20 Eylül 2019 Cuma

Liberodan Pasör Çaprazlığına

Bulgaristan’ın yükselen yıldızı Samuil Valchinov Matthew Anderson Hayranı

11 Eylül 2019 Çarşamba 06:27
Liberodan Pasör Çaprazlığına
 Bulgaristan’ın yükselen yıldızı Samuil Valchinov, çocukken voleybol oynamaya başladığında liberodan başka bir şey olmayacak kadar uzun değildi. Başarılı olmak istekliydi, voleybol antrenmanında çok çalıştı ve sadece fiziksel olarak bir pasör çaprazı olmayı başardı. Aynı zamanda, kendi yaşında milli takımda olabilmek için teknik olarak gelişti ve FIVB Erkekler U19 Voleybol Dünya Şampiyonası'nda başarı için mücadele etti.

Tunus'taki etkinlikte fivb.com'a “Ben işimin bittiğini hiç sanmıyorum” dedi. “Ben her zaman son derece eleştirelim ve kendimden çok fazla şey talep ediyorum. Benim tek hayalim, gençlerden üst seviyeye kadar bir oyuncu olarak gelişmek ve daha sonra en yüksek kalibreli voleybol oynamak için daha da geliştirmek. ”

Valchinov’un annesi bankacı, babası ise satış müdürü. Eski bir basketbol oyuncusu olan dedesi, ailedeki tek sporcu ancak genç Samuil'in voleybolda kalması için ısrar eden sporun tutkulu bir hayranı olan babasıydı. Samuil’in küçük kardeşi Kaloyan da onun ayak izlerini takip etti.

Bulgar genç umutluydu, “Babam beni voleybola ısındırdı ” dedi. “Büyük bir voleybol hayranı olarak, bu spora pratik yapmamı istedi. Dördüncü sınıftayken beni ilk antremanıma götürdü. Yavaş yavaş spora aşık oldum ve yapmak istediğim şeyin bu olduğuna karar verdim. ”

Valchinov, memleketi Plovdiv'de genç takım antrenörü Dragan Ivanov'un gözetiminde Victoria Volley kulübünde antremanlara başladı.

“Teknik direktör Ivanov bana voleybolda attığım ilk adımları gösterdi ve bana tüm temel teknikleri öğretti. Libero olarak başladım çünkü diğer çocuklar kadar uzun değildim. Büyükbabam uzun, ama ailem çok değil. Koç bizi çok iyi modellenmiş eğitim rutinlerine soktu ve bunun voleybolcu olarak gelişmeye devam etmenin anahtarı olan daha uzun boylu büyümeme yardımcı olduğunu düşünüyorum. ”

Victoria Volley ile genç Valchinov, yaş grubunda dört ulusal şampiyonluk kazandı. Bulgaristan yaş grubu milli takımına efsanevi smaçör Vladimir Nikolov tarafından tavsiye edildi. Samuil'i, 15 yaşında Levski Sofya'nın erkek takımına katılmaya davet etti ve bu şekilde profesyonel oldu. İkinci sezonunun ilk maçında yaşadığı bir ayak sakatlığı onu bir süre geri planda tuttu ancak tamamen sakatlıktan kurtuldu ve halihazırda Bulgaristan başkentinin dev takımı ile üçüncü sezonunu bekliyor. Koçları Vlado Nikolov ve Bulgar milli takımının bir başka eski kaptanı olan Andrey Zhekov ve İtalyan uzman Andrea Burattini'nin rehberliğinde başarılı olmaya istekliler.

“Burattini, oyunun her bir öğesinin ayrıntılarında benimle çalışan insanlardan biri ve bu tam olarak geliştirmem gereken şey. Gelecek sezon konusunda iyimserim. Kulübün bana Superliga maçlarında oynama şansı vermesini bekliyorum ve bundan en iyi şekilde yararlanmayı düşünüyorum ”dedi.

Kulübünde böyle efsanevi isimlerle çalışırken, Samuil Valchinov, şu anda aktif olan voleybolcular arasında en çok Amerikalı Matthew Anderson'ı beğeniyor.

“Kişiliğini, sahadaki davranışını, sakinliğini, oyun tekniğini ve liderlik niteliklerini seviyorum. Bu yüzden benim için bir idol gibi ”dedi.

Voleybolun dışında, 194 cm uzunluğundaki oyuncu seyahat etmeyi, film izlemeyi, video oyunları oynamayı, dağlara gitmeyi ve arkadaşlarla takılmayı seviyor.

“Yoğun programımız nedeniyle boş zamanım olma olasılığı sık sık yaşanmıyor ama Plovdiv'e döndüğümde, erkeklerle bir araya geldiğimde, biraz futbol oynarız, günlük rutininizden biraz zaman ayırmaya çalışırız ... Ben dağları da çok seviyorum. Büyükbabalarımın bir dağ evi var ve ne zaman vaktim olursa onları ziyaret etmeyi, temiz hava solumayı ve kafamı temizlemeyi seviyorum. Hikaye ve karakter içeren macera oyunları ve arkadaşlarımla futbol simülasyon oyunları oynamayı seviyorum. En sevdiğim film Miracle. ABD buz hokeyi takımı ve Olimpiyat şampiyonluğunu sürdürmesi için katlanmaları gereken zorluklarla ilgili bir spor filmi. Çok ilham verici buluyorum ve tavsiye ediyorum ”dedi Samuil.

“Elbette seyahat etmeyi, yeni toprakları ve yeni kültürleri tanımayı, insanların dünyanın farklı yerlerinde nasıl yaşadıklarını öğrenmeyi seviyorum. Beni zenginleştiriyor ve sadece bundan faydalanabiliyorum ”dedi. “Maalesef, kendimi voleybola adadığım için seyahat etmem için tek sebep buydu. Son iki yılda yaz tatilleri için deniz kenarına gitme vaktim olmadı, çünkü tamamen eğitime odaklandım ”dedi.

Bununla birlikte, bu yaz başında bir plaj voleybolu turnuvası için sahile gitti ve milli takımdaki şu anki kapalı takım arkadaşı libero Damyan Kolev de kumdaki ortağıydı.

“Bulgar Olimpiyat Komitesi bizi katılmaya davet etti. Daha önce hiç plaj voleybolu oynamamıştım, ancak denemeye karar verdik ve turnuvayı kazanmayı başardık ”dedi. “Dürüst olmak gerekirse, bunun tamamen farklı bir spor olduğunu gördüğümde daha kolay olacağını düşündüm. Kumun üzerine atlamak daha zor ve teknik oldukça farklı. ”

Samuil Valchinov, İtalya şampiyonluğu gibi dünyanın en iyi liglerinde rekabet etmesine izin verecek bir seviyeye ulaşmayı hedefliyor. Hala genç olduğunu ve gidecek uzun bir yolu olduğunu biliyor, ancak aklına ne inanabiliyorsa düşün, aklın başarabildiği, hayalini kovalamaya istekli olduğu sloganını takip ediyor.

Samuil, “Voleybol çok sevdiğim bir oyun ve başarılı olmak istediğim bir spor” dedi. “Ama olmak ve istediğim en üst seviyeye ulaşmak kolay değil, bu yüzden her gün sıkı çalışmam için beni motive ediyor.”

 

Anahtar Kelimeler: Bulgaristan

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV