25 Mart 2019 Pazartesi

İyi bir voleybolcu olmak için yaptığın tek spor voleybol olmamalı

Genç Sporcular Birden Fazla Sporla İlgilenmeli. ABD Milli takımı eski antrenörü Terry Liskevych'un görüşlerini sizler için derledik.

05 Kasım 2018 Pazartesi 12:28
İyi bir voleybolcu olmak için yaptığın tek spor voleybol olmamalı

Birden fazla spor ile ilgilenmekle sadece bir sporla ilgilenmek birkaç yıl boyunca tartışmaya açık bir konu olmuştur.

Benim düşüncem asla değişmedi. Genç sporcuların erken yaşlarda tek bir sporda üst düzey olmaktan kaçınmaları ve çeşitliliğin tadını çıkarmaları gerektiğini düşünüyorum. Birden fazla spor dalı ile ilgilenmek kişiye çok fayda sağlar, Bunlardan en önemlileri, aşırı sakatlanma ve erken tükenmişlik riskinin azalmasıdır.
Ancak gerçek şu ki, birden çok spor dalı ile ilgilenen az sayıda sporcu görüyoruz ve bunun çeşitli nedenleri vardır:
Çok sayıda kulüp var ve çocukların tüm yıl boyunca tek bir spor yapmalarından antrenörler ve kulüp sahipleri kazançlı çıkar.


· Şampiyon çocuk fenomeni.
Birçok ebeveynin yaygın tavrı: “Çocuğumun en iyi öğrenci, en iyi müzisyen, en iyi atlet, vb. Olması gerekiyor” şeklinde. Bu amaçla, bir sporla ilgilenerek  yeteneklerinin en iyisini yapmaya çalışması üzerine daha büyük bir vurgu yapılır.
Üniversite bursları. Ebeveynler burstan bir parça almanın uzmanlık gerektirdiğini düşünüyor.


Daha az oynama. Çocukların mahallede arkadaşlarıyla birlikte kaldıkları günler geride ve çeşitli yerlerde oynadıkları günler geride kaldı. Şimdi, çoğu her şey organize ve genç oyuncular genellikle ebeveynleri tarafından kendi evlerinden uzakta spor salonları veya sahalara götürülüyor. Teorik olarak, gelişim şansları daha iyi olacak.

Benim bakış açıma göre, tek bir spor dalında uzmanlaşmanın bir çoğu iyiden daha fazla zarar veriyor. Genç bir sporcunun sporda çeşitliliğe sahip olduğunda gördüğüm bazı faydalar şunlardır:

Çok yönlü bir sporcuyu farklı beceri setleri, kaslar ve hareket kalıpları geliştirmeye yardımcı olur.

Daha önce de belirttiğim gibi, tükenmişlik olasılığını azaltır. Ne kadar genç bir oyuncu belli bir spordan hoşlanırsa hoşlansın, bir noktada, çok iyi-bir-şey sendromundan muzdarip olma olasılıkları vardır. Değişim hem fiziksel hem de zihinsel olarak gerçekleşir.

Farklı takım arkadaşları ve antrenörler ile nasıl rekabet edeceğinizi öğrenmek için daha fazla fırsatınız olur. Değişen antrenörlük tarzlarına ve çeşitli kişilik tiplerine uyum, sadece sporda değil yaşamda da yararlıdır. Ekip çalışması yaptığınız her şeyde önemlidir ve sizden farklı fikirleri olan insanlarla bağlantı kuramıyorsanız, başarı çok daha zorlaşıyor.
 
Birden fazla spor deneyerek, hayatınız boyunca oynayabileceğiniz bir veya iki sporu bulma şansınız daha yüksek olacaktır. Bu uzun vadeli sağlık için büyük bir anahtardır.

Bu konuda oldukça eminim, çoğu çocuk üniversitede oynamayacak. İstatistikler, lise sporcularının sadece% 3'ünün üniversite düzeyinde bir spora katılacağını ve sadece% 1'inin tam bir burs alacağını söylüyor. Ve profesyonelce oynayacak sporcuların sayısı ise daha da az. NCAA'ya göre, 6,000 lise sporcusundan sadece 1'i profesyonel ve bir kariyer sahibi olacak.


Bu düşünceyle oyunculara, velilere ve koçlara mesajım basit: İlk önceliğiniz spordan zevk almak ve katılımdan kaynaklanan kazanımlara erişmektir. Çok seçkin birkaç kişi, kariyerlerinde üst noktaya ulaşabilir. Herkes için, spor deneyiminizi genişletmek bunun bir yoludur.

Terry Liskevych ( ABD Milli takımı eski antrenörü)
 

Anahtar Kelimeler: Terry Liskevych

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV