13 Aralık 2018 Perşembe

Olimpiyattan amatör kulübe voleybol sevgisi: Russell Holmes

Russell Holmes NVA Liginin Geleceğini Parlak Görüyor

10 Mart 2018 Cumartesi 12:34
Olimpiyattan amatör kulübe voleybol sevgisi: Russell Holmes

ABD erkek milli takımı ile bir kez olimpiyatlarda yer almış, bir kez FIVB Dünya Ligi ve bir kez de FIB Dünya Kupası sahibi olan Russell Holmes, kesinlikle kariyerlerinin başlangıcında olan diğer sporcuların hem sportif değerler hem de insanlık açısından çok şeyler öğrenebilecekleri bir sporcu.

Yakın zamana kadar profesyonel ve aktif bir voleybolcu olan 35 yaşndaki Rusell Holmes, , her alanda sadakat ve fedakarlık gösterdiği oldukça ilgi çekici bir yaşama sahip. İlk olarak, kişisel hayatı içinde2001 yılında liseden mezun olduktan sonra bir Mormon kilisesi olan Son Zaman Azizler’i İsa Mesih Kilisesi'nin 70.000'den fazla misyonerlerine arasına katıldı. Orada yardımsever bir kşilik olarak iki yıl geçirdi. 2008'de Brigham Young Üniversitesinde mezun olduktan sonra, Holmes forma giydiği kulüplerin çoğunda en az iki sezon geçirdi. Geçen yıl oynadığı ve 10 yıldır ilk profesyonel olmayan kulübü olan Blizzard Volleyballand kulüple bunu yapmayı planlıyor. Bu takım forması ile yeni oluşturulan ABD milli voleybol liginde (NVA liginde) mücadele ediyor.

İlk NVA liginin vitrininin bir parçasıydın. Bunun ABD voleybolu için önemi nedir?

„ Bunun ülkemizdeki voleybol için çok önemli bir şey olduğuna inanıyorum. Profesyonel bir lig sahibi olmak, ülke genelinde ve dünyada çok sayıda insan için çok daha fazla fırsat penceresi açacaktır: antrenörler, oyuncular, acenteler, yöneticiler vb. Dünyaya açılan bir başka lig sadece sporda büyümek için daha büyük bir pazar anlamına geliyor. Bu sporculardan biri olarak, artık kendi toprakları üzerinde profesyonelce rekabet etme fırsatına sahip olacak olan tüm ülke vatandaşlarım için heyecanlıyım. Son olarak, özel yeteneklere sahip olan gençliğimiz için heyecanlandım. Kendi ülkelerinde profesyonel bir  ligde rekabet edebileceklerini bilmek inanıyorum ki kısa zamanda görebileceğimiz voleybolcu sayısını arttıracak ve bir sonraki seviyeye doğru ilerlemeye devam edecek ki bu da sadece ABD'deki voleybol sporunun büyümesi anlamına geliyor. Profesyonel bir lig sahibi olmak, sporcuların oyun seviyesini ve kalitesini yukarıdan aşağıya doğru artıracaktır.”

Takımın Blizzard Volleyball ligi kazandı. Turnuvanın kalitesini nasıl değerlendirirsiniz?

“Turnuvanın kalitesi ve her şeyin sorunsuz bir şekilde gelişmesinden çok memnun kaldım. Görevli olanlar bu etkinlikte gerçekten özel bir şey yapmak için yorulmadan çalıştılar ve teşekkürü hak ettiler. Bir çok büyük yarışmada yarıştım ve bu turnuva protokol ve organizasyon açısından farklı olmadı. Dünya Şampiyonası gibi bir ölçekte miydi derseniz hayır. Tribünlerde 10,000 taraftar çığlığı var mıydı? Yok hayır. Ama iyi organize edilmişti, profesyonelceydi.”

NVA liginin geleceği için planlar nedir?

“Vegas'ta yaşananlar, sadece ligin geleceğinin basit bir ön izlemesi idi. 2018 Ocak-Haziran  arasında NVA sezonu oynanıyor. Formata göre , her ayın sonunda 1 turnuva yapılacak ve round robin sistemi uygulanacak. Normal sezonun sonunda ligde, batıdan ve doğudan en iyi iki takım belirlenecek ve Haziran ayında bir şampiyonun taç giyeceği Dörtlü Final gerçekleşecek. Dünyadaki diğer ligler gibi daha geleneksel bir formatı destekleyebilecek kadar büyümenin sağlanmasına kadar, ligin bu formatta ilk birkaç yıl boyunca devam edeceğini düşünüyorum. İnanıyorum ki ligin geleceği oldukça parlak görünüyor. 2019'da liglere katılma umuduyla daha fazla kulüp ortaya çıktı ve bu nedenle yıl boyunca iyi bir büyüme bekliyoruz. Lig ayrıca, bu etkinliklerin canlı akışında büyük gelişmeler sağlamayı ve eylemi akıllı telefonlar, akıllı TV, bilgisayarlar vasıtasıyla herkesin parmak uçlarına getirebilmeyi ve dolayısıyla tecrübelerini seyircilerle etkileşimli hale getirmeyi amaçlıyor.”

NVA'nın daha fazla oyuncu ve sponsor çekmesi için ne gerekiyor?

“Bence lig zaten potansiyeli olan sponsorlar ve oyunculardan büyük ilgi görüyor. Her iki tarafın da, nasıl daha iyi olabileceklerini soran mesajlar alıyorum. Bu alanda da kesinlikle iyileştirmeler yapılmalı ve geliştirmeliyiz. Bu nedenle anahtar, herkesin bağlı olmak isteyeceği umudunu taşıyan kaliteli bir ürün ve marka sunmak olacaktır.”

Gelecekte ligin yabancı oyuncular için bir çekim alanı olacağını düşünüyor musunuz? 

“Lig zaten bu konuda bir strateji oluşturuyor. Hedef, önümüzdeki 2019 sezonunda iki yabancı kuralını uygulamak. NVA, elbette, ABD'de mevcut olan aşırı yetenekli oyuncu sayısının farkında ve bu  yüzden burada rekabet edebilecek yabancı sayısını sınırlamak istiyoruz, böylece ülkelerinde oynama tutkusu olanlara daha fazla fırsat verebiliriz. Aynı zamanda, NVA, denizaşırı ülkelerde oynayan yeteneklerin sayısını da biliyor ve kısıtlı sayıda sporcularla NVA'da oyun seviyesini artırırken bu ligin sunabileceği deneyimi yaşama şansı vermek istiyor.”

Yurtdışında oynayan vatandaşlarınızdan lig için gelen yorumlar nelerdi?

“Denizaşırı ülkelerde ve yurtdışında rekabet etmekten zevk aldığım tüm arkadaşlarımdan ve takım arkadaşlarımdan, olumlu geri bildirimler aldım. Herkes, bu ligde yer almak için burada bulunan potansiyel hakkında heyecan duyuyor ve pek çok kişi, NVA'da bir yarışmada bulunma şansına sahip olmayı şimdiden dört gözle bekliyor.”

Blizzard için oynamaya devam edecek misin?

““Evet, takımın bir parçası olmaya devam edeceğim.”

NVA ligini beş yıl içerisinde nasıl görüyorsunuz?

“Benim vizyonum ve umudum, beş yılda NVA'nın altyapısının oluşacağı, böylece kendi başlarına bağımsız olarak çalışan kulüplerin ve altyapının sürdürülebilir olacağıdır. Bu süreçte, daha fazla takım ve daha yüksek seviye oyuncuların lige katılması sonucu  gerçekleşen çok büyük bir büyüme görüyorum. Daha sonra NVA'dan bir kulübün FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda temsil edilebileceğini umuyorum. Belki de ABD bu turnuvaya ev sahipliği yapabilir.”

Tüm genç voleybolcular için mesajınız ne olurdu?

“Dün olduğundan daha iyi olmak için ne gerekiyorsa yapmaya istekli olun. Sonra bunu devamlı tekrar edin.”


 

Anahtar Kelimeler: Russell Holmes

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV