20 Eylül 2019 Cuma

Pasör Çaprazlığından Liberoya

Nikolina Boziceviç, Yüksekliğin Her Şey Olmadığını Kanıtlıyor

12 Temmuz 2019 Cuma 07:58
Pasör Çaprazlığından Liberoya
 Kendisi CEV Avrupa Altın Ligi finalinde en kısa kişi olabilir ancak Nikolina Boziceviç, yüksekliğin voleybolda her şey olmadığını kanıtlıyor. İspanya'ya karşı yarı finalde kazanan Hırvat libero, Vasas Obuda BUDAPEST ekibiyle başarılı bir sezon geçirdi. 
Libero pozisyonu, voleybol sahasında belki de en en az beceri gerekenidir. Skorda lider olan oyuncular genellikle savunmada çalışan takım arkadaşlarını gölgede bırakırlar. Ancak Nikolina Boziceviç, Macar Ligi'nde son sezonda Vasas Obuda ile üç MVP ödülü alarak takdir gördü. 2019 CEV Cup’da sekizli finaller aşamasına yükselen kulübü ile birkaç ay geçirdikten sonra, #EuroLeagueW'de Hırvatistan ile altın madalya kazanma şansı yakaladı. 


24 yaşındaki libero her zaman voleybol oynamak istedi ve eskiden voleybol oyuncusu olan annesinin adımlarını takip etmek istedi. Bu arzu 5 yaşından beri içinde büyüdü, ama ilk başta farklı disiplinleri denedi. Amatör bir klübe katılma şansı ortaya çıktığında, Boziceviç fırsata atladı. 

Libero pozisyonu, bir pasör çaprazı olarak voleybol yolculuğuna başlayan Nikolina'nın ilk tercihi değildi. Antrenörler devam etmesi gerektiğini söylese de, Boziceviç genç yaşına kadar pasör çaprazı pozisyonunda kaldı ve sonunda pes etti ve libero oldu. “Belki de pozisyonunu değiştirmek için biraz yaşlıydım, ama o zaman hoşuma gitti ve libero olarak kaldım” diye hatırlıyor. 

“Libero olarak uzun olmak zorunda değilsin. Daha da önemlisi hızlı olmanız gerekir, ”dedi. 1.63 metre yüksekliğindeki Hırvat, fiziksel özellikleri bir kenara bırakarak doğru yaklaşımın libero olmanın en zor kısmı olduğunu düşünüyor: “En zor kısım, puan almamaya alışmak zorunda olmanız. Takım arkadaşlarını savunmak ve daha iyi oynamaları için zorlamak için oradasın. Takım oyuncusu olmalısın. Bu zor olmamalı, ancak bu düşünceyi içinizde bulundurmanız gerekir.”

Sezonunu Macar liginde bitirdikten sonra, Boziceviç yeteneklerini yeni bir ligde test etmeyi umuyor. Ve hala büyürken ve oyunu öğrenirken, Nikolina, bir idolden dünyanın en iyi liberosu olan İtalyan Monica De Gennaro’dan bahsediyor.  

Voleybol dışında, Nikolina sosyal medya kanallarını en aktif şekilde kullanan oyunculardan biri. “Instagram'a hobi gibi davranıyorum. Günümüzde pazarlama ve sporun bir araya geldiğini düşünüyorum ve yapmayı seviyorum. Gelecekte eğlence için daha fazlasını yapmak ister miyim? Neden olmasın. Ancak şu anda ilk sırada voleybol geliyor ”dedi.

 
Anahtar Kelimeler: Nikolina Boziceviç

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV