16 Aralık 2018 Pazar

April Ross Meme Kanseri ile Mücadeleye destek veriyor

Ross İnsan Hayatında Farkındalık Yaratmak İçin Sporun Gücüne İnanıyor

04 Ocak 2018 Perşembe 12:49
April Ross Meme Kanseri ile Mücadeleye destek veriyor
Son zamanlarda herhangi bir voleybol maçında, özellikle hazırlık ve kolej düzeylerindeki maçlarda çok pembe renk görüldü.
Bu, meme kanseri farkındalığını arttırmak ve bağış toplamak için. Birçok durumda voleybola dayalı, kar amacı gütmeyen The Side-Out Foundation'a yardım ediyorlar ve profesyonel plaj voleybolu yıldızı April Ross’da bu amaç uğrunda çalışıyor.

Profesyonel bir plaj turnuvasında oynamadığı zamanlarda bile, April Ross, seyahat, saha ve saha dışı antrenmanlar, sponsorluk yükümlülükleri, arkadaşları ve ailesiyle geçirdiği vakitlerden dolayı oldukça meşgul. 

Ancak geçen yılda en az dört ayrı vesileyle, Ross günün son AVP maçından hemen sonra lise ve üniversite ekipleriyle önemli zaman geçirdi.

Çünkü hepsi Ross'a karşı hayranlık besliyorlar. 

Ross genç yaşta iken annesine metastatik meme kanseri teşhisi kondu ve sonunda metastatik meme kanserine yenildi. Özel toplantılarla ödüllendirilen ekiplerin her biri, The Side-Out Foundation  aracılığıyla geç evre meme kanseri araştırmaları için para topladı.

Side-Out Vakfı, Sahilden Sahil'e Dig Pink® olaylarına ev sahipliği yapacak ekiplerle birlikte çalışarak evre IV (metastatik) meme kanseri araştırmaları için para topluyor. Side-Out, toplanan paralarla konu hakkındaki çığır açıcı klinik denemelerini doğrudan finanse ediyor. 

Buna göre, Ross her zaman insanların hayatında fark yaratmak için sporun gücüne inandı.

April Ross, AVP Manhattan Beach Open'da günün üçüncü maçından sonra Mira Costa Lise ve Torrance Lisesi takımlarının üyeleriyle bir araya geldi. “Plaj voleybolunda başarılı oldukça, AVP'de finale yükseldikten sonra ve Olimpiyatlara katıldıktan sonra bir şeyler yapmaya başladım ve sadece kendimi tanıtmanın bencilce olduğunu hissettim.” Plaj voleybolunda başarılı olmaktan, AVP'de finale yükseldikten ve Olimpiyatlara geldikten sonra aşağıdaki şeyler yapmaya başladı ve sadece kendimi tanıtmak için bencilce hissettim,

“Kendimi aldıklarımı geri vermeye ve insanlara yardım etmeye adadım. Side-Out Vakfı benimle ilgilendi ve aslında mantıklıydı, çünkü annem göğüs kanseri yaşamış ve bu yüzden hayatını kaybetmişti. Çalıştığım platformda kendimi bir şeyler yapıyormuşum gibi hissettim.”

İki kez Olimpiyat plaj voleybolu  madalyası, eski bir salon USC yıldızı başarının onu ön plana çıkardığını kabul ediyor.

“Voleybol ailesi birbirine çok sıkı bağlanmış olan bir topluluktur. Takımlar Side-Out Vakfı aracılığıyla para topladığında, bunları değerlendirmek  ve bunun için daha fazla takımı çalışmalarına devam etmeleri için teşvik etmek istiyorum.

“ Gençken Dig Pink'e katılmak için önceden bir fırsatım olsaydı, Dig Pink'e katılırdım diye düşünüyorum. Topluluklarında bir takım şeyler yaparak geri dönüş sağlayabildikleri, Side-Out ve Dig Pink gibi organizasyonların yanında oldukları için bu kızlara çok müteşekkirim. Takımlardan etkilendim ve Dig Pink etkinlikleri için yaptıkları  çabaları duyduğumda bu vakfın bir parçası olmaktan gurur duydum.

“Voleybolda her zaman her şeyi engellemek için zamanım oldu. Üzerine çalışabileceğim ve daha da iyileşebileceğim bir şey üzerinde odaklandım. Bu benim için bir tutkuydu ve sahip olduğum her türlü sorundan beni aldı.” 

Ross ve bir voleybol antrenörü olan Side-Out yönetici direktörü Rick Dunetz, hem spor hem de göğüs kanseri yüzünden sevilen birini kaybetmeye ilişkin duyguları paylaşıyorlar.

Dunetz de 2010 yılında annesini göğüs kanserinden kaybetmişti ve IV.evre meme kanseri araştırması olduğunu öğrendiğinde şaşkına döndü. Bunun için finansman yetersizdi ve meme kanseri araştırmalara giden 6 milyar doların sadece yüzde 2 ila 5'ini alıyordu.

Halen meme kanserinin tedavisi bulunmuyor. Gelişmiş evre meme kanseri olan kadınlar, aldıkları ilaçlar kanser hücrelerine adapte olduğunda hücreler direnç kazanır ve tekrar büyümeye başlarlar. Progresyon olarak ifade edilen bu geçiş süreci, sağ kalım oranı olarak adlandırılır ve maalesef her tedaviden bir sonraki tedaviye düşer. Dolayısıyla bir kez "uyuşmuyorsa" bir sonraki ilaç, bir hastanın yaşaması için zamanı kalmayana kadar yarısı kadar yardımcı olur.

Vazgeçmek yerine, Dunetz ve Side-Out Vakfı alışılagelmemiş bir etkinlik yarattılar ve her sene Margie Ross ve Gloria Dunetz gibi 40.000'den fazla arkadaşının, ailesinin ve sevdiklerinin yaşamını üstlenmekten sorumlu olan en gelişmiş safhaya odaklanan en ileri araştırma protokolü oluşturdular.

April Ross, Chicago'daki gün içinde AVP oynamayı bitirdikten sonra Harold Richards Lise ve DePaul Üniversitesi öğrencilerine seslendi.

“Annem kesinlikle en büyük ilham kaynağımdan biri idi. Neler yaşadığını gördüm. Yaşlandıkça, ve tecrübelendikçe annemin göğüs kanseri olması gerçeği açıklık kazandı. Zaman geçiyordu ancak kız kardeşimi ve benim normal bir çocukluk geçirmesini sağlayacak kadar güçlüydü ama hastalık bir o kadar acımasızdı.

“Birkaç kez remisyona girdiğini ve iyileştiğini düşündük. Bu rahatlama andan sonra hastalığın tekrar nüksetmesi yıkıcı oldu. Zor bir durumdu, ama aynı zamanda annem, beni ve kız kardeşimi mümkün olduğunca sakinleştirdi  ve ondan özellikle ilham aldığım nokta bu.

 “Karşılaştığım zorlukları (gerek voleybol gerekse hayatta) bunun sayesinde aştım. Cesur olabilirim ve saha ve saha dışı mücadeleden vazgeçmeyeceğim.” 

Tüm olasılıklara karşı savaşan bu ruh Ross ve Side-Out arasındaki ilişki için oldukça önemlidir. 

Side-Out Vakfı, IV. evre teşhisi konulduktan sonra her şey için artık geç olduğuna dair geleneksel bilgeliği kabul etmiyor ve meme kanserini tedavi edilebilir bir hastalık haline getirecek yolları bulmaya çalışıyor.

Halihazırda tamamlanmış iki klinik çalışma, progresyonsuz sağ kalım oranının uzatılmasında belirgin olarak olumlu sonuçlar verdi. Hayırseverliği, Ross'un Side-Out için layık bir ortak olduğu inancın güçlendirdi.

Dunetz'in belirttiği gibi, “ April Ross  hayatında çok sayıda kritik nokta ile karşılaştı ve kazanmak için savaştı. Bizim araştırma yaparak yaptığımız şey aynı şey. Ekibimizin bazılarıyla buluşma isteği, bizim için dünyalara değer. Aynı zamanda oyunculara geriye dönüp savaşmanın ne kadar önemli olduğunu somut olarak gösteriyor. Takımlara, bunun onun için ne kadar önemli olduğunu ve annesinin mücadelesinden ne kadar esinlendiği hakkında  oyunculara unutamayacakları bir ders veriyor.” 

Ross, her derecede oyuncu için bir esin kaynağı.

“Yani kaç lise öğrencisinin The Side-Out Foundation'a katıldığı ve Dig Pink oyunlarına iştirak ettiklerini görünce sevinçten uçuyorum demek istiyorum. Bunun ne kadar değerli olduğunu biliyorum ve yaptıklarından dolayı çok mutluyum. Bunun için çok çaba sarfediyorlar. Bu yüzden, dışarı çıkıp benimle buluşmak istedikleri ve yardımımı istediklerinde bunun bir parçası olmaya can atıyorum. Bu araştırmanın, sadece voleybolla finanse edildiği gerçeği müthiş.” 

Geçen yıl 765 lise, kolej veya kulüp takımı Dig Pink® bağış toplama işlemine katıldı. 2016 yılında Side-Out ile toplam 1,138,337 dolar bağış toplandı. Bu tutar, aynı dönemde göğüs kanseri nedeniyle NFL, NBA, NHL veya MLB'de toplanandan daha fazla idi. Destek ekiplerince araştırma için toplanan para,  hayır kuruluşunun kuruluşundan bu yana 12 milyon doları aştı.

Şimdi, Side-Out Vakfı zaten kendi klinik araştırmasının Üçüncü Aşamasına giriyor.

Ross, Sahra araştırmalarında mevcut bilim durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için kişisel olarak Side-Out'un araştırma tesislerinden birine gittiğini belirtti.

“Daha önce hiç böyle detaylarla ilgilenmedim ve gerçekten araştırmanın ne kadar derin ve etkili olabileceği konusunda bir fikir edindim. Dışarıda bir sürü yeni teknoloji dışında yer var. Bunlara kendimce yetişmeye çalıştım. Ancak araştırma tesisine gidince, daha sonraki evre göğüs kanserinde böyle bir çalışmanın nasıl yardımcı olabileceği konusunda çok şey öğrendim. Gerekli bilgiler burada. Bilim,yardım etmek için orada ve Side-Out Vakfı bunun tam ortasında.

“Şahsen görmek, bana daha fazla olayın içine girme ve göreve daha da inanmak için motive kaynağı oldu.” 

 

Anahtar Kelimeler: April Ross

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV