15 Temmuz 2019 Pazartesi

ABD'de Profesyonel Voleybol Mümkün mü

MLS Bir Rol Model Olabilir mi

13 Nisan 2019 Cumartesi 05:59
ABD'de Profesyonel Voleybol Mümkün mü
Son zamanlarda bir Facebook grubundaki soru ABD’de profesyonel voleybol olup olmayacağı şeklindeydi. Elbette yıllar boyunca bu konuda girişimlerde bulunuldu. Ancak bunların hiçbiri uzun sürmedi. Son zamanlarda ABD Voleybol bölgeleri boyunca geliştirilen yeni bir program var. Henüz lig için koşullar uygun değil.

Birçok yönden kolej voleybolunun bir tür profesyonel lig olduğunu iddia edebiliriz. Burs olgusu, sporcuların oynadıkları okullar için geliştirilmiştir. Maaş değil, kesinlikle değerli bir şey için katılım ve temsil borsası.

Üniversite ve Profesyonelik

Avrupa'daki profesyonel voleybolla ABD kolej voleybolunu karşılaştıran bir dizi yazı yazdım. İşte birincisi. İkisi arasındaki en büyük fark, sezonun uzunluğu.

Aslında, birçok yönden ABD kolej ekipleri - özellikle üst seviyelerde olanlar - daha büyük maçlar yapar. Big 10 veya PAC-12'deki takımlar için seyahat miktarını göz önünde bulundurun. Bu seviyedeki antrenörlere ne kadar para ödendiğini düşünün. Ayrıca büyük veya karşılaştırılabilir tesisleri olan kadrolu çok sayıda kulüp yoktur.

Sonuç olarak genel görüş, şu anda ABD'deki kolej voleybolunun profesyonel voleybolun birçok yerde olduğundan daha büyük bir seviyede olduğu yönünde.

Üniversitenin ötesine geçme

ABD profesyonel voleybolu için en büyük sorun, sporu önemli bir düşme olmadan üniversitenin ötesine geçirebilmek. Yerel kolej ekibini izlerken daha kaliteli bir maç izleniyorsa, kim profesyonel bir maça gitmek ister?

Evet, oyun seviyesinin daha iyi olmasını bekliyorsunuz. Peki ya tesisler? Peki ya maç günü ortamı?

Nebraska ve Hawaii gibi bölgelerde kolej voleybolu gerçekten çok önemlidir. Onunla rekabet etmek, özellikle yeni bir lig için çok zor olurdu.

Futbol modelini kullan?

Yeni bir profesyonel voleybol liginin gidebileceği yollardan biri de Major League Soccer (MLS) rotasını takip etmektir. Bu model, sporu seven ve takımlarla lig kurma gücüne sahip olan milyarderlerin oluşturduğu bir model. Bu düzen, görüş almak için yıllarca sürecek kayıpları bertaraf edebilir. Bu düzen, oldukça iyi çalıştı çünkü lig şu anda 21. sezonunda.

MLS de, ilk yatırımcıların çoğu NFL sahibi idi. Bu, stadyumları boş tutmak yerine daha fazla kullanma fırsatı verdi. Artık çoğu takım futbola özgü stadyumlara taşındı. Futbol devleri, ciddi maç günü tecrübesi sakıncaları olduğunu farkettiler.

Öyleyse, voleybol için benzer bir şey NBA sahiplerini işin içine dahil ederek olur mu? Ne de olsa temel olarak aynı tür tesislerden bahsediyoruz. Bence asıl sorun basketbolun futboldan çok daha uzun bir sezona yayılmış olması. Ayrıca, basketbol için kullanılan alanların çoğu hokey için kiralanmış durumda. Voleybol bu programın içine girmek için zor anlar yaşıyor.

Bölgesel-ulusal bir model kullanmak

Geliştirilecek MLS gibi bir ulusal lig seviyesi seyahat nedeniyle pahallıya mal olacak. Sadece uçak bileti hakkında konuşmuyorum aynı zamanda zamandan da bahsediyorum. Çok uzun yolculuklar, oyuncuları ve çalışanları evlerinden ve en önemlisi işlerinden uzakta bırakır.

Avrupa'daki liglere bakın. İçerdikleri coğrafi bölgeler temel olarak ABD devletlerinin büyüklüğüdür. Profesyonel voleybola bir eyalet veya bölge yaklaşımı yaparsak neler yapılabileceğini düşünün. Bölgesel ligleri yönetebilir ve bölgesel şampiyonların ulusal bir şampiyonluğa ilerlemesini sağlayabiliriz. CEV Şampiyonlar Ligi gibi bir şey bile olabilir.

Bu tür bölgesel bir yaklaşım benimsemenin birkaç açıdan mantıklı olduğunu düşünüyorum. Seyahat masrafını azaltmak elbette onlardan biri. Ayrıca, bölgesel bir yapının temel olarak ABD Voleybolu aracılığıyla hali hazırda yerinde olduğu gerçeği de var.

Bunun yarı profesyonel bir modelin geliştirilmesine de izin verdiğini düşünüyorum. Bu şekilde oyuncular günlük işler yapabilir ve / veya okula gidebilirler. Avrupa’nın daha düşük seviyelerinde model bu şekilde çalışır özellikle de yerli oyuncularda. Ve ABD spor tarihine bakacak olursanız, çoğu (hepsi değilse) yarı profesyonel olarak başladığını görürsünüz.

Erkek voleybolunun etkileri

Burada en büyük potansiyelin ABD'deki erkek voleybolu için söz konusu olabileceğini düşünüyorum. Sadece erkek üniversite takımlarının 1 / 10'u kadar kadın takımı var. Profesyonel bir lig yapısı, erkek oyunculara daha fazla fırsat sağlayacaktır.

John FORMAN

Anahtar Kelimeler: ABD

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV