20 Eylül 2019 Cuma

Norveç'e Japonya'dan Voleybol Kültürü Köprüsü

Arjan Festøy Norveç’teki Bir Japon Öğrenci

12 Haziran 2019 Çarşamba 06:41
Norveç'e Japonya'dan Voleybol Kültürü Köprüsü
 Arjan Festøy, 24 yaşında bir öğrenci ve Trondheim’daki Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde voleybol oynuyor. Festøy, son zamanlarda voleybol kültürlerini öğrenmek için Japonya'ya bir ziyarette bulundu. İskandinav ülkesinde oyunun gelişimine yardımcı olmak için çok çalıştı.  


Norveç'te voleybol

“Son dört yıldır Norveç'teki en üst ve ikinci en yüksek bölümde oynuyorum. NTNUI, 12.000'den fazla üyesi olan Norveç'in en büyük spor kulübü. Bunların çoğu futbol, rugby, voleybol, yüzme, tırmanma ve hatta quidditch (Harry Potter hayranları için olanlar için) gibi hayal edebileceğiniz herhangi bir spora katılan öğrenciler.” “NTNUI Voleybol, gerek kadın gerekse erkeklerde Norveç'in tüm liglerinde temsil edilen 18 farklı takım içerisinde yaklaşık 300 aktif oyuncuyla Norveç'in en büyük Voleybol kulübü. Kulübümüz Norveç'in en iyi bölümü olan Mizuno Ligaen'de yarıştı ve hemen hemen tüm oyuncularımız üniversiteden öğrencilerdi. Kulübün faaliyetlerini, farklı takımlarda oynayan gönüllüler yönetiyor. Kulüpte oyuncu, antrenör ve yönetim kurulu üyesi olarak aktif olarak bulundum ve hepimizin sevdiği spor için derin bir tutkuyu paylaşıyorum. ” 

“Norveç'te, voleybol oyuncuları tam profesyonel değiller. Aslında, Norveç'in en üst liginde yer alan oyuncuların neredeyse tamamı çalışan veya okuyan amatörlerdir. Bu, genellikle elit takımların maaşsız gönüllülerden oluşan küçük bir koçluk kadrosuna sahip olduğu genel kültürü yansıtıyor ”dedi. “Genel olarak bu takımların çoğu için geçerlidir, ancak son yıllarda Avrupa Kupalarına katılan Viking TIF BERGEN veya FØRDE VBK gibi sınırları zorlayan bazı takımlarımız oldu.”

ToppVolley Norge 

Arjan daha küçükken, ülkenin batı kesiminde Sand'da bulunan bir Norveç lisesi olan ToppVolley Norge'a katıldı. Bu, 16-18 yaşları arasındaki genç oyuncuların Voleybol ve Plaj Voleybolu becerilerini de geliştirirken derslere katıldığı bir okul. Burası Norveç'te çok özel yetenekler yetiştiren ünlü bir okuldur. Bunlar arasında Jonas Kvalen (İsviçre'de profesyonel olarak oynayan ve bu yıl liglerinde MVP olan), Andreas Takvam [VfB FRIEDRICHSHAFEN için Almanya'da profesyonel olarak oynayan]  ve şu anda dünyanın 1 numaralı plaj voleybol takımını oluşturan Christian Sandlie Sørum ve Anders Berntsen Mol yer alıyor.

Japon doğumlu Haruya Indo, 2014 yılında Japonya'dan profesyonel koçluk için ayrılmadan önce yaklaşık 10 yıl boyunca sorumlu antrenörlerden biriydi. Arjan Festøy, “ O, Norveç'in son on yılda çok büyük yetenekler geliştirmesinin ana nedenlerinden biri” dedi. “Benim için büyük bir ilham kaynağıydı ve çalışkanlık, tutarlılık ve hiç vazgeçmeyen bir tavırdan oluşan bir kültürü ithal etti ki bu Norveçliler için çok nadir görülüyor. O yıllarda koçumun Indo olmasından çok mutluyum. ”

“Çalışma programımda, yüksek lisans öğrencileri her yıl Japonya'ya bir ya da iki hafta daha seyahat etmeden önce bir hafta boyunca şirketleri ve üniversiteleri ziyaret etmek için Japonya'ya bir gezi yapıyor” diye devam ediyor. “Bu, uzun yıllar sonra eski koçumla tekrar tanışmam için altın bir şanstı ve biz temasa geçtik. Çalıştığı ekibin takım yöneticisi, tren istasyonunda beni bularak profesyonel kadın takımı Toyota Auto Body Queenseis ile antremandan önce bizi bir araya getirdi. Kadrosunda Türk yıldızı Neriman Özsoy Gencyürek'in yer aldığı bu takım, seçkin V.League'i dördüncü olarak tamamladı. 

İlham verici bir yolculuk, Norveç'te Voleybol büyümesine yardımcı olacak bir destek 

“Salona girdiğimde, 7-8 kişilik, profesyonel bir antrenör ekibiyle karşılaştım. Oyuncuların hepsi inanılmaz fit ve daha önce hiç görmediğim tutku ve çalışkan bir tavırla antreman yapıyorlardı. Benim gibi amatör bir kulüpten gelen bir oyuncu için gözlemlemek son derece önemliydi. Japonya'nın kadınlarda dünyanın en iyi voleybol takımlarından birine sahip olmasının ve Norveç’in şu anda her iki cinsiyette de olmamasının nedeni belli idi. Elbette bu, Norveç'te değiştirmek istediğimiz bir şeydir, ancak diğer ülkelerin kültürlerini kendi sistemimize adapte etmek ve sıkı bir şekilde çalışmak iyi bir başlangıçtır. Koç ekibinden ve oyuncularından bazılarıyla konuştum ve bu bağlılık seviyesi beni hala çok etkiliyor. Her şey o kadar iyiydi ki, uygulamaların ana hatlarından, küçük teknik detaylara odaklanmaya, uygulamadan sonra doğru beslenmeye odaklanmaya, spor salonunda çeşitli spor antrenörlerine vb. ” dedi.

“Uygulamadan sonra eski koçumla takılmayı ve konuşmayı başardım; onu tekrar görmek ve Norveç, Japonya, geçmiş ve gelecek hakkında konuşmak güzeldi. Bana Nagoya'daki harika yerleri gösterdi. Japonya'daki iki hafta harikaydı ve Tokyo'nun büyük metropolündeki gündüz ve gece aktiviteleri ile Fuji Dağı çevresindeki büyüleyici mekanlara kadar pek çok harika şey yaşadım. Japonya'daki insanlar her yönüyle çok misafirperver ve kibar davrandılar. Bu fantastik ülkeye geri dönmek için sabırsızlanıyorum. ” 

Arjan, Norveç Voleybolu için geleceğin parlak göründüğünden emin. “Şu anda, Norveç yukarıda belirtildiği gibi inanılmaz yetenekleri geliştirmeye devam ediyor ve şu anki ulusal kadın ekibi, son EuroVolley elemelerinde kendilerini gösterebilecek çok sayıda genç yetenekli oyuncudan oluşuyor. Indo ve Queenseis’i ziyaretimden çok şey öğrendim ve bu yolculuk bana kendimi uygulamak ve bilgimi gelecekte koç olarak paylaşmak için yeni bir ilham verdi. ”
Anahtar Kelimeler: Norveç

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV