19 Ağustos 2019 Pazartesi

Başkan Üstündağ'dan Yaya Önceliği etkinliğine destek

TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” etkinliğine katıldı.

08 Şubat 2019 Cuma 07:55
Başkan Üstündağ'dan Yaya Önceliği etkinliğine destek
TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” etkinliğine katıldı.

İçişleri Bakanlığınca 2019 yılının "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edilmesinin ardından ülke genelinde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlattığı kampanyaya TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ'da destek verdi. 

çişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Ankara Valisi Sayın Vasip Şahin, Milletvekilleri, İlçe Kaymakamları, Bürokratlar, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve çeşitli Sivil Toplum Örgütleri yetkilileri, yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması ve vatandaşların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi amacıyla Ankara 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” etkinliğine katıldılar.

Bakan Soylu, etkinlikte yaptığı açıklamada "Devlet trafik kazalarının önlenmesi için hem eylem yapar hem de gereğini yapar. Her şey ceza değil. ' diyerek tabiri caizse eski köye yeni adet getireceklerini, kanunlara göre öncelik hakkına sahip olan yayaların ön plana çıkması için gereken her türlü faaliyeti yapacaklarını belirtti.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ‘’Farkındalığın oluşturulması için yapılan bu etkinlik, bir çok sürücü ve yayayı bilinçlendirecektir.  Trafikte öncelik her zaman yayalarındır. Umuyoruz ki trafikte artık yayalara olan dikkat artacak, sürücülerimiz daha dikkatli olacaklardır. Kampanyanın düzenlenmesinde başta İçişleri Bakanımız olmak üzere katkısı bulunan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.’’ dedi.Geçiş hakkı yayalarda
Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayaya çarpma şeklindeki kazara yönelik önemli bir adım atılarak "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu.

Düzenlemeye göre bundan böyle araç sürücüleri, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa durarak ilk geçiş hakkını onlara vermek zorunda olacak.

 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV