21 Mart 2019 Perşembe

Jaimee Rindy : Daha Fazla Güven İster misiniz

Güven Kendinize İnanmaktan Daha Fazlasını Gerektirir

11 Mart 2019 Pazartesi 12:52
Jaimee Rindy : Daha Fazla Güven İster misiniz
Kolej takımımda, her iç saha maçı öncesinde, koçlarımın sahada herhangi bir yere boş bir top arabası koydukları ve bir top atmaya çalıştığımız küçük bir servis oyunu oynardık. Her birimiz birer birer görev yapardık ve herhangi biri bunu başardığında oyun bitiyordu.

Bu oyun tam olarak rekabetçi değildi. Birbirimizi yenmeye çalışmıyorduk. Ama hepimizin kendimiz için ciddiye alması gereken eğlenceli, küçük bir meydan okumaydı.

Bu oyunu hiç kazanmadım. Yapamadığımdan değildi. Mükemmel servis atıyordum ve yeterince şans ve pratiğim olsaydı topu sepete sokabilirdim. Sadece doğru zamanda yapmayı başaramadım.

Ve daha sonra son sınıfımda, son oyunumda  başardım.

Bu anektot gerçek olamayacak kadar klişe görünebilir, ama sana söz veriyorum, doğru. Ve daha da garibi o günün başlarında sadece oyunu kazanmakla kalmayacağımı, takımımın sezonun başlarında kaybettiğimiz bir rakibi bile oynamış olsak da o geceki konferans yarı final karşılaşmasını kazanacağımızı hissettim. Her iki konuda da haklıydım. Nedenini açıklayamadım ama o gün kendimi şanslı hissettim.

Korkularını unut

Öyleyse, bu bir tür kendini yerine getiren kehanet miydi, yoksa başka bir şey miydi? Geçmişe bakıldığında, çoğunlukla güven ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Topa servis oyunda koymak, şans gibi geldi, ama şansın bununla çok az ilgisi vardı. O gün arabaya girdiğime inanıyorum çünkü “Bu oyunu kazanmak için son şansım bu, ve tek yapmam gereken bu topu arabaya koymak - Bunu yapabilirim!” Diye düşündüm. Ve tabii ki bunu yapabilirim. Kariyerimde, gitmelerini istediğim yerlere nasıl gideceklerini bilecek kadar servis attım.

Fakat aslında bu hedefe ulaşmak için, herhangi bir başarısızlık korkusundan kurtulmam gerekti. Arabaya topu sokma becerim ve fiziksel yeteneğim vardı, kendime kendi yeteneklerime olan inancımı vermek zorunda kaldım. Ben de maç boyunca olanların bu olduğuna inanıyorum. Ekibim çok zorladı ve rakibimizi yenebileceğimizi biliyorduk. Tek yapmamız gereken, yarışma sırasında bu inancı elde etmekti.

Güveni daha net tanımlayın

“Güven” kelimesinin sporculara çok fazla yüklendiğini düşünüyorum, ancak bunun ne anlama geldiğini açıklamak için koç olarak yeterince zaman ayırdığımızı sanmıyorum. Bu bağlamda kendine güven veren bir aydınlanma anı yaşamadan önce üniversitedeki son iç saha maçıma çıkıyordum. Güven, sadece yeterince iyi olduğuna inanmak değildir. Bu kesinlikle bir parçası, ama bunu böyle açıklamanın özellikle genç oyuncular için çok soyut olduğunu düşünüyorum. Sporculara “güvende olmaları” gerektiğini söylemek, grip olan birine “daha iyi hissetmesini” söylemek gibi bir şeydir.”

Güven, yalnızca kazanabileceğine inanmaktan değil, aynı zamanda neden kazanabileceğine inandığını anlamaktan gelir. Dilde yapılan küçük bir ayarlamanın oyunculara bu fikirle yardımcı olacağını düşünüyorum. Onlara iyi pasörler ve iyi hücumcular olduklarını söylemek yerine, söylemleri kendi yeteneklerini tanımalarına odaklayın: Kazanabilirsin çünkü nasıl pas vereceğini, nasıl oyun kurulacağını ve topa nasıl vurulacağını biliyorsun. Kazanabilirsin çünkü topları iyi kurtardığın için, bir maçta sana topun ne zaman geleceğini biliyorsun. Kazanabilirsin çünkü diğer takımın topu karşılamakta zorlandığını biliyorsun ve tekrar tekrar servise çalıştın ve pratikte başarılı bir şekilde yapabildin. Güven, yalnızca becerilerinize kör bir inanç değildir. Çok çalışarak kazanılan, uygulamalı bir zihniyettir.

Servis oyunu gibi, bir voleybol maçı da zihinsel bir çalışmadır. Ancak, olabilecek her şeyden beklentilerinize geri döndüğünüzde her şey kolaylaşır ve bunun yerine istediğiniz sonucu elde etmeniz için ne olması gerektiğine odaklanırsınız.

Ve evet, belki orada da biraz şansta yardımcı olur.

Jaimee Rindy (Coe Koleji orta oyuncusu)

 

Anahtar Kelimeler: Jaimee Rindy

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV