası Türkiye 2.liği (Ayşeabla Koleji)

2013-2014 Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonası Türkiye 3.lüğü (Halkbank Spor Kulübü)

2013-2014 Genç Kızlar Türkiye Şampiyonası Türkiye 4.lüğü (Halkbank Spor Kulübü)

2013-2014 Yıldız Milli Takımlar Balkan Şampiyonası Balkan Şampiyonluğu

Voleybol Aktüel:   Voleybol dışında takip ettiğin ve sevdiğin sporlar hangileridir?

Aslıhan Kılıç: Futbol ve basketbol maçlarını izlemeyi seviyorum.

Voleybol Aktüel:  Takım arkadaşların arasında bir lakabın var mı? 

Aslıhan Kılıç: Aslıhan demek uzun olduğu ve uzun süre 1 numara giydiğim için genellikle “As” derler.

Voleybol Aktüel:   Milli Forma ile ilk sahaya çıkışını hatırlıyor musun? O anları bizimle paylaşır mısın?

Aslıhan Kılıç: Evet, hatırlıyorum. Ankara’daydı ve çok heyecanlıydım sanki ilk defa maça çıkıyormuşum gibi hissetmiştim, ta ki, ısınmamızı bitirene kadar. Hayatımda ilk defa bir maça başlamadan önce İstiklal Marşı’mızı okuyacaktık ve gözlerimden yaşlar akmıştı. Hayatımın en anlamlı ve özel günlerinden birisiydi.

Voleybol Aktüel:   Bugüne kadar hangi numaralı formayı giymeyi tercih ettin, nedenleri nelerdir?

Aslıhan Kılıç: Voleybola başladıktan sonra 3 sene kadar 1 numara giymiştim.Çünkü Bahar Mert Voleybol Okulunda voleybolu sevmeye başlamıştım ve Bahar Abla ilk örnek aldığım sporcuydu;O’da Türk Telekom’da ve Milli Takım’da 1 numara giyiyordu.Ama çok uzun süredir 11 numara giyiyorum.Küçükken bir Yılbaşı akşamında arkadaşımla tombaladan rastgele numara çekiyorduk ve ben arkadaşıma şimdi bir numara çekeceğimi ve o numaranın benim uğurlu sayım olacağını söylemiştim ve 11 numarayı çekmiştim.O günden beri her yerde 11 numarayı almaya çalışırım.

Voleybol Aktüel:  Üniversite okumak istediğin bir bölüm nedir?

Aslıhan Kılıç: Voleybol ile birlikte zor bir seçim olduğunu bilmeme rağmen, fizyoterapi bölümünü okumak istiyorum.

Voleybol Aktüel:   Kullandığın parfüm nedir?

Aslıhan Kılıç: Şu sıralar Calvin Klein-IN2U kullanıyorum.

Voleybol Aktüel:  Maçlara çıkmadan önce yaptığın bir totem var mı?

Aslıhan Kılıç: Aslında tek bir totemim yok.Her turnuva öncesi farklı totem yaparım tabiki takım arkadaşlarımdan da bana katılanlar oluyor.
Voleybol Aktüel: Yeni yayın hayatına başlayan Voleybol Aktüel için neler söylemek istersin?

Aslıhan Kılıç: Voleybol Aktüel'in Geleceğin Yıldızları bölümünün ilk konuğu olarak beni seçmenizden dolayı büyük onur duydum. Voleybolla ilgili güncel haberleri takip edebileceğimiz sitenizin, yaptığı haberlerle farklılığını göstereceğine, alt yapının da sesi olacağına eminim. Yayın hayatınızda başarılar diliyorum.

Sevgili Aslıhan, Voleybol Aktüel sitemizin ilk konuğu olduğun için teşekkür ederiz. Hedeflerine ulaşma yolunda sana başarılarının devamını diliyoruz.


    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV