22 Ağustos 2019 Perşembe

GDS Yayını İlk Yarı Değerlendirmesi

Türkiye Voleybol Federasyonu, Efeler ve Sultanlar Ligi maçlarında uygulanmakta olan Görüntülü Değerlendirme Sistemi (GDS) hakkında bir bilgilendirme yayınladı. Ayrıntılar haberi devamında...

08 Şubat 2019 Cuma 17:53
GDS Yayını İlk Yarı Değerlendirmesi
Türkiye Voleybol Federasyonu, Efeler ve Sultanlar Ligi maçlarında uygulanmakta olan Görüntülü Değerlendirme Sistemi (GDS) hakkında bir bilgilendirme yayınladı.  

TVF'den yapılan bilgilendirme şöyle:

Değerli Voleybol Camiamız,

2017 – 2018 sezonunda, Efeler ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’ne yükselecek takımların belirlendiği, TVF Erkekler ve Bayanlar 1.Lig Final Etabı müsabakalarında başarı ile uygulanan; aynı sezon sadece GDS/Challenge sistemi bulunan Federasyonumuza ait spor salonları ile GDS/Challenge sistemine sahip olan takımların spor salonlarında kullanılan bu sistem; tüm takımlarımızın ve voleybol camiasının büyük beğenisini kazanmıştı.

Görüntülü Değerlendirme Sistemi’nin (GDS/Challenge) gerekli alt yapı hizmeti sağlayarak Efeler ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde oynanan tüm müsabakalarda başarı ile uygulanmaya devam etmektedir.

Takımlarımız, bir önceki sezonda daha kısıtlı oyun hareketlerine ait GDS/Challenge talep etme hakkına sahipken, sezon başında alınan kararla, yeni sezondan itibaren topun oynandığı her an için daha fazla çeşitlilikte GDS/Challenge talep etme hakkına sahip olmuşlardır. Bu durum takımlarımız açısından önemli ve yararlı bir gelişme olarak ayrı bir memnuniyet sebebi olmuştur.

Avrupa kupalarında uygulanan Video Challenge Sisteminden farklı olarak, Federasyonumuz bünyesinde istihdam edilen ekip tarafından, tamamen Türkiye’ye özgü bir şekilde geliştirilen GDS/Challenge Sistemi, Efeler ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde doğru kararların verilmesine büyük katkılar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, maçları yöneten değerli hakemlerimizin üzerinde oluşabilecek baskının ortadan kalkmasına ve takımların haklarını korumaya yönelik olması sebebiyle de tüm voleybol camiasının beğenisini kazanmaktadır.

2018 – 2019 Sezonu Efeler ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nin ilk yarısında oynanan müsabakalarda; GDS/Challenge taleplerine ait veriler doğrultusunda, bu yeni uygulamanın, doğru kararların verilmesi konusundaki katkısını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

EFELER VE VESTEL VENUS SULTANLAR LİGİ 2018 – 2019 SEZONU İLK YARI GDS/CHALLENGE ANALİZİ

• Efeler ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde 2018- 2019 Sezonu ilk yarısında oynanan 132 müsabakada takımlar, toplam 612 kez GDS/Challenge talep ettiler.

• Bu taleplerin 370’inde hakem kararları doğru çıkarken, 242 talepte ise takımlar haklı çıkmıştır. Bu talepleri orantısal olarak ifade etmek gerekirse; toplam 612 GDS/Challenge talebinin %60,46’sinde hakemlerin kararları doğru çıkarken, %39,54’ünde takımlar taleplerinde haklı çıkmıştır.

• GDS/Challenge taleplerinin sonuçlanıp ekrana yansıma süresi ortalama 39,5 saniye sürmüştür.

• Efeler ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nin ilk yarısında oynanan 132 maçta toplam 493 set oynanmıştır. Takımlar, maç başına ortalama 3,73 kez GDS/Challenge sistemine müracaat etmişlerdir.

• Takımlar, oynanan 493 sete göre set başına 1.24 kez GDS/Challenge talebinde bulunmuşlardır.

• Bu bilgilere göre set başına GDS/Challenge için harcanan toplam süre 49,03 saniyedir. Yani set başına GDS/Challenge için harcanan süre 1 dakikanın altındadır.

• Bir müsabakada GDS/Challenge için toplam harcanan süre 2,46 dakika olarak gerçekleşmiştir.

• Bir setin ortalama 23 dakika oynandığını var sayarak, bu süre içinde GDS/Challenge için kullanılan süre toplam sürenin %2,86’sı kadar olduğu kabul edilebilir.

Efeler ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’ndeki ilk yarı müsabakalarında GDS/Challenge istenen pozisyonların sonuçları aşağıdaki tabloda görülmektedir.
Kamouyunun bilgisine sunarız.

Türkiye Voleybol Federasyonu


Anahtar Kelimeler: TVF, GDS

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV