23 Ağustos 2019 Cuma

My Profession: The Game (Mesleğim: Oyun)

Efsanevi Rus Koç Vyacheslav Platonov'un Teknik Taktik Kitabı

12 Ağustos 2019 Pazartesi 07:59
My Profession: The Game (Mesleğim: Oyun)
 Taktikleri ve teknikleri size öğretebilecek birçok kitap var. Koçluk hakkında size bilgi verebilecek çok az kitap var. My Profession: The Game, efsanevi Rus koçu  Vyacheslav Platonov'un yazdığı kitap bu çok azından birisi. Daha iyisini tavsiye edemezdim.  İşte iştahınızı kabartacak bazı alıntılar.

Genç meslektaşlarımla paylaşmak zorunda olduğum kapsamlı deneyime sahip profesyonel bir koçum.

Antrenör hataları olsa bile onun talepleri değişmez ve herkes için aynı kalır, takımda sahada ve yaşamda bir düzen vardır. Düzen ve yapının parlaklığı bilinen bir gerçektir. Hayat rotasını gösterir, yenilgilerden dersler verir ve düzeltmeler getirilebilir.

Oyunculardan, özellikle de yeni tekniklerden ders almaktan korkmayın. “Yıldızlar”, “yıldız” olurlar, çünkü genellikle kitap tarafından değil, kitabın dışında hareket ederler.

Önemli olan, temiz ve iyi olunması gereklliğidir.  Ancak, genler ve yaş ilerledikçe ve koç sportifliğini kaybettiğinde, halka açık yerlerde spor kıyafetleri ile görünmekte ısrar ediyor, ama çoğu durumda sadece kötü görünüyor. Benim için oyun hem savaş hem de festivaldir ve bu yüzden eski günlerdeki savaşçılar gibi “geçit töreni üniforması” nda görünmeye çalışıyorum.

Benim için oyun hem savaş hem de festival.

Şayet çok sayıda hataya izin verirsek biz antrenörler bu tür durumlara açık oluruz. Ama bu korkacak bir şey değil. Şayet takımdan istediğinizi alırsanız bu sizi hala sevdikleri, size ihtiyaçları olduğu ve size inandıkları anlamına gelir. Takım antrenöre kayıtsız kaldığında ya sessiz kalır ya da ondan kurtulmak için aktif olarak çalışır.

Bireysel yeteneklerin gösterilmesi, özgünlüğü içerir ve doğal yetenekleri yok etmek ise kolaydır.

'Aşırı gerilmekten ziyade fazla antreman yapmak daha iyidir.'  Yorgun, fazla eğitimli bir oyuncunun oyun sırasında ortaya koyacağı fazladan hiçbir şey kalmamıştır ve oyundan ziyade antrenmanlarda olduğu gibi davranmaya devam ediyordur.  Duygusal olarak desteklenen yeni bir oyuncu yıpranmış bir oyuncunun yapamayacağı harikaları yaratabilir.

Muhtemelen dünyadaki herkesten nefret ederken tenis oynayabilirsiniz.  Voleybol oynamak ise, kendinizden başka en az bir kişiyi sevmenizi gerektirir.

Koç güç kazanmıştır ve bunu ne kadar az kullanırsa, takım için o kadar iyi olur.

Onlara gerçekten çocuklarınız gibi insanca davrandığınızda, karşılığını alacaksınız. Herkes olmasa bile, sonuçta her ailede kara bir koyun vardır.

Özellikle rakiple doğrudan mücadele ettiğiniz durumlarda, bir veya iki teknik seçeneği mükemmelleştirmek için oyuncuyu uykusunda bile yapabilmesi için geliştirmelisiniz. Bu şekilde oyuncu onları zor durumlarda kullanabilir. Bu onun psikolojik olarak “kırılmasını” veya başarılı bir şekilde uygulamak için güvenini arttırır.

Benim inancım, koçun doğal olarak kendisi gibi olması, maske giymemesi, bir duruş sergilememesi ve ikiyüzlü olmaması gerektiğidir.  Bu çalışmalarındaki koçun değişmeyeceği anlamına gelmez.  Bazen diktatör, vaiz ve psikoterapist, baba ve dadı vb. olmalıdır.  Ancak geçici olarak her kim olursa olsun, her zaman baş harfi "Ö" olan öğretmen olarak kalmalıdır.

Zafer onlar için zaman olgunlaştığında gelir. Genellikle bizim için yeterince yakında değil. Sabır, koçluk mesleğinin en temel niteliğidir.  Birçoğu iyi koçluk yapabilir ancak yalnızca birkaçı ekip kurabilir ve oluşturabilir. Bu, en yüksek koçluk sınıfıdır.

https://marklebedew.com/2019/04/13/the-wisdom-of-platonov/
Anahtar Kelimeler: Mark Lebedew

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV