18 Temmuz 2019 Perşembe

Adis, Olimpiyat İstiyor

Türk Erkek Milli Takımının En Büyük Silahlarından Biri Adis Lagumdzija

10 Temmuz 2019 Çarşamba 07:50
Adis, Olimpiyat İstiyor
 2019 FIVB Erkekler Voleybol Challenger Kupası'nda mücadele eden Türkiye’nin en büyük silahlarından biri olan smaçör Adis Lagumdzija ekibini zafere götürmeyi ve 2020 FIVB Voleybol Milletler Ligi'ne götürmeyi umuyor.

Türkiye, 2019 Avrupa Altın Ligi galibi olarak Ljubljana'ya geldi. Bu sezonu 8 galibiyet elde ederek etkileyici bir performansla açtılar. “Yılın ilk bölümünü Avrupa Altın Ligi'nde altın madalya elde ederek kapattık.  Bunu başardığımız için çok mutluyuz, ancak sezon henüz bitmedi. Şimdi bence çok daha zor olan Voleybol Challenger Kupası'nda yarışıyoruz, çünkü burada dünyanın dört bir yanından altı ekip var. Zorlu bir yarışma olacak, umarım grup maçlarımızı kazanabiliriz. Bu en önemlisi, çünkü o zaman yarı finale gidiyoruz. Bu turnuvayı kesinlikle kazanmak ve Voleybol Uluslar Ligi'nde gelecek sene oynamak istiyoruz ”dedi.

20 yaşındaki Türk, dünyanın seçkin takımları arasına katılmanın ekibi için önemli bir başarı olacağını kabul ediyor. “Biz çok genç oyunculardan oluşan bir takımız bu yüzden VNL'de yarışmamız bizim için çok anlamlı olacak. Birkaç yaşlı ve tecrübeli oyuncu ile güçlendirilen yeni nesil oyunculardan oluşan bir takımız. VNL bizim için büyük bir adım olacak, ülkemizde ve yurt dışında daha fazla tanınacağız. Türkiye'de voleybol futbol kadar popüler değil, ancak kadın ekibimiz VNL'de oynadı ve şimdi Altılı Final’de mücadele ediyor. Eğer VNL'ye kalır ve orada bazı başarılar kazanırsak, sporumuz için harika bir promosyon olur. Bence orada üst düzeyde rekabet edebiliriz. Challenger Cup çok zor çünkü altı takım var ve sadece bir takım VNL'ye gidiyor. Öncelikle bu adımı atmalıyız, bence VNL'de oynamak çok daha zor, çünkü orada yarışma bir aydan fazla sürüyor ve tüm dünyayı geziyorsunuz. ”

Lagumdzija, Türkiye ekibindeki oyuncuların, birbirlerini avantaj ve dezavantajları olan ulusal ligden iyi tanıdığını belirtti. “Türkiye liginde her zaman birbirimize karşı oynuyoruz, çünkü tüm Türk oyuncuların% 99'u ulusal ligde yarışıyor, sadece bir ya da iki oyuncu yurtdışında yarışıyor. Birbirimize alıştık ve birbirimizi iyi tanıyoruz. Ama şimdi diğer takımlarla tanışmamız gerekiyor. Yabancı bir kulüpte oynamak istediğimi itiraf ediyorum. Eğer fırsatım olursa, başka bir ligde kendimi denemek için kesinlikle yurtdışına çıkacağım. Avrupa'nın her yerinde oynamak isterdim, ancak Rusya ve İtalya en çok tercih ettiğim yerler, çünkü iki üst düzey ligleri var. ”

Türkiye, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları için eleme turnuvasında yarışmayacak, ancak Lagumdzija gözlerini bir sonraki Olimpiyatlara dikti. “Takımımla Olimpiyat Oyunlarına gitmek istiyorum, gerçekten iyi bir potansiyelimiz var. 2020'ye katılamayız, ancak Paris 2024'e veya en azından Los Angeles 2028'e hak kazanabileceğimizi düşünüyorum. Hayalim, orada olmanın nasıl olduğunu görmek için Olimpiyat Oyunlarında yarışmak. ”

Anahtar Kelimeler: Türkiye

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV