18 Ağustos 2019 Pazar

Mark Lebedew: Rakipleri Salonda Canlı İzlemek En iyisi

Antrenörün Tutarlı Olması Ve Rakip Analizi

07 Kasım 2018 Çarşamba 11:46
Mark Lebedew: Rakipleri Salonda Canlı İzlemek En iyisi
Oyuncu olduğum zaman antrenörlerim bana kendilerini  en çok rahatsız eden şeyin,  savunma pozisyonumun topun gideceği yer olmadığını söylüyorlardı.  ‘Ama sen bana orada olmam gerektiğini söyledin!”, her zaman kafamda kendimi savunacağım şey buydu. Bu antrenörlerin olmazsa olmaz net bir oyun sistemiydi, ya da en azından bu sistemi oyuncularının zihninde açık hale getirme tutarlılığıydı. Oyuncular her zaman antrenörün kendilerinden ne istediği konusunda kafa karışıklığı içinde olurlar.

Antrenörler için tutarlılık esastır. Mesajın tutarlılığı, öğretimin tutarlılığı, geri bildirimin tutarlılığı, taktiklerin tutarlılığı, disiplinin tutarlılığı, ruh halinin tutarlılığı iyi bir antrenör için şarttır. Ekibin, antrenörün yapılmasını istediği şeyin ne olduğunu tam olarak anladığından emin olmak için tutarlılık en iyisidir. Tutarlı olmak için, antrenörün ne yapmak istediğine ve nasıl olduğuna dair net bir vizyonu olmalıdır. Tam tersine, eğer ekip kendilerine iletilen şeyi tam olarak yaparsa, bu antrenörün geri bildirimleri sonucu değil doğru olanı tam olarak yansıtmasından dolayıdır

Tutarlı olun

Voleybol antrenörleri voleybolu izlemek için çok zaman harcıyorlar. Takımlarının oynadığı maçları izlerler. Bu oyunların videosunu, genellikle bir kereden fazla izliyorlar. Rakiplerinin maçlarını, genellikle bir kereden fazla izliyorlar. Bu takımların antremanını ve genellikle de bu uygulamaların videosunu izlerler. Haftada hala biraz zaman kalırsa, muhtemelen internetteki bazı maçları dünyanın en iyi liglerinden birini izlerler. Ancak maçları ne kadar spor salonunda canlı izlerler?

Scout videolarını salonun arkasındaki mükemmel konumdan izlemek, sadece oyunun belirli bir perspektifini verir. Bu genellikle en iyi perspektif olarak kabul edilir ama yine de o sadece bir yönden  ve tek bir sabit kamera ile olmaktadır. Ne kadar yüksek çözünürlük olursa olsun bu sadece hikayenin bir parçasını verir. Kişisel olarak izlemek; takımların kalitesini, oyuncuların hareketlerini ve oyuncuların baskı hissettikleri zaman ne yaptıklarını ve buna nasıl çözüm bulacağınızı daha iyi bir şekilde görmeyi sağlar.  Oyuncuların kullandıkları taktikleri ve etkilerini kavramak için sinyaller ve diğer iletişimleri görmeniz açısından daha iyi bir fırsat verir. Neredeyse her zaman maçları canlı izlemekle yeni bir şeyler öğreniyorsunuz.

Kaynak: marklebedew.com/2018/01/22/coaching-tip-of-the-week-27/

 

Anahtar Kelimeler: Mark Lebedew

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV