25 Ağustos 2019 Pazar

Maja Ognjenovic: 2006 Dünya Şampiyonası Bronzundan Bugünlere

Maja Ognjenović VNL’de Yoktu Ama EuroVolley de Var

18 Temmuz 2019 Perşembe 07:31
Maja Ognjenovic: 2006 Dünya Şampiyonası Bronzundan Bugünlere
 En üst seviyede yarışan en deneyimli oyunculardan biri olan Maja Ognjenović, milli takıma 13 madalya - 4 altın, 4 gümüş ve 5 bronz - dahil olmak üzere etkileyici bir özgeçmişe sahip. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda gümüş, 2006 Dünya Şampiyonası’nda bronz ve 2018 Dünya Şampiyonası’nda ise altın madalya kazanmıştı. Ayrıca, 2015 yılında Japonya'daki FIVB Dünya Kupası'nda gümüş madalya kazandı. 2007 Avrupa Şampiyonası’nda gümüş, 2011 de altın ve 2015 yılında bronz madalya kazanmıştı. Bunun dışında 2010 ve 2011 Avrupa Ligi’nde altın 2012 yılında ise bronz madalya kazanmıştı. 2009 CEV Universiade’da da gümüş madalyası bulunuyor. 

Bireysel başarılarından bahsedecek olursak 2007, 2011 ve 2015 Avrupa Şampiyonaları’nda ve 2010, 2011, 2012 Avrupa Ligi’nde En İyi Pasör seçilmişti.

Japonya'da geçen yılki Dünya Şampiyonasına tekrar baktığınızda, ne düşünüyorsunuz? 


Dürüst olmak gerekirse, Dünya Şampiyonası hala bana sadece bir ay önce olduğu gibi görünüyor. Sanırım bu kadar ezici duyguların varken, kolayca yok edilemezler, çok yoğundu ve aklımdaki her şey hala taze. Dahası, Şampiyonanın sonucuna baktığınızda, takımımı dünyanın tepesine götürdüğüm için çok şanslıyım. Bu kariyerimdeki en zorlu yarışmalardan biriydi, bir ay sürdü ve bu sıra dışı bir şeydi. Tüm süreci devam ettirmek için daha fazla odaklanmış ve formda olmanız gerekiyordu. Rakiplerimiz çok iyi hazırlandı ve şimdi nasıl başarmayı başardığımızı açıklayamadığımı veya hatırlayamadığımı itiraf ediyorum. Ayrıca takımda bazı sakat oyuncular vardı ve genel olarak son derece zordu. Sonunda, hepimizle çok gurur duyuyorum ve daha önce de söylediğim gibi, bu oyuncular bunu yapabiliyor ve yine de çok daha fazlasını gerçekleştirebiliyorlar.

Sırbistan’a uluslararası sahnede ilk madalyayı, 2006 Dünya Şampiyonası’ndan bronz ile almıştı. Bunu Sırbistan’ın 2018 Dünya Şampiyonası ile karşılaştırabilir misiniz?

Evet, her iki madalya da çok anlamlı. 2006'dan itibaren bronz madalyanın için çok özel olduğunu söyleyip duruyorum, daha sonra çok daha fazla madalya kazanıp daha büyük başarılar elde etmemize rağmen. Bu kadar büyük bir yarışmada ilk defa madalya kazanmıştık. Ne de olsa, bizim için ilk büyük başarı 27 yıl sonra ilk kez Dünya Şampiyonasına katılmaktı ve kimse bizden madalya beklemiyordu. İtalya'ya karşı ilk maçtan sonra, sadece yarışmada görünmekten çok daha fazlasını yapabildiğimizi fark ettik. O zaman oynayan ve şimdi oynayan oyuncunun kuşakları çok farklı, ama iyi olan, yıllar boyunca dünya standartlarında bir performans seviyesini korumayı başarmamızdı. Tabii ki, altın madalya, bir bronzdan çok daha fazlası anlamına gelir ve bu anlamda, eşsizdir. Bununla birlikte, 2006 özel olmaya devam ederken, 2018’deki bu altın bu dünyanın dışında bir şey.

Yıllar boyunca sürekli madalya kazanmış olsanız bile, 2015 yılının Sırbistan'ı üst düzey kadınlarının üç madalya ile dünyadaki en başarılı takım olduğu bir yıl oldu ...

2015 Avrupa Şampiyonasını hatırlıyorum ve evet, bizim için bir dönüm noktasıydı. İki yıl önce Belçika'da bronz madalya maçını kaybetme şansımız yoktu. Ancak bu yıllar içinde olgunlaşan yeni nesil oyunculardı ve 2015'teki bu bronz bizim için çok önemliydi  ve onların güvenlerini arttırdı. En unutulmaz anlardan biriydi ve belki de ekibimiz için en önemli andı. Bu bronz bizim için gerçekte bir altındı. Bütün yıl çok stresliydi, ancak ondan sonra olağanüstü şeyler yapabilen bir ekibimiz ve oyuncularımız olduğundan emindik.

Kulübünüz Dinamo MOSCOW'da zorlu bir sezon geçirdiniz ve kulüp yarışmalarını bitirdikten hemen sonra milli takıma katılmak her zaman çok zor. Bu yılki VNL'de olmayacaksınız ancak Olimpiyat elemelerinde ve Avrupa Şampiyonasında oynayacaksınız.

 
Programa gelince, çok fazla insanlık dışı olduğunu söylemeliyim. Tüm yıl boyunca üst seviyede olmak çok zor. Ayrıca, sakatlanmaktan da korunmalısın. Bu yıl birçok genç oyuncumuz var, bu yüzden daha kolay olacak.
VNL'de daha fazla oynayacaklar ve 2020 Olimpiyat Oyunları için eleme turnuvasında zirveye çıkmaya çalışacağız. Dahası, herkes Avrupa Şampiyonasında bizden iyi bir sonuç bekliyor, bu yüzden hayal kırıklığına uğratmamaya çalışacağız. Dünya Kupası ile ilgili olarak, şahsen kısa sürede çok fazla maç olmasına rağmen oynamak istiyorum, ancak sezonun sonunda milli takımla ve kulüp sezonu başlamadan hemen önceye geliyor bu yüzden öncelikleri düşünmek zorunda kalacağız.

Anahtar Kelimeler: Sırbistan

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV